Skuteczna maść na krosty pod pachami - Odkryj najlepsze rozwiązania

Chorobowe przyczyny swędzenia pod pachami

Możliwe przyczyny świądu pach to również infekcje, a nawet czynniki autoimmunologiczne. Dlatego jeśli wstępnie wyeliminujecie wspomniane czynniki związane z higieną i pielęgnacją, a objaw nie łagodnieje z czasem, niezbędna jest wizyta u lekarza. Za swędzenie pod pachami może odpowiadać:

  • Grzybica pod pachami – w tym miejscu panuje idealne środowisko do nadmiernego namnażania się grzybów, jest ciemno, ciepło i wilgotno. Grzybicą bardzo łatwo zarazić się np. na basenie czy saunie bądź korzystając ze wspólnego ręcznika z innymi domownikami. Typowe jest dla niej mocno nasilone swędzenie oraz czerwone plamy pod pachami, które są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Objawy mogą występować pod obiema pachami albo tylko pod jedną. Grzybicy sprzyja również obniżona odporność organizmu i cukrzyca.
  • Wyprzenia skóry – to dolegliwość dermatologiczna charakterystyczna dla fałdów skórnych i występująca właśnie pod pachami, w pachwinach czy pod biustem. Najczęściej ma podłoże bakteryjne lub drożdżakowate, a podatność na nie zwiększa też cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne. Wyprzenie częściej pojawia się u osób starszych i niemowląt. Występuje przy nim świąd pach razem z silnym zaczerwienieniem skóry.
  • Łuszczyca odwrócona – jest jednym z rodzajów łuszczycy o dość nietypowej dla tej choroby lokalizacji, bo związane z nią zmiany pojawiają się pod pachami, w pachwinach, między pośladkami, w zgięciach kolanowych i łokciowych. Zmiany te to czerwone plamy, którym często towarzyszą krostki, grudki, swędzenie, a nawet wysięk. Podłoże łuszczycy nie jest dokładnie poznane, ale prawdopodobnie jest ono genetyczne i immunologiczne.
  • Trądzik torbielowaty – ciężka postać trądziku, w której krostki i pryszcze pod pachami są nieraz bolesne, swędzą i są zaczerwienione. Te zmiany skórne są wypełnione ropą, znajdują się głęboko w skórze, a ich usunięcie może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
  • Infekcje pasożytnicze – w niektórych przypadkach swędzenie pach może być związane z obecnością świerzbowca ludzkiego lub (zdecydowanie rzadziej) wszy odzieżowej. Świerzbowiec drąży kanaliki w warstwie rogowej naskórka, co wiąże się z silnym świądem, a najmocniej pachy swędzą w nocy. Wesz z kolei „mieszka” w fałdach ubrań, a jej ugryzienia wywołują uciążliwe swędzenie.

Odparzenia w pachwinach u niemowląt, czyli PZS

Na odparzenia w pachwinach najbardziej są narażone niemowlęta. Ich skóra jest bowiem od 5 do 10 razy cieńsza niż u osoby dorosłej. Zawiera także mniej włókien kolagenowych i elastynowych, a naskórek ma gorszą zdolność do wiązania wody. To sprawia, że skóra niemowlaka jest niezwykle podatna na przesuszenie i urazy. Jedną z najczęstszych chorób skóry okresu niemowlęcego jest tzw. pieluszkowe zapalenie skóry (PZS). Szacuje się, że jedna czwarta wszystkich wizyt rodziców z dziećmi poniżej roku ma wiązek właśnie z pieluszkowym zapaleniem skóry.

PZS powstaje pod wpływem:

  • długiego kontaktu skóry z wilgotną od moczu pieluszką, a także drażniącymi substancjami znajdującymi się w kale,
  • pocierania skóry o pieluszkę,
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry.

PZS charakteryzuje się otarciami i czerwonymi, łuszczącymi się obszarami skóry. Zmiany występują w tych miejscach na ciele, które mają bezpośredni kontakt z pieluchą, czyli w pachwinach, na pośladkach oraz sromie. Żeby nie dopuścić do PZS należy często zmieniać pieluszki – nie rzadziej niż co 3 godziny, a także odpowiednio pielęgnować skórę. Okolica pieluszkowa powinna być oczyszczana wodą z syndetem i delikatnie osuszana ręcznikiem. Nie powinno się stosować pudrów i zasypek w połączeniu z oliwką. Zaleca się natomiast zabezpieczać skórę przed odparzeniem tłustym kremem lub maścią.

Jak złagodzić uporczywe swędzenie pod pachami?

Łagodzenie swędzenia pod pachami wymaga ustalenia jego przyczyny. Jeśli okaże się, że odpowiada za nie konkretne schorzenie, potrzebne jest wdrożenie dopasowanej do niego terapii. Bardzo ważna jest higiena pach w czasie leczenia. Jeśli to możliwe, podczas kuracji lepiej choć na kilka dni zrezygnować z nakładania jakichkolwiek dezodorantów. Pamiętajcie o przemywaniu wrażliwej skóry pach wodą z dodatkiem łagodnego płynu hipoalergicznego i koniecznie dokładnie osuszajcie po myciu.

Jeśli przyczyną świądu pod pachami jest niewłaściwa higiena czy nieprawidłowo wykonywana depilacja skóry, najwyższa pora zmienić złe nawyki. Przynajmniej raz dziennie dokładnie umyjcie skórę pach, a w razie upałów – dwa razy dziennie. Zawsze nakładajcie żel lub piankę do golenia, która zapobiegnie podrażnieniom. Używajcie wyłącznie ostrych maszynek, najlepiej po każdym zabiegu sięgając po nową. Jeśli nie jest to możliwe – dezynfekujcie ją np. spirytusem. Pachy najlepiej golić po kąpieli czy prysznicu, kiedy skóra jest rozpulchniona i zmiękczona.

Dokładnie przyjrzyjcie się stosowanym kosmetykom, zarówno tym do całego ciała, jak i nakładanym na same pachy. Im krótszy skład płynu czy żelu pod prysznic, tym lepiej. Dobrym wyborem będą preparaty hipoalergiczne. Przy bardzo wrażliwej skórze pach skłonnej do podrażnień warto zaprzyjaźnić się z emulsjami przeznaczonymi dla chorych na atopowe zapalenie skóry, które zawierają emolienty.

Klasyczne dezodoranty i antyperspiranty zastąpcie naturalnymi. Taki naturalny dezodorant zapewnia świeżość, ale nie zawiera alkoholu czy aluminium. Ryzykowne jest stosowanie tzw. blokerów potu, które działają silniej niż antyperspiranty i nierzadko wywołują nieprzyjemne swędzenie skóry pod pachami.

Po pomoc na swędzące pachy możecie też udać się do apteki. Poproście o preparat na bazie łagodzącego panthenolu czy alantoiny. Niezastąpiony będzie również żel aloesowy. Aloes ma wyjątkowe właściwości kojące, regenerujące i nawilżające. Zmniejsza świąd, podrażnienia pod pachami, działa też chłodząco.

Swędzące pachy jako objaw raka

Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.

W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.

Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.

Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Sposoby na krosty, które chętnie sprawdzamy, to najczęściej te, które polecają nam nie tyle dermatolodzy, ile znajome nam osoby. Pamiętajmy jednak, że za każdym razem podłoże problemu może być inne, dlatego coś, co działa na kogoś innego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Jeżeli jednak grudki na twarzy nie znikają pomimo naszych starań, to możemy przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą.

Dermatolog jest osobą, która przeprowadzi z nami wywiad oraz przyjrzy się bliżej skórze. Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Wizyta u dermatologa – co warto o niej wiedzieć?

Dermatolog może pomóc nam nie tylko w walce z trądzikiem, ale też pojedynczymi zmianami, które od czasu do czasu pojawiają się na naszej skórze. Bolące pryszcze są szczególnie doskwierające i nie są tylko problemem estetycznym. Pamiętaj, aby podczas wizyty u specjalisty udzielić odpowiedzi na jak najwięcej pytań. Mogą one pomóc w ustaleniu przyczyny nawracających krostek na twarzy.

Na wizytę przyjdź bez makijażu, dzięki czemu dermatolog będzie mógł przyjrzeć się bliżej Twojej cerze, co pozwoli mu określić, z jakim rodzajem grudek i krostek zmaga się skóra. Jeżeli w ostatnim czasie zostały wykonane badania krwi, zabierz je ze sobą do gabinetu. Często są to takie parametry, jak choćby poziom żelaza, witaminy D3 czy cholesterolu. Wspomnij również o przyjmowanych lekach, chorobach, z którymi się zmagasz oraz opowiedz o swojej codziennej pielęgnacji skóry (być może problemem są źle dobrane kosmetyki lub ich brak w podstawowej rutynie).

Wypryski na twarzy i ich leczenie

Podczas leczenia to dermatolog decyduje, co powinniśmy stosować na obecne pryszcze podskórne nie do wyciśnięcia. Oznacza to, że może polecić nam między innymi zmianę codziennego stylu życia, wprowadzenie nowej diety lub dopasuje inne kosmetyki pielęgnacyjne. Jeżeli twarde grudki na twarzy przerodzą się w zaawansowany trądzik, konieczne może być zastosowanie leków, które przyjmuje się doustnie. W większości przypadków na recepcie znajdzie się jednak maść na krosty.
Czy maść na krosty może pomóc?

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

mój mąż ma problem ze swędzącą skórą głowy, poleciłam mu właśnie ocet jabłkowy na tą dolegliwość, ale ani on, ani ja nie mogliśmy znieść jego zapachu u męże ta swędząca głowa to spory problem dermatologiczny, i póki co pomagają jedynie doustne leki Odpowiedz Usuń.

Czytaj dalej...

W naszej aptece internetowej znajdziesz szeroki wybór leków na alergię przeznaczonych do łagodzenia tych nieprzyjemnych objawów, w tym maść na alergię skórną oraz wapno przeciwalergiczne, która jest skutecznym sposobem na szybką ulgę.

Czytaj dalej...

Suchość skóry spowodowana jest brakiem nawilżenia i odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, co może powodować swędzenie, szorstkość, łuszczenie, a także w skrajnych przypadkach bolesne pękanie skóry.

Czytaj dalej...