Wspaniały świat krost z płynem surowiczym - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Ropne bąble na skórze

Bąble ropne na skórze wskazywać mogą nie tylko na jedną z postaci opryszczki, ale też tzw. czyraczność. Czyraki są objawem gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych.

W przebiegu infekcji w pierwszej kolejności na skórze pojawiają się niezwykle bolesne, czerwone, twarde i zbite guzki. Po kilku dniach pod ich powierzchnią zaczyna się zbierać ropna treść.

W dalszej kolejności dochodzi do samoczynnego pęknięcia zmiany skórnej i rozlania się jej zawartości. Wiąże się to z kolejną porcją doznań bólowych, a dodatkowo należy się liczyć z tym, że w miejscu rozerwania czyraka pozostanie głęboka, widoczna blizna.

Czyraki występują pojedynczo. Mogą się pojawić w każdym niemal miejscu, ale zwłaszcza na plecach, ramionach, pośladkach, klatce piersiowej, szyi. W ostatnim przypadku istnieje ryzyko poważnych powikłań, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.

Innym schorzeniem, w przebiegu którego pojawiające się na skórze bąble wypełnione są ropą, jest choroba Duhringa. Jest to skórna postać celiakii, a więc skrajnej postaci nietolerancji glutenu. Mimo zupełnie odrębnej etiologii, zmiany skórne przypominają te, które pojawiają się u pacjentów chorych na opryszczkę.

Różni się jednak ich lokalizacja. W tym przypadku ropnie pojawiają się w takich miejscach, jak:

  • kolana i łokcie,
  • pośladki i lędźwie,
  • okolice łopatek,
  • twarz i owłosiona skóra głowy.

Burchle – różne przyczyny powstawania

Nie tylko oparzenia wrzątkiem

Termin "oparzenia" obejmuje nie tylko uszkodzenia tkanek wywołane wysoką temperaturą. Pełna definicja poparzeń to – uszkodzenie tkanek w wyniku działania energii przekraczającej możliwości obronne organizmu. Bąble na skórze jak po oparzeniu mogą być więc wynikiem oparzenia innego niż termiczne. Z bąblami możemy się spotkać po zbyt intensywnym opalaniu lub przebywaniu na słońcu. Mogą też pojawić się w wyniku zetknięcia z substancją chemiczną lub po ugryzieniu niektórych owadów.

Źródło oparzeń jest ważne, bo musimy wiedzieć jak leczyć skórę w każdym przypadku.

Uszkodzenie tkanek w wyniku działania promieni słonecznych należy do oparzeń w wyniku promieniowania. Głównym czynnikiem zagrażającym są promienie UV. Oparzenie z bąblami oznacza, że promienie przeniknęły dość głęboko przez naszą skórę. Dlatego nie można lekceważyć takiego objawu i trzeba udać się do lekarza.

Co do oparzenia chemicznego, to jego najczęstszą przyczyną w domu są środki na bazie chloru. Powstanie burchli po takim oparzeniu może być również niebezpieczne. Dlatego koniecznie trzeba się skonsultować z lekarzem.

Burchle powstałe w wyniku choroby lub podrażnienia

Oprócz pęcherzy oparzeniowych możemy się nabawić bąbli na skórze z różnych innych powodów. Jednym z dość częstych jest podrażnienie mechaniczne naskórka np. w zbyt ciasnych butach. Pojawia się w okolicach palca lub pięty. Ważną zaletą takiego bąbla jest to, że szybko znika. Rośnie już po kilku godzinach chodzenia w obcisłych butach, ale po kilku dniach ustępuje. Oczywiście pod warunkiem, że coś zrobimy z niewygodnymi butami. W przypadku burchla na nodze wiele osób decyduje się go przebić. Zwłaszcza jeżeli przed nami kolejny dzień zwiedzania czy następna wycieczka w góry. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie, z zachowaniem sterylnych warunków. Kiedy pęknie pęcherz w miejscu szczególnie narażonym na zetknięcie z brudem, może to prowadzić do poważnych powikłań.

Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Bąble na skórze stanowią charakterystyczny objaw takich schorzeń, jak opryszczka, ospa, czy pęcherzyca. Wiele osób zastanawia się co mogą oznaczać bąble na skórze jak po oparzeniu, czy ugryzieniu komara. Zobacz, jakie są przyczyny ich powstawania – wodnych i ropnych. Dowiedz się, jak wyglądają zmiany skórne w poszczególnych chorobach.

  • Bąble na skórze to wykwity, które pojawiają się w przebiegu różnych schorzeń infekcyjnych oraz alergicznych, a także czynników fizycznych, np. przy oparzeniach.
  • Bąble na skórze są pęcherzami, które zazwyczaj są wypełnione treścią jałową (wodą lub osoczem) lub patologiczną (ropą).
  • Wygląd i wielkość bąbli na skórze różni się w zależności od czynnika, jaki je wywołuje. Zazwyczaj bąble na skórze osiągają kilka milimetrów średnicy.
  • Przyczyny bąbli na skórze
  • Bąble na skórze jak po oparzeniu
  • Swędzące bąble na skórze wywołane wirusem HSV
  • Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej
  • Bąble na skórze z płynem surowiczym
  • Ropne bąble na skórze

Jest barierą dla czynników fizycznych, chemicznych, mechanicznych, ochrania organizm przed utratą płynów wewnątrzustrojowych, odbiera bodźce zewnętrzne, a także stanowi miejsce przebiegu szeregu reakcji układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

W momencie, gdy pot nie ma ujścia, zatykają się gruczoły potowe, doprowadzając do powstania swędzących, wypełnionych potem wykwitów w takich miejscach jak pachwiny, plecy, klatka piersiowa czy brzuch.

Czytaj dalej...

Jeśli po wyeliminowaniu nieprawidłowej pielęgnacji i błędów w goleniu się pryszcze i krostki pod pachami nadal się pojawiają, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, by mógł wykluczyć inne choroby skóry.

Czytaj dalej...