Tajemnicze Kropki Pod Skórą na Dłoniach - Przyczyny, Objawy i Możliwe Rozwiązania

Czerwone kropki na ciele a nerwica

Krwistoczerwone kropki na skórze tworzą się u niektórych osób w sytuacjach stresowych, w reakcji na trudne psychicznie i emocjonalnie zdarzenie.

Jak to działa? Pod wpływem stresu naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że układ współczulny reaguje w nadwrażliwy sposób.

Zaczerwienienia w postaci plam lub kropek zlokalizowane są najczęściej na policzkach, szyi i czole.

Takie plamki zazwyczaj znikają samoistnie po niedługim czasie, często zaraz po uspokojeniu się, czy po przyjęciu leków wyciszających. Czasami te plamki swędzą, jednak nie stanowi to żadnej zasady.

Przeważnie nie są one niebezpieczne, nie rodzą zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.

Jeśli czerwone kropki na skórze mają swoje źródło w nerwicy, czy stanach lękowych, z reguły przechodzą same. W takich przypadkach należy się skupić na leczeniu choroby podstawowej.

Fakt pojawienia się takich zmian na ciele należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Dobrze jest pokazać czerwone wykwity dermatologowi, a jeśli specjalista zajmujący się schorzeniem podstawowym pacjenta tak zaleci, także medykom innych specjalizacji, np. neurologowi, kardiologowi, itd.

Jakie są rodzaje guzów dłoni i nadgarstka?

  • Ganglion na dłoni lub nadgarstku jest to łagodna cysta o galaretowatym wyglądzie, która powstaje w osłonce stawu lub ścięgna. Często pojawia się na nadgarstku, ale również może być obecna w stawach palców. Powstaje, gdy część torebki stawowej lub pochewki ścięgna zaczyna przybierać kształt balonu i zostaje wypełniona płynem.
  • Guz olbrzymiokomórkowy to drugi najczęściej występujący guz dłoni, wywodzący się z pochewki ścięgna. Jest złośliwym miejscowo guzem, wolno rośnie i może rozprzestrzeniać się przez tkanki miękkie pod skórą. Po jego usunięciu zdarzają się wznowy miejscowe. Jego przyczyna jest nieznana, chociaż uważa się, że niektóre przypadki mogą być spowodowane urazem, który stymuluje pochewkę ścięgna, a tym samym zaczyna nieprawidłowo rosnąć. Częściej też występuje u kobiet po 30 r.życia.
  • Tłuszczaki (guzy tłuszczowe),
  • Nerwiaki,
  • Guzy osłonek nerwów,
  • Kłębczaki.

Guzy dłoni lub nadgarstka mogą być także nowotworami złośliwymi jak na przykład: chrzęstniakomięsak, mięsak maziówkowy czy guzy płaskonabłonkowe. Na szczęście występują one bardzo rzadko. Warto natomiast wiedzieć, że mogą szybko się rozwijać i mieć nieregularny kształt, a ich usunięcie zwykle jest konieczne.

Istnieją także fałszywe guzy, takie jak osteofity, które mogą powstać w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów lub urazu i przypominają twarde twory. Ciała obce, takie jak drzazga, mogą ulegać otorbieniu i symulować guz ręki.

Wyprysk potnicowy – diagnostyka i leczenie

Różnicowanie odmian wyprysku stanowi trudność wynikającą z niejednorodnych, często sprzecznych definicji. Wyprysk potnicowy rozpoznaje się na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu lekarskiego. Specjalista może również zaproponować przeprowadzenie testów alergicznych w celu ustalenia przyczyny choroby.

Leczenie wyprysku potnicowego polega na miejscowym stosowaniu maści zwalczających dermatozy. Na wyprysk potnicowy dostępne są w aptekach leki sprzedawane bez recepty, np. zawierające metyloprednizolon (aceponian metyloprednizolonu), syntetyczny glikokortykosteroid mający silne oraz długotrwałe działanie przeciwzapalne oraz immunosupresyjne. Dobre efekty daje ekstrakt z propolisu (np. w formie aerozolu, stosowany miejscowo na skórę), a także okłady z trzyprocentowego kwasu bornego (borowego).

Leczenie wyprysku potnicowego najlepiej przeprowadzać pod okiem dermatologa – choroba bardzo często współwystępuje z zakażeniem grzybiczym. Właściwa diagnoza jest kluczowa w celu rozpoczęcia skutecznej terapii. Dermatolog na wyprysk potnicowy może przepisać leki dostępne na receptę (jeśli bez recepty okażą się nieskuteczne) oraz leki przeciwalergiczne. W przypadku współwystępowania zakażenia grzybiczego specjalista zaproponuje ponadto środki przeciwgrzybicze. Może też zalecić stosowanie antybiotyków. Na czas leczenia należy unikać kontaktu z czynnikami mogącymi zaostrzyć objawy choroby.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.

Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...

Ogromną rolę w etiologii zmian skórnych dłoni, odgrywają również alergie, przyjmowanie niektórych leków między innymi środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi , ciąża, choroby genetyczne, zakażenia o zróżnicowanym podłożu czy choroby nowotworowe.

Czytaj dalej...

Diagnoza chorób skóry na nogach jest procesem, który uwzględnia zarówno charakterystykę widocznych zmian skórnych, jak i objawy towarzyszące, takie jak swędzenie, ból, pękanie skóry, obrzęk, a nawet ogólne objawy, takie jak gorączka czy osłabienie.

Czytaj dalej...