Kwas Azelainowy - Skuteczne Rozwiązanie na Problemy z Pryszczami
Kwas azelainowy i salicylowy
Kwas salicylowy i azelainowym - czy można łączyć te składniki ze sobą? Staramy się uświadamiać naszych Klientów, że łączenie ze sobą składników, które posiadają wysoki potencjał drażniący oraz wykazują działanie złuszczające, może powodować podrażnienie skóry.
W tym wypadku zdecydowanie odradzamy stosowanie produktów z tymi substancjami jeden po drugim, ponieważ zdublują one swoje działanie w sposób niekorzystny. Szczególnie w przypadku skóry wrażliwej, należy szczególnie uważać, łącząc ze sobą różnego rodzaju kwasy.
Jeśli nasza skóra jest przyzwyczajona do działania kwasów, możemy przeplatać kosmetyki z tymi substancjami, stosując je naprzemiennie. Jednak należy przy tym obserwować cerę, aby nie doszło do podrażnienia lub nadmiernego przesuszenia.
Wyjątek od tej reguły będą stanowiły produkty, które zostały opracowane w taki sposób, aby połączyć ze sobą kwas azelainowy i salicylowy. W takim wypadku stężenie obu kwasów w kosmetyku oraz zastosowana technologia umożliwiają bezpieczne stosowanie produktu. Przykładem takiego produktu jest serum z kwasem azelainowym i salicylowym Paulas Choice 10% Azelaic Acid Booster serum wygładzające.
10% Azelaic Acid Booster 198,00 zł
Paulas Choice 10% Azelaic Acid Booster Serum wygładzające z kwasem azelainowym i salicylowym 30 ml KUP TERAZ
Kwas azelainowy – czym jest?
Kwas azelainowy jest związkiem chemicznym zaliczanym do nasyconych kwasów dikaroboksylowych. W cząsteczce zawiera wyłącznie atomy węgla, wodoru i tlenu (C9H16O4). Ta stosunkowo prosta w swojej budowie cząsteczka jest naturalnie występującym w przyrodzie komponentem chemicznym.
Kwas azelainowy obecny jest w jęczmieniu, pszenicy i życie. Jest pełnoprawnym składnikiem układu odpornościowego tych roślin. Jego podwyższony poziom sygnalizuje wystąpienie infekcji i konieczność uruchomienia syntezy substancji wspomagających proces obrony organizmu. Co interesujące, ta sama cząsteczka chemiczna jest produkowana przez organizmy z królestwa grzybów – Malassezia furfur, które są naturalnymi składnikami flory zasiedlającej nasza skórę.
Kwas azelainowy ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, karatolityczne czy rozjaśniające, dlatego powszechnie stosuje się go w preparatach przeznaczonych do określonych problemów skórnych jak trądzik, trądzik różowaty, przebarwienia czy okołoustne zapalenie skóry.
Kwas azelainowy i niacynamid
Kwas azelainowy i niacynamid działają w różnym pH. Z tego względu większość producentów kosmetyków nie poleca nakładania kosmetyków z tymi składnikami bezpośrednio po sobie. Zatem, jak brzmi odpowiedź na pytanie “kwas azelainowy i niacynamid czy można łączyć”?
Podobnie, jak w przypadku, kiedy łączymy krem z kwasem azelainowym z witaminą C, powinniśmy rozdzielić te kosmetyki na pielęgnację dzienną, w której zastosujemy niacynamid i wieczorną, kiedy możemy użyć kwasu azelainowego.
Jeśli zależy nam na zastosowaniu produktów jeden po drugim, należy zachować między nimi co najmniej kilkuminutową przerwę. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wysokie stężenie niacynamidu (podobnie, jak kwasu azelainowego), może wykazywać działanie drażniące. Zatem jeśli nasza skóra jest bardzo wrażliwa, bezpieczniej będzie stosować kosmetyki oddzielnie.
Produkty z tymi składnikami, które doskonale dopełniają swoje działanie, znajdziecie w ofercie marki Paula’s Choice.
Na dzień polecamy serum Paulas Choice Resist 10% Niacinamide Booster serum z witaminą B3, a na noc Paulas Choice Clear Daily Skin Clearing krem wielozadaniowy z kwasem azelainowym. Kosmetyki te idealnie sprawdzą się dla osób, które pragną skutecznie zniwelować zaskórniki, a także zmniejszyć widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych.
Resist 10% Niacinamide Booster 248,00 zł
Paulas Choice Resist 10% Niacinamide Booster Serum z witaminą B3, 20 ml KUP TERAZPeeling z kwasem azelainowym
Innym, ciekawym zabiegiem kosmetycznym jest peeling kwasem azelainowym. Same peelingi stosuje się w celu zlikwidowania zanieczyszczeń i obumarłych komórek zewnętrznej warstwy naskórka. W czasie takich zabiegów zostają także otwarte kanały gruczołów łojowych, dzięki czemu nie powstają kolejne zaskórniki. Stosowanie peelingów oczyszcza skórę i przygotowuje ją do stosowania kremów, gdyż zwiększa się wtedy jej wchłanianie.
Taki zabieg kwasem azelainowym ma dodatkową korzyść w postaci jeszcze lepszego działania złuszczającego skórę. Jest ona bardziej rozjaśniona i gładsza. Ponieważ peelingi są bardziej intensywne niż inne zabiegi to o taką skórę trzeba dokładniej dbać.
Przez 24 godziny należy ją dokładnie nawilżać i nie obciążać jej makijażem w przypadku kobiet. Mężczyźni z kolei nie powinni się golić. Peelingi należy wykonywać w odstępach kilkudniowych.
Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik?
Jednym ze składników stosowanych zewnętrznie, a chętnie wybieranych przez specjalistów jest kwas azelainowy. Ma podobne do nadtlenku benzoilu właściwości, ale działa łagodniej i jest lepiej tolerowany. Jego cena jest stosunkowo niska. Łączony głównie z terapią różnych odmian trądziku, ale także używany jako peeling czy środek pomagający rozjaśnić przebarwienia. Jakie właściwości decydują o jego wysokiej skuteczności? Jak często go stosować? Ile procent kwasu azelainowego znajdziemy w kremie bez recepty? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią? Czy można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi?
Składniki aktywne cenione przez dermatologów i kosmetologów to głównie te, które wykazują dobroczynne właściwości względem naszej skóry. Część z nich polecana jest do stosowania zewnętrznego, inne przyjmowane z pożywieniem jako suplementy diety czy leki działają od wewnątrz, wspomagając procesy naprawcze lub opóźniają starzenie. Przyjrzyjmy się bliżej kwasowi azelainowemu.