Krostki na palcach dłoni - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Choroby dermatologiczne a pękająca skóra na palcach — atopowe zapalenie skóry, ale nie tylko
W większości przypadków pękająca skóra na powierzchni dłoni to skutek niewłaściwej pielęgnacji. Zdarza się jednak, że skłonność do zranień jest jednym z objawów przewlekłych chorób dermatologicznych, autoimmunologicznych lub łączonych. Pękająca skóra na dłoniach i stopach oraz wokół paznokci może towarzyszyć chorobom, takim jak np.:
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- łuszczyca,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- alergia kontaktowa.
swederm.pl
Łuszczyca dłoni domowe sposoby
W domowej terapii łuszczycy krostkowej dłoni i stóp bardzo ważną rolę odgrywają kąpiele słoneczne, okazuje się bowiem, że aż 95 procent pacjentów odczuwa ulgę po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jeśli chorzy nie mogą z nich korzystać np. ze względu na porę roku, warto skorzystać ze specjalnych lamp leczniczych i zapytać lekarza prowadzącego, czy stan skóry pozwala na krótkie wizyty w solarium. Jeśli jednak jest taka możliwość, zwłaszcza zimą warto wyjeżdżać do ciepłych krajów i eksponować na słońcu chore miejsca.
Kolejnym ważnym elementem terapii domowej jest wyeliminowanie chemii wykorzystywanej do mycia i prania. W sklepach z produktami naturalnymi można kupić środki myjące pozbawione chemii.
Wśród domowych sposobów łagodzenia łuszczycy krostkowej dłoni i stóp warto wymienić także:
- kąpiele z dodatkiem płatków owsianych
- kąpiele w wywarze z otrębów pszennych
- maseczki z nasion wiesiołka dwuletniego, które uciera się na papkę
- okłady z wyciągu z jeżówki
- okłady z roztworu soli
- nacieranie skóry maścią żywokostową
- okłady z naparu przywrotnika i krwawnika
- okłady z olejku rumianku rzymskiego
- okłady z soku aloesu
- okłady z miodu i propolisu
- okłady z namoczonego mielonego lnu
- wysuszanie chorych miejsc kwasem salicylowym, maścią mocznikową i maścią salicylowo-siarkowa
Dobre działanie nawilżające skórę ma natomiast olej kokosowy, olej arganowy, preparaty z alantoiną, lanoliną, parafiną, witaminą F, masłem shea, mocznikiem. Skórę powinno się nimi nacierać tuż po kąpieli, co zapobiegnie utracie wilgoci.
Przy łagodzenia świądu pomocne okażą się zimne kąpiele z dodatkiem octu z jabłek oraz okładanie chorych miejsc torebkami z lodem.
Krostki na rękach – przyczyny i sposoby radzenia sobie z nimi
Krostki na rękach mogą być skutkiem jej zaburzonego rogowacenia, objawem alergii, zakażenia skóry lub choroby układu pokarmowego. By ich się pozbyć, czasami wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja skóry. Często jednak konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Krostki na rękach często są nie tylko problemem estetycznym. Może im bowiem towarzyszyć uciążliwe swędzenie, a ich obecność wskazywać na znacznie poważniejszą dolegliwość. Dlatego krostki pokrywające ramiona, przedramiona czy dłonie warto pokazać lekarzowi. Tylko dermatolog może stwierdzić z całą pewnością, czy do poradzenia sobie z krostkami na rękach wystarczą nam odpowiednie kosmetyki, zalecone przez niego leki, czy też konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.