Łaskawa siła krwi - Wszystko, co musisz wiedzieć o kroście z krwią
Objawy czyraka
Typowy czyrak to bardzo bolesny wrzód o podstawie zapalnej, który powstaje najczęściej na twarzy, szyi, klatce piersiowej, pośladkach. Najpierw pojawia się czerwone, napięte stwardnienie, które przekształca się w krostę - na nacieczonej, czerwonej, obrzękłej podstawie wykształca się czop ropny (albo ropno-krwisty). Chory czuje się źle, ma podwyższoną temperaturę i bolesne, położone najbliżej zmiany węzły chłonne. W pewnym momencie zgorzel pęka i oczyszcza się, dzięki czemu chory czuje ulgę - rana goi się kilkanaście dni. Zdarza się, że po oczyszczeniu i w trakcie gojenia pozostałości po czyraku na ciele chorego pojawiają się następne krostki - choroba przybiera wtedy charakter przewlekły i może ciągnąć się nawet latami, co jak można się domyślić jest bardzo męczące i uciążliwe, a także krępujące, zwłaszcza jeśli mało estetyczne czyraki pojawiają się na twarzy. Czytaj: Który gronkowiec odpowiada za zmiany na skórze: gronkowiec skórny czy gronkowiec złocisty?
Dlaczego kot sika krwią?
Każdy właściciel rozumie, że krew w moczu kota jest złym znakiem wskazującym na poważną chorobę. Kiedy kot sika krwią, oznacza to postęp zapalenia lub inną groźną chorobę. Zwykle zdrowy kot nigdy nie ma krwi w moczu. Jak wyleczyć swojego zwierzaka z tej patologii?
- Przyczyny krwi w moczu
- Objawy krwiomoczu
- Mocz z krwiomoczem
- Jak zbierać mocz
- Diagnoza, gdy pojawia się mocz z krwią
- Jak możesz pomóc swojemu kotu?
- Krwawy mocz u kotki w ciąży lub po porodzie
- Jak zapobiegać rozwojowi choroby
Przyczyny krwi w moczu
Dlaczego moje zwierzę ma trochę krwi w moczu? To pytanie niepokoi wielu właścicieli, których koty cierpią z powodu pojawienia się krwi w moczu, dlatego temat zawsze będzie aktualny. Ta choroba może rozwinąć się z różnych powodów. Czasami pojawienie się krwiomoczu jest spowodowane infekcjami (szczególnie z zaostrzeniem). Również krew w moczu może pojawić się z powodu silnego uderzenia. Najczęstsze przyczyny czerwonawego moczu:
- Patologie układu moczowego (kamica moczowa, zapalenie cewki moczowej i infekcje bakteryjne),
- Poważny uraz genitaliów (często ciosy),
- Poważne zatrucie,
- Niewłaściwa struktura narządu (wrodzona),
- Obecność pasożytów, takich jak robaki,
- Negatywna reakcja organizmu na leki,
- Silne chłodzenie ciała.
Jeśli zwierzę sika krwią, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, ponieważ od tego może zależeć życie i zdrowie kota. Często zdarza się, że kot po upadku odda mocz z krwią, dlatego należy go zabezpieczyć.
Objawy krwiomoczu
Najbardziej oczywistym objawem choroby jest zmiana w moczu z żółtego na bordowy lub szkarłatny. Pamiętaj, że po zjedzeniu marchwi lub buraków twój kot może siusiać czerwonawym moczem. Po kilku dniach mocz stanie się normalny.
Wykwity wtórne
Nadżerka jest powierzchownym ubytkiem naskórka, który ustępuje bez pozostawienia blizny. Nadżerki tworzą się w miejscu wykwitów pierwotnych: pęcherzyków, pęcherzy, krost, sączących grudek.
Przeczos
Fot. 9. Przeczos
Przeczos linijny ubytek naskórka będący następstwem drapania. Odmiennie niż nadżerki, przeczosy występują w skórze niezmienionej na skutek mechanicznych urazów.
Pęknięcie, szczelina
Pęknięcie, szczelina jest płytkim linijnym ubytkiem skóry dotyczącym głównie naskórka. Występuje w okolicach, gdzie skóra narażona jest na napinanie i rozciąganie (okolica otworów naturalnych, brodawek sutkowych, dużych stawów). Czynnikami predysponującymi do pęknięć są: suchość skóry i jej wzmożone rogowacenie (rogowiec dłoni i stóp), obrzęk i stan zapalny (wyprzenia drożdżakowe, grzybica stóp międzypalcowa).
Rozpadlina
Rozpadlina różni się od pęknięcia głębszym usadowieniem, sięgającym do skóry właściwej. Zmiany te łatwiej ulegają wtórnemu zakażeniu, goją się z pozostawieniem blizny.
Łuska
Fot. 10. Łuska
Fot. 11. Strup
Fot. 12. Owrzodzenie
Łuska jest wykwitem powstającym w wyniku niepełnego oddzielania się powierzchownych, zrogowaciałych warstw naskórka.
Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy: złuszczanie otrębiaste (łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra) i złuszczanie płatowe (erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego).
Strup
Strup – wykwit powstający na skutek zasychania na powierzchni skóry płynu surowiczego, ropnego lub surowiczo-krwawego z resztkami rozpadłych komórek, krwinek i bakterii. Następstwem strupów pokrywających nadżerki są przejściowe przebarwienia, natomiast pokrywających owrzodzenia – blizny.
Swędząca skóra głowy i czerwone krosty na głowie
Swędząca skóra głowy i krostki to problemy, które mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak łupież, trądzik łojowy, grzybica skóry głowy, reakcja alergiczna, a nawet nadmierny stres. W przypadku utrzymywania się tych objawów, ważne jest, żeby skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie. Dermatolog lub lekarz rodziny mogą przepisać odpowiednie leki, takie jak szampony przeciwgrzybicze, sterydy lub antybiotyki, w zależności od przyczyny i skali problemu. W celu złagodzenia objawów, warto unikać używania szamponów z SLS-ami i kosmetyków, które mogą podrażniać skórę głowy - na przykład wcierek z alkoholem.
Zobacz także
Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy
Podstawą w tym przypadku będzie odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jej dokładne oczyszczanie, ale również na nawilżanie. W momencie, kiedy skóry jest przesuszona, produkuje jeszcze większą ilość sebum, co może prowadzić do pojawienia się krost. Dotyczy to także krost o podłożu alergicznym. Powinniśmy unikać nadmiernego złuszczania skalpu, szczególnie jeśli pojawiły się swędzące strupki.
Prawidłowe mycie włosów
Przede wszystkim powinniśmy myć włosy tak często, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia się włosów. Jeśli więc wasze włosy są tłuste już następnego dnia od mycia, należy je ponownie umyć. Należy robić to jednak z pomocą bardzo delikatnych kosmetyków - gdy doskwierają wypryski na głowy, zakazane są szampony oczyszczające. O wiele lepszym wyborem będą lekkie szampony w piance. Uważajcie też na suche szampony do włosów, które mogą przesuszać skalp i zatykać pory. Najlepiej sprawdzą się szampony nawilżające, które z czasem ograniczą wydzielanie sebum. Podczas mycia włosów nie drapiemy skóry, może to spowodować nie tylko jej podrażnienie, ale również rozdrapanie zmian i przeniesienie bakterii.
Peelingi do skóry głowy
Pozbycie się martwego naskórka ze skalpu jest bardzo ważne i pomocne będą tutaj peelingi skóry głowy. Powinniśmy po nie sięgnąć jednak dopiero, gdy krostki się wygoją i nie pojawiają się już ropne zmiany. Peeling skalpu powinien zapobiec nawrotom problemu, ale musi być niezwykle delikatny (najlepiej enzymatyczny). Złuszczanie skóry głowy powinno się także odbywać nie częściej niż raz w tygodniu.
Płukanki do włosów
Bardzo skutecznym sposobem na krosty na głowie jest stosowanie płukanek zakwaszających. Kwaśne środowisko hamuje rozwój bakterii. Najlepiej sprawdzą się tutaj płukanka octowa, jabłkowa lub płukanka z cytryną, które dodatkowo ograniczą przetłuszczanie się włosów. Stosujemy je po umyciu włosów, można je potem spłukać chłodną wodą. Tego typu zabieg należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.