Depilacja woskiem kontra pasta cukrowa - Porównanie metod usuwania włosków

Jak wykonać depilację pastą cukrową krok po kroku?

Zanim przystąpimy do depilacji pastą cukrową ciała ważne jest, aby odpowiednio przygotować skórę. Włoski na depilowanym obszarze powinny mieć minimum 0,5 cm, ale zabieg będzie bardziej efektywny, jeśli włoski będą mierzyć około 1 cm. Niezbędne jest także złuszczenie naskórka. Dokładny peeling ciała pomoże uniknąć nieestetycznie wrastających włosków.

Depilację pastą cukrową możemy wykonać na dwa sposoby: z paskami jak do wosku lub bez. Pierwsza opcja będzie lepsza dla tych z was, które dopiero zaczynają swoją przygodę z domową depilacją pastą cukrową. Opcja bezpaskowa powiedzie się wtedy, jeśli nasza pasta wyszła dostatecznie gęsta lub gdy korzystamy z gotowej pasty cukrowej.

Opcja 1:

Na oczyszczoną skórę aplikujemy odrobinę talku. Następnie ciepłą pastę (nie gorącą, pasta ma być elastyczna, ale nie może nas parzyć) aplikujemy w kierunku wzrostu włosów. Pomocne w precyzyjnej aplikacji mogą okazać się specjalne drewniane patyczki. Zanim pasta zastygnie, przykładamy do niej pasek do wosku (możemy użyć także kawałek bawełnianego materiału), a następnie zrywamy go w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Opcja 2:

Jeśli mamy pewność, że pasta cukrowa jest odpowiednio gęsta, możemy utworzyć z niej niewielką kulkę, którą zwinnym ruchem rozprowadzimy na skórze, którą chcemy wydepilować. Warstwa pasty powinna być dość gruba, aby zrywanie było prostsze. Po kilku chwilach, gdy pasta ostygnie, zrywamy ją zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku do wzrostu włosków.

Gdy wydepilujemy cały obszar, resztę pasty cukrowej możemy usunąć ciepłą wodą. Jeśli skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, warto nałożyć na nią łagodzący krem, na przykład sudokrem.

Korzystałyście już kiedyś z depilacji pastą cukrową? Koniecznie dajcie znać, jakie były efekty!

Jakiej długości powinny być włoski, które chcemy wydepilować pastą cukrową?

Ich optymalna długość powinna wynosić 50 mm (0,5 cm), ponieważ wtedy można mieć pewność, że z każdej cebulki wyrośnie włos, a każdy z widocznych już gołym okiem włosów będzie wyrwany z cebulką. Jeśli depilowane włosy będą krótsze, włos nie będzie wyrwany, ponieważ pasta go nie zaklei, na skutek czego włosy tkwiące jeszcze pod skórą staną się widoczne po kilku dniach. Włosy dłuższe niż 0,5 cm, podczas nakładania pasty mogą powodować nieprzyjemne uczucia ciągnięcia.

  • Depilacja pastą cukrową nie jest metodą idealną i jak każda metoda depilacji ma swoje wady. Pasta cukrowa bywa nieznośna, a przygotowanie jej problematyczne - trzeba znać dobry przepis i odpowiednio dobierać proporcje, a to wymaga nie lada wprawy. Zanim nauczymy się mieszać składniki w odpowiednich proporcjach kilka porcji pasty może wylądować w koszu na śmieci.
  • Depilacja pastą jest bardzo skuteczna w przypadku bikini, wąsika na twarzy, depilacji pach. Natomiast depilowanie łydek lub przedramion pastą może okazać zbyt czasochłonne i zbyt bolesne.
  • Jedną z wad depilacji pastą cukrową jest również rozjaśnianie skóry. Sok z cytryny potrafi widocznie rozjaśnić koloryt skóry, co często nie jest pożądane w okresie letnim. Pastą cukrową można się również poparzyć. Złym pomysłem jest rozlewanie pasty na skórze. Najlepiej sprawdzić jej temperaturę wykonując test, czyli nakładając jej małą ilość na czystą skórę.

Zalety depilacji pastą cukrową

Pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a jedynie okleja włoski, co już zmniejsza ból (nie drażni się naskórka). Zimna pasta wyklucza też poparzenie czy podrażnienie skóry. Resztki pasty zmywa się ciepłą wodą, bez pocierania skóry. Ta metoda depilacji nie wymaga również stosowania chemicznych substancji potrzebnych do oczyszczenia skóry np. z syntetycznego wosku do depilacji.

Podrażnienia po depilacji pastą cukrową są znikome, najczęściej znikają już tego samego dnia. Stosując taką formę depilacji można szybko zauważyć jak słabe i jasne odrastają włosy. Depilując się regularnie można całkowicie pozbyć się owłosienia w niektórych rejonach ciała. Pierwszą depilację najlepiej wykonać w salonie kosmetycznym. Dla osób niewprawionych depilacja pastą może być uciążliwa głównie ze względu na obliczanie proporcji i umiejętne nakładanie pasty na skórę.

Pasta cukrowa czy depilacja woskiem – co lepsze?

Jednoznacznie nie da się stwierdzić, która z metod depilacji (pasta cukrowa lub wosk) jest definitywnie lepsza. Efekt będzie inny dla każdej Klientki. Różny może być też czas odrastania włosków. Dla niektórych będą to trzy tygodnie, dla innych cztery lub pięć. Pewne jest tylko to, że jeśli Klienta/Klient przychodzi na zabiegi w miarę regularnie, to włosków pojawia się co raz mniej, odrastają słabsze, przez co łatwiej je usunąć.

Różnica pomiędzy depilacją pastą cukrową a depilacją woskiem, jeśli spojrzeć na sposób aplikacji, temperaturę preparatu, konsystencję itp., jest znaczna. Pasta cukrowa nie ma w składzie zbyt wielu substancji, które mogłyby spowodować podrażnienie – zawiera wodę, cukier i ekstrakt z cytryny.

Jest to metoda depilacji „na zimno”. Oznacza to, że preparatu nie podgrzewa się do wysokich temperatur, przez co osoby, które nie tolerują ciepłych płynów na skórze, a także osoby którym pękają naczynka, mogą spokojnie z takiej możliwości skorzystać. Kosmetyczka nakłada pastę pod włos za pomocą dłoni, następnie, szybkimi ruchami zrywa ją zgodnie ze wzrostem włosa. Dzięki temu skóra jest mniej podrażniona i szybciej dochodzi do siebie po zabiegu.

Dodatkowym plusem pasty jest fakt, że jest ona w stanie wydepilować krótsze włoski – nawet już od 3 mm długości podczas gdy optymalna długość włosków w przypadku depilacji woskiem to 5 mm. Za plus trzeba także przyjąć naturalny skład pasty cukrowej oraz to, że po zabiegu jest ona usuwana za pomocą wody. Minimalizuje to niemal do zera ryzyko alergii i różnych podrażnień.

Warto pamiętać, że zabieg laserem diodowym jest niemal całkowicie bezbolesny większość osób poddających się zabiegowi raportuje delikatne mrowienie czy ewentualnie pieczenie, które ustępuje zaraz po zabiegu.

Czytaj dalej...

Cały sekret trwałego zniszczenia zbędnego owłosienia tkwi w zastosowaniu fali skutecznej tylko w przypadku melaniny , czyli o długości od 700 do 1000nm w przypadku lasera Vectus emitowane są fale o długości 810 nm.

Czytaj dalej...

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

W przypadku wcześniej wykonywanej depilacji woskiem powinno się odczekać 4 tygodnie, aby wykonać depilację światłem, z tego względu, iż może dojść do poparzeń i tworzenia się strupków w miejscach wyrastania włosów.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...