"Zabiegi kosmetyczne na pryszcze - Skuteczne metody walki z niedoskonałościami skóry"
Pielęgnacja skóry z trądzikiem po sterydach
Pielęgnacja skóry jest ważnym elementem poprawy jej wyglądu. Szczególne znaczenie ma dokładne i delikatne oczyszczanie skóry, które pozwala na usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń i zminimalizowanie ryzyka powstawania zmian skórnych. Po oczyszczeniu twarzy za pomocą płynu przeznaczonego do pielęgnacji skóry trądzikowej, należy umyć twarz wodą i zastosować tonik w celu przywrócenia właściwego pH. Obowiązkowym elementem pielęgnacji jest zastosowanie lekkiego kremu nawilżającego, zapobiegającego przesuszeniu skóry. Należy zwrócić uwagę, aby kosmetyki do pielęgnacji nie zawierały substancji drażniących (np. alkoholu) i nie zatykały porów skóry.
e -Konsultacja z Receptą Online TrądzikWypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
Czy plastry na pryszcze pomagają?
To nowoczesne i skuteczne wyroby kosmetyczne, które wspomagają leczenie zmian skórnych o różnej patogenezie. Przede wszystkim pomagają przyspieszyć gojenie się wyprysków, dzięki składnikom aktywnym, które wnikają przez naskórek i działają na zmianę podskórnie. Forma plasterków sama w sobie jest opatrunkiem, przykrywa zmianę, co sprawia, że ułatwia aktywację składników i pozwala im spokojnie działać bez dostępu do zanieczyszczeń z zewnątrz.
Plastry na pryszcze pomagają w szybkim czasie pozbyć się niedoskonałości, a na pewno zmniejszą wypryski, wyciszają stany zapalne i przygotowują skórę do dalszej pielęgnacji.
Wiele osób chwali je właśnie za szybkość w działaniu, co może okazać się ratunkiem przed ważnym spotkaniem następnego dnia. Naklejone na noc wyciągną ze zmiany bakterie, doleczą ją, wygładzą i lekko podsuszą. A gdy nadal nie czujemy się pewnie, aby wyjść do ludzi z naszym czerwonym pryszczem, będą działać również pod makijażem, którym dodatkowo zamaskujemy plasterek.
Usuwanie wągrów – jak to zrobić poprawnie?
Jak stosować plastry na pryszcze?
Naklejki na pryszcze, plasterki są bardzo proste w obsłudze, jednakże należy pamiętać o kilku istotnych zasadach aplikacji. Oto one:
- Przed naklejeniem plastra na zmianę należy starannie umyć dłonie mydłem i osuszyć je. Dzięki temu unikniemy przeniesienia bakterii bytujących na dłoniach na naszą twarz i nie nadkazimy zmiany skórnej.
- Przystępujemy do naklejania plasterka. Wyjmujemy je z opakowania, odklejamy jeden, przeważnie jest ich kilkanaście na blistrze, i przyklejamy na zmianę, lekko dociskając, aby klej dobrze chwycił.
- Pamiętajmy, aby podczas noszenia plasterków nie dotykać ich, nie odklejać i nie drapać, bo to może naruszyć ich jednolitą strukturę i doprowadzić do odpadnięcia przed czasem. Poza tym dotykanie twarzy w tym także plasterków rękoma to niechlubny nawyk, który niejednokrotnie przyczynia się do pogorszenia się stanu skóry.
- Pilnujmy również czasu, który przeznaczamy na noszenie plasterków. Trzymajmy się zaleceń producenta. Niektóre z tych produktów można trzymać całą noc, inne kilka lub kilkanaście godzin – wszystko zależy od użytych składników aktywnych.
Pryszcze trzeba zdezynfekować spirytusem
To kolejny „wysuszający” mit do obalenia. Pewna grupa osób wierzy, że po wyciśnięciu krostki trzeba przemyć ją alkoholem w postaci perfum, spirytusu lub toniku. Inni próbują tak zwalczać dopiero co powstałe pryszcze. Tym samym czynią na swojej skórze ogromne szkody. Alkohol posiada silne właściwości wysuszające, dlatego pogarsza kondycję cery i spowalnia gojenie się blizn. Rany po krostkach powinny być dobrze nawilżone - dzięki temu poprawi się elastyczność skóry, która będzie mogła lepiej dopasować się do zmienionej faktury danego miejsca. Alkohol w każdej postaci hamuje ten proces.
Trądzik jako choroba jest wywoływany przez zmiany hormonalne, a nie bezpośrednio przez bakterie. Leczenie skóry musi odbywać się najpierw od wewnątrz, a dopiero później można wspomagać się delikatnymi preparatami oczyszczającymi. Niestety antybakteryjne linie kosmetyków dla młodzieży wciąż cieszą się dużą popularnością wśród nastolatków i ich rodziców. Rano żel antybakteryjny na bazie mydła, potem krem matujący, na noc antybakteryjny scrub i emulsja z alkoholem - dla trądzikowej skóry nie ma nic gorszego niż takie połączenie. Gruczoły otrzymują sygnał o nadmiernym wysuszeniu i zaczynają pracować jeszcze mocniej. Myjący żel do twarzy w 20 sekund nie przedostanie się do skóry właściwej, ale za to złuszczy naskórek do granic możliwości. W najgorszym wypadku takie metody przesłonią dobre działanie leczenia hormonalnego.
Trądzik posterydowy – przyczyny, objawy, leczenie
- Trądzik posterydowy to zmiany skórne będące skutkiem ubocznym terapii sterydami.
- Wśród głównych objawów trądziku posterydowego wyróżnia się przede wszystkim czerwone plamy, pryszcze lub zaczerwienienie całej twarzy.
- Leczenie dolegliwości wymaga przede wszystkim odstawienia sterydów, a w przypadku poważnych zmian skórnych zastosowania leków przeciwzapalnych lub antybakteryjnych.
- Pielęgnacja skóry z trądzikiem posterydowym obejmuje regularne i delikatne oczyszczanie skóry, tonizowanie i nawilżanie.
Trądzik kojarzy się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, ale do rozwoju dolegliwości może przyczynić się przyjmowanie określonych leków lub substancji, m.in. sterydów. Trądzik posterydowy objawia się powstawaniem zaczerwienienia, krost i czerwonych wyprysków pod wpływem zastosowania sterydów, m.in. kortykosteroidów. Dlaczego dochodzi do powstania zmian i jakie są najskuteczniejsze metody leczenia trądziku posterydowego?

Trądzik jest chorobą nastolatków
Do niedawna nawet dermatologom wydawało się, że trądzik jest chorobą wieku dojrzewania. Po części to prawda, bo najczęściej pojawia się u osób w wieku 13 - 25 lat, jednak rzadko potem znika. Na początku chorzy słyszą, że „z wiekiem przejdzie”. Jeśli nawet przy odrobinie szczęścia tak będzie, nieleczony trądzik zostawia trwałe ślady w postaci blizn i ciemnych plamek. Dla młodych ludzi bywa też powodem do wstydu, dlatego problemów skórnych lepiej nie lekceważyć i udać się z nastolatkiem do zaufanego dermatologa. Warto pamiętać, że trądzik pojawia się wraz z zaburzeniami hormonalnymi, a antybakteryjny żel do twarzy z górnej półki nie wyleczy go bez wsparcia odpowiednich leków.
Trądzik pojawia się też na skórze suchej i mieszanej, dlatego notoryczne łączenie tych dwóch pojęć jest mylne. Z kolei nawet co druga osoba posiadająca tłusty typ skóry myśli, że ma skórę trądzikową. Chociaż trądzik bezpośrednio wiąże się z łojotokiem i nieprawidłową pracą gruczołów, to jest o wiele poważniejszym problemem niż małe krostki na przetłuszczającej się skórze. A przede wszystkim - jest chorobą. Skóra tłusta wykazuje skłonności do zaskórników, ale właściwie oczyszczana nigdy nie dojdzie do stanu, w jakim znajduje się skóra trądzikowa. Nie warto nadwyrężać jej kondycji silnymi preparatami i lekami do zwalczania prawdziwego trądziku.
