Wspaniały świat krost z płynem surowiczym - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie

Wysięk surowiczy – czy jest powodem do niepokoju?

Wysięk jest naturalną reakcją obronną organizmu. Jeśli rana goi się prawidłowo, a wysięk ma rzadką i przezroczystą konsystencję, nie ma powodów do niepokoju. Wysięk wspomaga i przyspiesza proces gojenia się rany. Chroni przed jej wyschnięciem i pomaga w utrzymaniu wilgotnego środowiska, które jest sprzymierzeńcem dla prawidłowego procesu gojenia się rany.

Ponadto wspiera migrację komórek naprawczych i dostarcza niezbędnych do procesu metabolizmu substancji odżywczych.

Jednak w przypadku, gdy jego ilość będzie trudna do opanowania, należy zgłosić się do lekarza. Nadmierna produkcja jest najczęściej następstwem narastającego zakażenia rany. Powodem do niepokoju jest również nieprzyjemny, zapach, czerwona lub biała barwa, a także nieodpowiednia konsystencja – zbyt rzadka lub zbyt wodnista.

Co to jest ospa? Czym są blizny po ospie?

Ospa wietrzna to zakaźna choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Choroba ma najłagodniejszy przebieg u zdrowych dzieci, natomiast ciężej przechodzą ją niemowlęta, dorośli oraz osoby z niedoborem odporności. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni oraz drogą kropelkową.
Początki ospy przypominają przeziębienie – choroba objawia się poprzez ból głowy, brzucha i mięśni, podwyższoną temperaturą ciała, utratę apetytu oraz złe samopoczucie. Po około 2 dniach pojawia się swędząca wysypka. Krostki obsypują tułów oraz twarz, początkowo są to różowe plamki, z czasem jednak przeistaczają się w pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa – strupki powodują silny świąd, jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich drapać!

Gdy bąbelki z płynem surowiczym pękną, w ich miejscu pojawiają się swędzące strupki. Chory powinien się jednak powstrzymać przed drapaniem i uszkadzaniem tych zmian skórnych, w przeciwnym razie w miejscu uszkodzonego strupa pojawi się bardzo nieestetyczna konsekwencja ospy – blizny po ospie.

Bąble na skórze jak po oparzeniu

Najczęstszą przyczyną powstawania bąbli na skórze są oparzenia. Do oparzenia może dojść w wyniku kontaktu skóry z wysoką temperaturą, promieniowaniem lub substancją żrącą. Bąble powstałe na skórze w skutek oparzenia, zazwyczaj są wypełnione płynem surowiczym, który ma na celu ochronę organizmu przed rożnymi zakażeniami. Z tego powodu nie należy ich przebijać.

Często oparzenia powstają przy gotowaniu, a jeśli czynność ta powtarzana jest przez nas codziennie - trudno o to, by bąble szybko i sprawnie się wygoiły. Zazwyczaj ich leczenie na dłoniach może trwać do ok. 2. a nawet 3. tygodni.

Bąble po oparzeniu różnią się wyglądem w zależności od tego, jaki czynnik je spowodował. Zazwyczaj takie bąble mają kilka milimetrów średnicy.

Wysięk surowiczy - czym jest, kiedy powstaje?

Wysięk, czyli wyciekający z rany płyn, postrzegany jest jako coś negatywnego i szkodliwego. Często zupełnie niepotrzebnie. Ten o prawidłowej konsystencji, kolorze i ilości wspiera proces gojenia się rany. Jednak warto pamiętać, że niekiedy może być naprawdę groźny. Czym dokładnie jest wysięk, kiedy powstaje i jak postępować, gdy się pojawi?

Spis treści

Wysięk może pojawić się podczas gojenia się rany. Rana to przerwanie anatomicznej ciągłości tkanek lub ich uszkodzenie pod wpływem czynnika zewnętrznego np. urazu termicznego, mechanicznego, chemicznego. Bardzo często, na etapie gojenia się rany pojawia się wysięk, będący jednym z wielu elementów procesu gojenia się rany. Niestety jego nadmiar lub nieodpowiedni kolor niesie za sobą negatywne konsekwencje.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jest barierą dla czynników fizycznych, chemicznych, mechanicznych, ochrania organizm przed utratą płynów wewnątrzustrojowych, odbiera bodźce zewnętrzne, a także stanowi miejsce przebiegu szeregu reakcji układu immunologicznego.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

W momencie, gdy pot nie ma ujścia, zatykają się gruczoły potowe, doprowadzając do powstania swędzących, wypełnionych potem wykwitów w takich miejscach jak pachwiny, plecy, klatka piersiowa czy brzuch.

Czytaj dalej...

Jeśli po wyeliminowaniu nieprawidłowej pielęgnacji i błędów w goleniu się pryszcze i krostki pod pachami nadal się pojawiają, należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, by mógł wykluczyć inne choroby skóry.

Czytaj dalej...