Kropki na dłoniach - Tajemnicze Ślady na Mapie Naszego Losu
Plamy starcze i wątrobowe. Czym są przebarwienia na skórze dłoni?
Naturalny koloryt skóry jest uwarunkowany genetycznie, jednak w ciągu życia może wielokrotnie ulegać zmianom pod wpływem wielu czynników, takich jak:
- aktywność komórek barwnikowych skóry (melanocytów),
- poziom dotlenienia tkanek,
- stężenie związków pigmentacyjnych,
- grubość naskórka.
O plamach mówimy, gdy występują obszary ciemniejsze lub jaśniejsze od kolorytu naszej skóry. Część osób ma genetycznie uwarunkowane zaburzenia funkcji melanocytów, w związku z tym proces syntezy melaniny, odpowiadającej za ciemne zabarwienie skóry, przebiega nieprawidłowo, przez co skóra traci równomierne zabarwienie. Wiele zmian skóry zachodzi również wraz z wiekiem i jest elementem procesu starzenia się skóry. Miejscowe skupiska melaniny są widoczne jako ciemniejsze plamy, które ze względu na głębokość występowania dzieli się na plamy:
- naskórkowe – tworzą się w zewnętrznej warstwie skóry w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych lub nadprodukcji melaniny,
- skórne – powstają w warstwie brodawkowej skóry właściwej w wyniku punktowego nagromadzenia melaniny,
- mieszane – powstają przez nagromadzenie się melaniny w wierzchniej, jak i głębszej warstwie skóry.
Jako najczęściej spotykane plamy na dłoniach wymienia się te wynikające z zaburzeń funkcji melanocytów. Na skutek nierównomiernie rozłożonej melaniny mogą powstawać żółte, pomarańczowe, brązowe, beżowe lub nawet brunatne plamy na dłoniach.
Częstym problemem estetycznym są plamy soczewicowate. Określa się je również jako starcze lub wątrobowe. Kluczowy wpływ na ich powstawanie ma częstotliwość ekspozycji na słońce, dlatego występują także u osób w młodym wieku. Ten rodzaj plam nie ma też nic wspólnego z chorobami wątroby – nazwa nawiązuje tylko do ciemnej barwy tego narządu.
Brązowe plamy na dłoniach najczęściej mają postać drobnych zmian, niekiedy rozsianych po całym ciele. Występują w różnych odcieniach brązu. Zmiany powstałe po ekspozycji na słońce mogą stopniowo zaniknąć, jednak te powstałe w starszym wieku zwykle mają charakter stały.
Co mówią objawy?
Plamy na dłoniach zwykle nie pojawiają się bez innych symptomów. Jeżeli są to objawy zaburzeń w organizmie, to z pewnością dolega nam coś jeszcze. Piegi pojawiające się na rękach nie występują bez piegów na twarzy czy na plecach. Czym różnią się poszczególne plamy i plamki na dłoniach?
- Piegi – osoby z jasną cerą mają skłonność do łapania plamek po wystawieniu ciała na słońce. Niektórzy nie lubią piegów i wybielają je na różne sposoby, ale brązowe plamki odsłoneczne są zupełnie niegroźne.
- Przebarwienia starcze – plamami starczymi nazywamy przebarwienia wynikające z m.in. wieku. Jednak mogą się pojawić po wystawieniu skóry na słońce również u osób młodych. Tak jak piegi są umiejscowione na zewnętrznej części dłoni, dekolcie i twarzy. Zwykle są ciemniejsze od piegów, dlatego nazywamy je plamami wątrobowymi (od koloru wątroby). Nie są wynikiem zaburzeń pracy tego organu.
- Przebarwienia pozapalne – po stanach zapalnych, również na rękach, mogą powstać przebarwienia, które po pewnym czasie znikają. Po zapaleniu skóry częściej mamy do czynienia z plamami czerwonymi lub różowymi niż z brązowymi.
- Reakcja na substancje fototoksyczne (leki hormonalne, sulfonamidy, retinoidy, niektóre antybiotyki) – zażywanie pewnych leków może być jedną z przyczyn większej wrażliwości skóry na słońce. Może się pojawić reakcja alergiczna w postaci czerwonych plamek na dłoniach, zaczerwienienia, świądu, a nawet pęcherzyków.
- Zaburzenia hormonalne (częste np. w czasie ciąży) – do różnych objawów zaburzeń hormonalnych w ciąży trzeba doliczyć czerwone plamy na dłoniach.
- Objawy choroby nerek lub wątroby – niestety czerwonymi przebarwieniami na dłoniach objawia się też np. marskość wątroby. Jeżeli nie jesteś kobietą w ciąży, a mimo to masz taki objaw, to najlepiej pójść się przebadać.
- Choroby genetyczne – jedną z przyczyn przebarwień skóry na rękach może być np. bielactwo. Zwykle towarzyszą mu charakterystyczne odbarwienia na twarzy i asymetryczne białe plamy na ciele. Czerwone plamy, rogowaciejący i łuszczący się naskórek mogą się też pojawić jako następstwo atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
- Niektóre nowotwory – w zależności od tego jaki nowotwór i jakie stadium, będzie wyglądać różnie. Zmiany nowotworowe skóry jednak rzadko pojawiają się na dłoniach, a najczęściej na twarzy i w okolicach błony śluzowej.
Jakie mogą być przyczyny brązowych plam na dłoniach?
Za ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV odpowiada melanina, barwnik, który pochłania i rozprasza promienie słoneczne. Gdy odpowiedzialne za jego produkcję melanocyty funkcjonują nieprawidłowo, dochodzi do powstawania przebarwień.
W większości przypadków stopniowo pojawiające się plamy na dłoniach, głównie beżowe, brązowe lub żółte, są wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, dlatego tak ważna jest dobra ochrona przed promieniowaniem UV. Tego rodzaju zmiany barwnikowe zwykle zaczynają być widoczne u osób starszych, ponieważ wraz z upływem lat dochodzi do zaburzeń pracy melanocytów. Brązowe plamy na dłoniach nie pojawiają się bezpośrednio po opalaniu czy wizycie na solarium. Na ich występowanie w przyszłości wpływa to, jak często narażamy skórę na słońce w ciągu całego życia.
Tworzeniu się plam na dłoniach sprzyjają także:
- zaburzenia hormonalne, dlatego plamy często pojawiają się u kobiet po ciąży lub w okresie menopauzy,
- przyjmowanie ziół lub leków o działaniu fotouczulającym, np. ziela dziurawca, niektórych leków zażywanych przy cukrzycy lub chorobach układu krążenia.
Niezwykle silne właściwości redukujące przebarwienia wykazuje witamina C. Jej najdroższą i najskuteczniejszą formę znajdziesz w maści do dłoni SWEDERM® HUDSALVA VIT C. To produkt niwelujący widoczność zmian pigmentacyjnych oraz starczych, a przy tym niezwykle odżywczy i intensywnie nawilżający skórę. Rozjaśnia przebarwienia, wygładza zmarszczki oraz działa silnie przeciwstarzeniowo.