"Okrągłe Plamy na Stopach - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia"
Jak leczyć czerwone plamy na stopach?
Leczenie zmian skórnych zależy od ich przyczyn. W przypadku objawów poważniejszych chorób należy zająć się przede wszystkim ich rozpoznaniem i wyleczeniem. Tu decyzję powinien podjąć lekarz. Dodatkowo można łagodzić objawy. Na przykład ze swędzącymi plamami i kropkami poradzimy sobie za pomocą odpowiednich kremów i maści. Suche zmiany na skórze zwykle należy natłuszczać. Dobrze używać do tego delikatnych olejków i kremów dla niemowląt.
Z czerwonymi kropkami i plamami powstałymi w wyniku AZS poradzimy sobie za pomocą maści natłuszczających i steroidowych. Leczenie obejmuje też przyjmowanie preparatów z kwasami Omega-3 i 6.
W przypadku krwistych plam na nogach, wywołanych zaburzeniami krążenia, niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, być może również przepychanie żył. Dodatkowo lżejsze objawy zaburzeń krążenia można łagodzić za pomocą żeli z heparyną. Dobrym domowym sposobem na żylaki i zmiany wywołane zaburzeniem krążenia jest nacieranie nalewką kasztanową.
Ponieważ mówimy przede wszystkim o stopach, to warto powiedzieć więcej o ich leczeniu. Jak wspomnieliśmy częstą przyczyną zaczerwienienia i swędzenia stóp, szczególnie między palcami, jest grzybica. Jeżeli zdiagnozowano u nas grzybicę, to powinniśmy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza. Czasami konieczne będzie zażywanie środka doustnego. W większości przypadków wystarcza maść przeciwgrzybicza. Zabierając się za likwidację grzyba na stopach, trzeba pozbyć się zakażonych butów i skarpetek oraz zadbać o higienę narzędzi do pielęgnacji stóp.
Żeby zachować zdrowe i piękne stopy zwykle wystarczy zapewnić im wygodne obuwie, higienę i regularne ćwiczenia. Trzeba jednak pamiętać, że najczęstszym miejscem, gdzie możemy złapać grzybicę, jest basen czy siłownia. Dlatego tu szczególnie należy chronić stopy.
Diagnostyka chorób skóry na nogach
Niepokojące zmiany na skórze, takie jak czerwone plamki, zawsze powinny skłonić do konsultacji z lekarzem, a w szczególności z dermatologiem. Dermatologia jest dziedziną medycyny specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry. Diagnoza chorób skóry na nogach jest procesem, który uwzględnia zarówno charakterystykę widocznych zmian skórnych, jak i objawy towarzyszące, takie jak swędzenie, ból, pękanie skóry, obrzęk, a nawet ogólne objawy, takie jak gorączka czy osłabienie.
Pierwszym krokiem w diagnostyce jest zazwyczaj dokładne badanie skóry i ocena objawów. Lekarz będzie zwracał uwagę na wielkość, kształt, kolor, lokalizację plam oraz na to, czy są one podniesione, płaskie, czy wywołują ból lub swędzenie. Ważne jest również ustalenie, kiedy pierwszy raz pojawiły się te zmiany i czy pacjent zauważył jakiekolwiek czynniki, które wydają się je nasilać lub łagodzić.
W zależności od tych początkowych ustaleń, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań, takich jak biopsja skóry, badanie mykologiczne, czy testy alergologiczne. Biopsja skóry to procedura, podczas której mały fragment skóry jest usuwany i badany pod mikroskopem, co pozwala na precyzyjne określenie zmian histologicznych. Badanie mykologiczne to test laboratoryjny, który pozwala zidentyfikować obecność grzybów, które mogą powodować infekcje skóry. Testy alergologiczne, takie jak testy skórne, mogą pomóc w identyfikacji konkretnych alergenów, które mogą wywoływać reakcje skórne.
Diagnostyka chorób skóry na nogach może być procesem wymagającym czasu i cierpliwości, ale jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Wszelkie niepokojące zmiany skóry powinny być oceniane przez specjalistę, aby zapewnić odpowiednią opiekę i uniknąć potencjalnych powikłań.
Czerwone kropki po depilacji
Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.
Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.
Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.
Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.
Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.
Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.
Gdzie występują i co najczęściej oznaczają czerwone plamy na nogach
Nie należy lekceważyć problemu, jeśli zauważymy u siebie łuszczące się lub swędzące czerwone plamy. Plamom może również towarzyszyć pęcherze lub miejscowa opuchlizna. Oto jakie są najczęściej występujące przyczyny plam na nogach:
- czerwone plamy na stopach, którym towarzyszą opuchnięte kostki, mogą być objawem grzybicy stóp,
- czerwone plamy na podudziach promieniujące do stopy mogą być objawem stopy cukrzycowej. Jakiekolwiek plamy na stopach powinny zaalarmować cukrzyków.
- na stopach czerwona skóra na palcach u nóg może oznaczać otarcia od obuwia, lecz mogą także wskazywać na zapalenia stawów międzypaliczkowych lub haluksa,
- pajączki, wybroczyny czy też sino czerwone plamy na podudziach i w okolicy kostek mogą stanowić objaw chorób naczyń krwionośnych lub zmian miażdżycowych,
- rozsiane, drobne plamki na podudziach i w dołach kolanowych mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Łuszczące się i błyszczące zmiany pojawiające się najczęściej w zgięciach łokci i kolan są typowe dla AZS. Należy w takim przypadku udać się do dermatologa, który zdiagnozuje schorzenie i zaleci odpowiednie leki, które zapobiegną złuszczaniu się skóry.
- rozlane czerwone plamy na udach i pośladkach często występują po kąpieli w gorącej wodzie, po masażu czy zabiegach fizjoterapii, czy też po wizycie w solarium. Stanowią one niegroźną reakcję organizmu.
- ciemne plamy na udach, którym towarzyszy obrzęk i tkliwość mogą być objawem ostrej niewydolności żylnej i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej,
- duża, czerwona plama wędrująca, która zmienia lokalizację może oznaczać rumień wędrujący, będący wynikiem zakażenia boreliozą. Zaczyna się ona od niewielkiej plamki, która zwiększa się do dużej plamy o zmieniających się brzegach. Plama zwiększa się obwodowo i mogą jej towarzyszyć dodatkowe objawy jak ból mięśni i stawów, osłabienie i męczliwość.
- czerwona skóra na nogach, która się szybko rozprzestrzenia, jest nagrzana i pokryta błyszczącą napiętą skórą, może oznaczać zakażenie paciorkowcem, czyli tak zwaną różę.

Czy przebarwienia na nogach są niebezpieczne?
Wiele przebarwień ma także niegroźny charakter, ale zawsze powinien to potwierdzić lekarz. Do takich należą plamy wątrobowe, pojawiające się najczęściej na twarzy, dłoniach i nogach. Lekarze określają te zmiany, jako plamy starcze, gdyż najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Przebarwienia pojawiają się w miejscach, gdzie jest nagromadzony nadmiar melaniny. Wyglądem przypominają plamy soczewicowate.
To drobne przebarwienia skóry, które charakteryzuje nieregularny kształt, często zlewający się z kolorem skóry. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Niegroźne z punktu medycznego są także przebarwienia na nogach po opalaniu. Powinny być one sygnałem, iż skórę należy odpowiednio zabezpieczać przed słońcem.
Ciemne plamy mogą być także symptomem chorej wątroby. Najczęściej w ten sposób objawia się proces zwłóknienia lub marskość wątroby. Jest to jeden z pierwszych sygnałów o chorobie. Chora wątroba w początkowym stadium nie daje objawów, iż dzieje się coś niepokojącego. Delikatne bóle brzucha czy niewielkie osłabienie rzadko ktokolwiek kojarzy z tym organem. Warto zatem sprawdzić, czy plamy nie oznaczają poważniejszego schorzenia.
Każdy przypadek powinien być skonsultowany z dermatologiem. Jeśli zmiany nie są groźne wystarczy rozjaśniać je kremem na przebarwienia na nogach. Niekiedy lekarze zalecają wycięcie, a groźne zmiany poddawane są dodatkowym badaniom.
