Tajemnicze kropki na palcach - Przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian
Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.
Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:
- Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
- Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
- Czerwone plamy i opuchnięte stopy
- Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
- Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
- Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek
Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.
Jakie są metody leczenia wyprysku potnicowego?
Wyprysk potnicowy to choroba trudno poddająca się leczeniu. Najczęściej leczenie rozpoczyna się od stosowania silnie działających miejscowo glikokortykosteroidów. Doustne leki przeciwhistaminowe pomagają zmniejszyć świąd. W często nawracającej chorobie opcję terapeutyczną stanowi fototerapia PUVA. W przypadku stwierdzenia grzybicy stóp lub innych czynników przyczynowych należy wdrożyć odpowiednie leczenie.
Wyprysk potnicowy to choroba, w której alergeny mogą być zarówno pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Nikiel, kobalt i niektóre leki mogą powodować wystąpienie lub zaostrzenie zmian, więc unikanie ekspozycji na nie może zapobiec rozwojowi wyprysku potnicowego. Niemniej w większości przypadków trudno wykryć czynnik przyczynowy i profilaktyka nie jest możliwa. W przypadku odczynów na zakażenia grzybicze zmiany w obrębie dłoni cofają się po wyleczeniu grzybicy stóp.
Zobacz także
Wyprysk pieniążkowaty Wyprysk pieniążkowaty jest szczególną odmianą wyprysku kontaktowego. W części przypadków zmiany chorobowe związane są z nadwrażliwością komórkową na alergeny bakteryjne, zwłaszcza paciorkowcowe. Do czynników zaostrzających zmiany skórne należą nadmierne kąpiele i stosowanie wysuszających mydeł.
Objawy chorób skóry (wykwity skórne) Wykwity skórne to zmiany na skórze, które są objawami chorób skóry. W poszczególnych chorobach wykwity mają charakterystyczny wygląd – kolor, kształt, postać, lokalizację i na tej podstawie dermatolog zwykle jest w stanie ustalić rozpoznanie. Zmiany skórne się mogą zmieniać w czasie oraz ustępować z pozostawieniem blizny lub bez niej. Do wykwitów należą: plama, grudka, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz, krosta, bąbel, a także nadżerka, przeczos, pęknięcie i rozpadlina, łuska, strup, owrzodzenie oraz blizna.
14 chorób, które można rozpoznać po objawach na dłoniach
Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.
Czy da się wyczytać przyszłość z dłoni? Na pewno można się z nich dowiedzieć, czy jesteśmy zdrowi.