Skuteczna maść na krosty pod pachami - Odkryj najlepsze rozwiązania

Świąd pod pachami po goleniu i depilacji

Świąd pod pachami najczęściej jednak ma związek z usuwaniem owłosienia z tej części ciała. Podrażnienie niemal zawsze powoduje użycie depilatora, także zwykła maszynka do golenia może uszkadzać powierzchnię naskórka, zwłaszcza jeśli jest świeżo wyjęta z opakowania lub przeciwnie – bardzo stara i stępiona.

Zdarzają się również przypadki uczulenia na któryś ze składników pianki do golenia, a także wosku lub kremu do depilacji. Na tej samej zasadzie drażnić mogą składniki dezodorantu oraz inne środki przeznaczone do higieny ciała. Dlatego odczuwając swędzenie w tej części ciała w pierwszej kolejności należy zweryfikować skład używanych kosmetyków, a dopiero w dalszej szukać przyczyn chorobowych.

Przyczyny swędzenia pod pachami

Swędzenie pod pachami może być świadectwem zaniedbań higienicznych, podrażnień chemicznych i mechanicznych (składniki dezodorantu, golenie, depilacja), ale też objawem groźnych chorób, w tym także onkologicznych i hematologicznych.

Receptorami świądu są zakończenia włókien nerwowych typu C, które ulegają pobudzeniu pod wpływem substancji syntezowanych w nadmiarze przez organizm ludzki w przebiegu rozlicznych schorzeń i zaburzeń.

Do potencjalnych mediatorów świądu należą między innymi:

  • hormony aminowe (histamina, serotonina, dopamina, melatonina, adrenalina, noradrenalina),
  • cytokiny prozapalne (IL-1 do IL-11, TNF-a i TNF-b).

Substancje te wydzielane są w przypadku reakcji alergicznych, w stanach zapalnych, w związku z rozwojem chorób nowotworowych.

Najczęstsze przyczyny swędzenia pach

Swędząca skóra pod pachami to często spotykany objaw, który zazwyczaj ma banalne i proste do wyeliminowania przyczyny. Jeśli więc odczuwacie dyskomfort i potrzebę drapania, w pierwszej kolejności przeanalizujcie codzienną higienę i pielęgnację. Skóra pod pachami jest bardzo gęsto pokryta gruczołami potowymi i wymaga regularnego mycia. Jeśli nagromadzony pot i resztki kosmetyków są zmywane zbyt rzadko, to prosta droga do tego, żeby pojawiło się nieprzyjemne swędzenie. Zwróćcie też uwagę, czy po kąpieli czy prysznicu dokładnie osuszacie skórę.

Swędzenie pod pachami i zaczerwienienie to również efekt podrażnienia związanego z nieprawidłowo wykonywanym goleniem. Jeśli nie stosujecie pianki czy żelu do golenia bądź używacie tępej czy brudnej maszynki, bardzo łatwo o podrażnienie skóry czy o bolesne wrastanie włosków. Gdy dodatkowo naruszone zostaną w ten sposób ujścia mieszków włosowych i namnożą się w nich bakterie, może dojść do zapalenia mieszków włosowych. Oprócz świądu pach występują wówczas również drobne krostki wypełnione ropą.

Oprócz niewystarczającej higieny i podrażnień po goleniu za świąd pod pachami równie często odpowiada kontaktowe zapalenie skóry. Może być związane z działaniem czynnika drażniącego, np. zawartego w dezodorancie alkoholu, bądź reakcji uczuleniowej. W przypadku gdy przyczyną jest alergia, razem ze swędzeniem pojawia się wysypka. Warto wiedzieć, że reakcja alergiczna nie musi wystąpić od razu po aplikacji danego kosmetyku, lecz dopiero po 2-3 dniach.

Zobacz także

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Efektem tego połączenia jest zahamowanie wytwarzania substancji odpowiedzialnych za powstawanie stanu zapalnego prostaglandyny, bradykinina, histamina, cytokiny oraz enzymów niszczących tkanki kolagenazy i elastazy.

Czytaj dalej...