Krostki u dziecka - jak odróżnić od pryszczy i zapewnić skuteczną opiekę

Objawy skórne w pytaniach i odpowiedziach

Zobacz także

Jak chronić dziecko przed słońcem Co zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest spowodowana zakażeniem enterowowirusami, a jej objawami są między innymi gorączka, złe samopoczucie oraz charakterystyczna wysypka w jamie ustnej, na skórze rąk i stóp, czasem także na pośladkach i tułowiu. Choroba występuje głównie u dzieci i jest bardzo zakaźna, przenosi się przez kontakt z wydzielinami i wydalinami (choroba brudnych rąk). Bywa błędnie nazywana „bostonką”.

Jakie preparaty stosować do pielęgnacji skóry niemowlęcia i małego dziecka? Wybieraj kosmetyki możliwie bezzapachowe i przeznaczone tylko dla niemowląt. Skład takich preparatów zwykle jest dobrany do rodzaju skóry małego dziecka.

W jaki sposób należy pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco („odparzenie”). Zatem podstawowym elementem właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek oraz dokładne umycie skóry z resztek kału i moczu.

Wysypka w pachwinach u dziecka [pokrzywka, rumień, liszaj, odparzenia]

Wysypka w pachwinach u dziecka to zmiany skórne o zróżnicowanym charakterze. Najczęściej jest ona spowodowana przez czynniki alergiczne i infekcyjne. Wysypka może przybierać formy: plamek, pęcherzyków, grudek i krostek lub łączyć kilka z tych form. Jeśli wysypce nie towarzyszą inne dolegliwości, na przykład ból lub swędzenie, to nie ma konieczności wizyty u lekarza. Warto jednak wiedzieć, co może powodować problemy, aby unikać ich w przyszłości. Podpowiadamy, jak może objawiać się wysypka w pachwinach u dziecka i czy jest to powód do obaw.

Wysypka meningokokowa

Charakterystyczną wysypką krwotoczną objawiają się infekcje wywołane meningokokami. Choroba meningokokowa zaczyna się zwykle wysoką gorączką, bólami mięśni i innymi. W przebiegu zakażenia może dojść do groźnego w skutkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo do posocznicy (sepsy). To właśnie ta druga dolegliwość objawia się wysypką krwotoczną. Zmiany przypominają rozlane czerwone plamki, lub wybroczyny. Ogniska krwotoczne pojawiają się zwykle najpierw na kończynach dolnych. Charakterystyczne dla wysypki wywołanej przez meningokoki jest fakt, ze nie bledną one po naciśnięciu (można wykonać tzw. test szklanki, czyli przecisnąć denko szklanki do skóry i obserwować, czy wysypka blednie).

Wysypka ma postać drobnych czerwonych krostek, które zlewają się w grupy. Pojawia się na całym ciele. Pod pachami, kolanami i w zgięciach łokci – zlewa się w duże różowoczerwone placki. Wysypka może pojawić się w ciągu 24 godzin po wystąpieniu gorączki. Oprócz podwyższonej temperatury występują bóle brzucha i gardła. Szkarlatyna to choroba, którą leczy się antybiotykiem, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Wysypka sama znika po tygodniu.

Alergia pokarmowa u dziecka – wysypka alergiczna

Alergia pokarmowa u niemowląt wiąże się zazwyczaj z nadwrażliwością na białko mleka krowiego, jednak do uczulających produktów zalicza się także orzechy czy pokarmy pszeniczne. Objawy alergii pokarmowych najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego. Pojawiają się nudności i wymioty oraz wzdęcia, a dodatkowo u malucha występuje kolkowy ból brzucha.

Jednak mogą pojawiać się objawy z innych układów, w tym objawy skórne:

  • pokrzywka,
  • czerwone krostki na twarzy,
  • obrzęk śluzówek jamy ustnej.

Jeśli objawy alergii pokarmowej pojawiają się w wieku przedszkolnym lub później, identyfikacja alergenu bywa trudna, ze względu na szeroką dietę. Aby rozpoznać, co uczula niemowlaka, poszczególne składniki należy wprowadzać pojedynczo i obserwować reakcję dziecka.

Z kolei bardzo suche i swędzące krostki mogą być także objawem AZS - taka wysypka uogólniona w postaci wykwitów skórnych połączonych ze schodzącą, bardzo suchą skórą wymaga konsultacji z dermatologiem, który dobierze odpowiednie kosmetyki w celu ukojenia objawów.

Czytaj dalej...

Skórę z chorobowymi zmianami można także poddawać fototerapii, w trakcie której wykorzystuje się światło ultrafioletowe hamujące powstawanie zmian łuszczycowych lub fotochemioterapii połączenie ekspozycji na promienie UVA z lekami wrażliwymi na światło.

Czytaj dalej...

W takim przypadku należy zidentyfikować produkt, który powoduje reakcję alergiczną to może być mydło do rąk lub płyn do zmywania naczyń i wymienić go na taki, który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej.

Czytaj dalej...

Wysypka pojawia się jakiś czas po kontakcie z alergenem i takie problemy skórne, mimo że z pozoru niezbyt problematyczne, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza i rozpoznać alergen, który powoduje wypryski.

Czytaj dalej...