Kropki na dłoniach - Tajemnicze Ślady na Mapie Naszego Losu

Przyczyny krostek na rękach

Przyczyny powstawania krostek na rękach i sposoby walki z nimi poznamy, jeżeli przeanalizujemy, jak one wyglądają, gdzie dokładnie się pojawiają i w jakich okolicznościach. Wysypka bywa objawem ciężkiej choroby, a często jest lekceważona i zauważana dopiero wtedy, gdy zajmie większy obszar skóry lub pojawią się dodatkowe objawy. Niektóre zmiany skórne mogą wskazywać także na alergie lub zakażenie gronkowcem.

Zmiany skórne pojawiają się najczęściej z powodu:

  • alergii kontaktowej (skórnej),
  • alergii pokarmowej,
  • infekcji wirusowej i grzybiczej,
  • nadkażenia skóry,
  • otyłości,
  • cukrzycy i problemów z gospodarką hormonalną,
  • stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Egzema na dłoniach: przyczyny

Ogólnie wyróżniane są dwa rodzaje egzemy: endogenna oraz egzogenna.

Egzema endogenna

O egzemie endogennej można mówić wtedy, gdy zmiany skórne u pacjenta pojawiają się w związku z zaburzeniami czynności układu odpornościowego. Ta postać problemu związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi i jej objawy mogą występować np. po dostaniu się do organizmu pacjenta jakiejś wywołującej reakcję alergiczną substancji.

Egzema egzogenna

Zupełnie inne są natomiast przyczyny egzemy egzogennej. Dochodzi do niej wskutek kontaktu skóry z jakimiś substancjami o działaniu drażniącym, np. detergenty, ale i różne stosowane na co dzień kosmetyki czy… biżuteria (szczególnie ta, która wykonana jest z niklu).

Egzema na dłoniach może pojawiać się również po kontakcie z pestycydami, materiałami budowlanymi, różnymi olejami czy niektórymi roślinami.

Egzema na dłoniach: objawy

Początkowo skóra staje się zaczerwieniona, możliwy jest również jej obrzęk. Później dochodzi do pojawiania się coraz to kolejnych zmian, którymi mogą być:

  • pęcherzyki,
  • grudki
  • czy nadżerki.

Nadżerki rozwijają się zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi do pękania pęcherzyków. Mogą pojawiać się również z powodu rozdrapywania zmian skórnych przez pacjentów.

Nadżerki są nie tylko nieestetyczne, ale ich obecność może być związana z silnymi nawet dolegliwościami bólowymi.

Z biegiem czasu skóra pacjentów może stawać się przesuszona. Czasami obserwuje się jej łuszczenie czy nadmierne ściągnięcie.

Dłonie pacjenta, który ma egzemę, wyglądać mogą naprawdę niepokojąco. Warto jednak podkreślić, że nie ma żadnej konieczności unikania kontaktów z taką osobą, gdyż egzema na dłoniach nie jest zaraźliwa.

Egzema na dłoniach: zapobieganie

Pacjent, u którego wystąpiła egzema na dłoniach, powinien wdrożyć pewne działania, które zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.

Przede wszystkim powinien on unikać narażenia na kontakt z tymi substancjami, które ewidentnie działają negatywnie na stan jego skóry.

Wskazana jest jednak również ogólna dbałość o stan skóry:

  • noszenie ubrań wykonanych z naturalnych, przewiewnych materiałów,
  • korzystanie z preparatów kosmetycznych pozbawionych sztucznych barwników oraz aromatów, które są jednocześnie przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej,
  • regularne nawilżanie skóry.

Czytaj też:

  • Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
  • Egzema u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
  • Egzema na twarzy - przyczyny, objawy, leczenie

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

Na początku dnia najlepiej jest zaaplikować krem z wysokim filtrem na przykład SPF50 , natomiast przed spaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry odetkanie porów , a następnie nawilżenie oraz regeneracja cery.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...

Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Czytaj dalej...

Diagnoza chorób skóry na nogach jest procesem, który uwzględnia zarówno charakterystykę widocznych zmian skórnych, jak i objawy towarzyszące, takie jak swędzenie, ból, pękanie skóry, obrzęk, a nawet ogólne objawy, takie jak gorączka czy osłabienie.

Czytaj dalej...