Krostki u dziecka - jak odróżnić od pryszczy i zapewnić skuteczną opiekę

Wysypka w pachwinach u dziecka

Wysypka w pachwinach u dziecka zarówno tego w wieku niemowlęcym, jak i u nieco starszego może występować pod różnorodnymi postaciami. Mogą to być czerwone plamki, krostki lub grudki. Czasami kilka rodzajów łączy się w całość. Wśród przyczyn zmian skórnych tego typu wymienia się najczęściej: problemy dermatologiczne, objawy alergiczne lub przejawy choroby zakaźnej.

Jeśli wysypka u dzieci występuje samodzielnie i nie towarzyszą jej inne objawy ogólne, to wizyta u lekarza nie jest konieczna. Wykwity skórne jednak powinny pozostawać pod czujnym okiem rodziców. Kiedy zmiany będą się powiększać lub nie zaczną z czasem znikać, to warto skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Problemy z okolicą pieluszkową pojawiają się najczęściej na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca życia dziecka. Wówczas to zaczyna wykazywać wzmożoną aktywność fizyczną, co prowadzi do otarć naskórka i pocenia się. Dodatkowo delikatna skóra narażona jest codziennie na kontakt z moczem, kałem i sztucznymi tworzywami, których wykonane są pieluszki.

  1. zbyt rzadką zmianą pieluch,
  2. stosowaniem pieluch o niskiej jakości,
  3. niedostateczną higieną w okolicach krocza,
  4. biegunką,
  5. podawaniem antybiotyków doustnych,
  6. stosowaniem nowych, nieużywanych dotychczas kosmetyków do pielęgnacji.

Krostki na ramionach u dziecka

Duże znaczenie w diagnostyce chorób wysypkowych ma lokalizacja wykwitów skórnych. Należy jednak zaznaczyć, że w wielu przypadkach wysypka ma charakter zstępujący (przenosi się na dolne partie ciała).

Czerwone krostki na ramionach u dziecka mogą być dla lekarza oznaką różyczki – choroby zakaźnej, wywołanej wirusem z rodziny Togaviridae.

Typowa dla różyczki wysypka ma charakter plamisto-grudkowy i przybiera kolor od bladoróżowego do czerwonego. Wykwity najpierw pojawiają się na twarzy, ale w ciągu kilku godzin drogą zstępującą przenoszą się na kończyny górne, zaś w kolejnych godzinach na tułów. Po około dobie wysypka może obejmować całe ciało.

Należy jednak zaznaczyć, że dziecko zazwyczaj trafia do lekarza w ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów, czyli jeszcze zanim wykwity obejmą całe ciało. Z tego powodu czerwone krostki na rękach u dzieckamogą być traktowane jako symptom różyczki.

Objawy skórne w pytaniach i odpowiedziach

Zobacz także

Jak chronić dziecko przed słońcem Co zrobić, aby nasz wakacyjny wypoczynek z dziećmi był bezpieczny? Jak zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest spowodowana zakażeniem enterowowirusami, a jej objawami są między innymi gorączka, złe samopoczucie oraz charakterystyczna wysypka w jamie ustnej, na skórze rąk i stóp, czasem także na pośladkach i tułowiu. Choroba występuje głównie u dzieci i jest bardzo zakaźna, przenosi się przez kontakt z wydzielinami i wydalinami (choroba brudnych rąk). Bywa błędnie nazywana „bostonką”.

Jakie preparaty stosować do pielęgnacji skóry niemowlęcia i małego dziecka? Wybieraj kosmetyki możliwie bezzapachowe i przeznaczone tylko dla niemowląt. Skład takich preparatów zwykle jest dobrany do rodzaju skóry małego dziecka.

W jaki sposób należy pielęgnować skórę okolicy pieluszkowej Skóra znajdująca się pod pieluszką narażona jest na stały kontakt z moczem i kałem, które działają drażniąco („odparzenie”). Zatem podstawowym elementem właściwej pielęgnacji niemowlęcia jest częsta zmiana pieluszek oraz dokładne umycie skóry z resztek kału i moczu.

Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?

Drobne czerwone krostki na ciele dziecka są częstym problemem diagnostycznym w praktyce pediatrycznej. Pojawienie się krostek na ciele dziecka może bowiem mieć związek z wieloma jednostkami chorobowymi o odmiennej i zróżnicowanej etiologii. Począwszy od chorób infekcyjnych, poprzez różne dermatozy i alergie, na chorobach układowych i metabolicznych kończąc. Pediatra, aby postawić wstępne rozpoznanie, musi przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad z opiekunem dziecka, a także bardzo dokładnie przyjrzeć się krostkom u dziecka, analizując ich rodzaj, wielkość, zabarwienie, zajmowany obszar etc. Wszystkie te dane są niezbędne do postawienia wstępnej diagnozy.

Co warto podkreślić, wykwity skórne, które pojawiają się na ciele dziecka w przebiegu różnych chorób, mogą przybierać postać nie tylko krostek, ale także plamek lub pęcherzyków.

Zasadniczo wysypki skórne dzieli się na trzy podstawowe rodzaje:

  • plamiste,
  • plamisto-grudkowe (plamisto-krostkowe),
  • pęcherzykowe.

Co istotne, wysypki mogą być dominującym objawem choroby lub jedynie towarzyszącym.

Jeśli lekarz zaobserwuje u dziecka wysypkę na całym ciele lub zajmującą dużą powierzchnię skóry, w pierwszej kolejności będzie podejrzewał jedną z popularnych chorób wysypkowych. Czerwona wysypka plamisto-grudkowa u niemowlaka lub starszego dziecka najczęściej ma związek z różyczką, odrą lub chorobą bostońską.

Bostonka u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie. Ile trwa?

Pamiętając o systematycznych badaniach stomatologicznych, można uniknąć wykrycia zmiany nowotworowej w późnym stadium choroby, bo lekarz stomatolog bada nie tylko stan uzębienia, ale także błony śluzowej jamy ustnej.

Czytaj dalej...

Skórę z chorobowymi zmianami można także poddawać fototerapii, w trakcie której wykorzystuje się światło ultrafioletowe hamujące powstawanie zmian łuszczycowych lub fotochemioterapii połączenie ekspozycji na promienie UVA z lekami wrażliwymi na światło.

Czytaj dalej...

solny peeling do stóp SWEDERM MINT SALTY FOOT SCRUB, który dzięki zawartości ekstraktów roślinnych i witaminy E nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także zmiękcza, nawilża skórę oraz przywraca jej elastyczność.

Czytaj dalej...

Natomiast HSV2 manifestuje swoją obecność głównie w dolnych partiach ciała, w szczególności na skórze i śluzówce narządów płciowych w tej odmianie zakażenie przenoszone jest drogą kontaktów seksualnych.

Czytaj dalej...