Skąd się biorą kropki na nogach po depilacji - Przyczyny i Jak sobie z nimi poradzić

Skąd się biorą czerwone kropki na nogach?

W grę wchodzi kilka czynników. Jednym z nich są zaburzenia w złuszczaniu się skóry, które określa się jako rogowacenie mieszkowe. Wówczas martwe komórki naskórka w połączeniu z zanieczyszczeniami, bakteriami i sebum zatykają ujścia mieszków włosowych, co wywołuje stan zapalny. Tę przypadłość może zaostrzać nieprawidłowa depilacja – zwłaszcza starą maszynką o stępionych ostrzach, która wywołuje mikrouszkodzenia w okolicy mieszków, przez co bakterie mają do nich ułatwiony dostęp. Co jeszcze sprzyja powstawaniu czerwonych kropek na nogach? Słabe nawilżanie skóry lub przeciwnie, zbyt intensywne jej natłuszczanie. W obu przypadkach naskórek nie złuszcza się prawidłowo i stąd brzydko wyglądające kropki. Pewną rolę w pojawianiu się „strawberry legs” odgrywa też genetyka. Niektórzy są po prostu bardziej predysponowani do posiadania tego typu defektu. Jeśli zauważasz go u swojej mamy czy taty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiała dłużej z nim walczyć. Tę walkę można jednak wygrać i uzyskać gładkie nogi o równomiernym kolorycie. Powinnaś tylko przestrzegać kilku istotnych zasad podczas golenia i codziennej pielęgnacji ciała.

Najczęstszą przyczyną powstawania czerwonych kropek na nogach są wszelkiego rodzaju alergie. Reakcja skóry może również być spowodowana działanie różnych czynników zewnętrznych, które negatywnie oddziałują na jej barierę ochronną. W okresie jesienno-zimowym może to być mróz czy chłodne powietrze, natomiast latem czerwone kropki zwykle pojawiają się na nogach po opalaniu. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego skóry, któremu towarzyszyć może także zaczerwienienie, szorstkość, uczucie świądu i nieprzyjemne uczucie pieczenia. Tak ważne jest dlatego używanie kremów z filtrem – nie tylko podczas opalania. Promieniowanie ultrafioletowe wpływa na naszą skórę w końcu przez cały rok.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.

Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.

Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.

Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:

  • symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi),
  • oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol),
  • naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia),
  • symptomy stresu, a nawet nerwicy,
  • skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.

Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.

AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.

Jak się pozbyć czerwonych kropek po goleniu?

Jeżeli pojawiły się u Ciebie czerwone plamki po goleniu, pamiętaj aby obchodzić się ze swoją skórą w tym momencie szczególnie delikatnie. Nie trzy jej mocno ręcznikiem i nie zakładaj zbyt obcisłych ubrań, które mogą niepotrzebnie pocierać skórę.

Jak pozbyć się czerwonych kropek na nogach i w innych częściach ciała? To pytanie zadaje sobie wiele osób i trudno się dziwić. Czerwone krostki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też są problematyczne – swędzą i wywołują ból. Z efektem truskawkowych nóg warto zgłosić się do dermatologa. Problem ten nie powinien być lekceważony, gdyż zakażenie bardzo łatwo przenosi się z jednego mieszka na drugi. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może przerodzić się w czyraka lub figówki.

W przypadku stanu zapalnego wywołanego infekcją bakteryjną, specjalista zaleci przyjmowanie antybiotyku albo maści z antybiotykiem.

Jak pozbyć się czerwonych kropek po goleniu domowymi sposobami? Najprawdopodobniej sprawdzi się aloes. Preparaty z wyciągiem z tej rośliny są dzisiaj bardzo popularne. W każdej drogerii znajdziesz np. żel składający się z niemal w 100% z aloesu. Smaruj nim skórę jak najczęściej – tuż po nałożeniu od razu poczujesz ulgę.

W każdej aptece otrzymasz również maść z hydrokortyzonem, czyli rodzajem sterydu, który niweluje stan zapalny. Skórę smaruj dwa razy dziennie.

Jeżeli chcesz poczuć błyskawiczną ulgę, to posmaruj podrażnioną skórę kostkami lodu. Możesz wcześniej owinąć ją bawełnianą ściereczką. Antyfani zimnych okładów mogą spróbować tych ciepłych. Wystarczy zamoczyć ręcznik w gorącej wodzie i delikatnie przykładać go do podrażnionej skóry. Dzięki temu dojdzie do otwarcia porów, które pomogą oczyścić i zagoić krostki.

Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze

Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.

Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.

Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Jak powstaje zapalenie mieszków włosowych?

Ropne krostki na nogach i w innych obszarach to najczęściej objaw właśnie zapalenia mieszków włosowych. Dochodzi do niego najczęściej, gdy podczas golenia i depilacji w okolice ujścia mieszka włosowego pojawiają się drobnoustroje i dochodzi do infekcji. Czasem krostki po goleniu nóg, miejsc intymnych, czerwona plama na nodze lub innym obszarze to zapalenie mieszków, ale spowodowane czynnikami nieinfekcyjnymi – przyjmowaniem niektórych leków.

Walka z tą przypadłością jest bardzo trudna. Stosowanie maści oraz innych preparatów miejscowych przynosi krótkotrwałe rezultaty. Skuteczne pozbycie się tej dolegliwości jest możliwe dzięki depilacji laserem Vectus – mówi Karolina Formela, kosmetolog

Jedną z popularnych interpretacji tatuaży w kropki na palcach gracza jest to, że reprezentują one przyciski na kontrolerze lub klawiaturze Każdy palec może być powiązany z innym przyciskiem lub działaniem, tworząc wizualną reprezentację umiejętności gracza i znajomości sterowania grami.

Czytaj dalej...

Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Czytaj dalej...

Innymi objawami anginy, poza białymi krostami na języku, są ogólne złe samopoczucie, ból gardła o silnym natężeniu, trudności w połykaniu, wysoka gorączka sięgająca powyżej 38 stopni Celsjusza , powiększenie i przekrwienie migdałków oraz powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.

Czytaj dalej...

Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Czytaj dalej...