Laser frakcyjny w leczeniu trądziku różowatego
Trądzik różowaty – na czym polega i jak go leczyć?
Trądzik różowaty – na czym polega i jak go leczyć? 2019-11-06 2022-02-10 https://www.medestetis.pl/klinika-logo-350x57.svg Klinika Dr Kuschill MEDESTETIS https://www.medestetis.pl/wp-content/uploads/2019/11/16.png 200px 200px
[ Treść artykułu zaktualizowana dn. 03.09.2021 r ]
Rumieńce, dawniej traktowano jako oznakę zdrowia. Teraz wiemy, że sygnalizują przede wszystkim problemy naczyniowe. Niewiele potrzeba, by na twojej twarzy pojawił się ogniste wypieki? Trzeba działać. Im wcześniej, tym lepiej, zanim chwilowe kolorki zmienią się w uporczywy trądzik różowaty. A zatem, do dzieła!
Dlaczego nie warto ignorować rumieńców? Bo często towarzyszą różnym dolegliwościom. Jeśli utrzymują się od dłuższego czasu, może to oznaczać trądzik różowaty (acne rosacea), czyli przewlekłą, zapalną chorobę skóry twarzy, która sama na pewno nie minie. Trzeba ją leczyć pod okiem dermatologa.
Poznaj dermokosmetyki Acnerose na trądzik różowaty
Godnym polecenia domowym sposobem na trądzik różowaty są także dobrej jakości dermokosmetyki. To specjalistyczne kosmetyki z naturalnymi składnikami, które dostaniemy bez recepty. Warto wypróbować profesjonalny zestaw kosmetyków na trądzik różowaty Acnerose. Przewaga tych kosmetyków nad kosmetykami drogeryjnymi tkwi w składnikach pochodzenia roślinnego oraz tym, że ze składu dermokosmetyków wyeliminowano substancje chemiczne. W serii Acnerose nie znajdziemy sztucznych i drażniących składników. Skład wolny od silnej chemii gwarantuje delikatność – skóra jest bezpieczna, bo dermokosmetyki nie przesuszą jej i nie podrażnią. To niezwykle istotne w przypadku skóry z trądzikiem różowatym.
Zestaw Acnerose to aż 4 produkty: płyn oczyszczający, maść na rano, krem na dzień i pasta na noc. Dzięki temu dbamy o skórę wszechstronnie: antybakteryjnie i regulująco na gruczoły łojowe oraz wzmacniająco, nawilżająco i łagodząco na naczynka.
- Płyn oczyszczający Acnerose efektywnie usuwa łój i martwy naskórek. Odblokowuje pory nie uszkadzając przy tym, a wzmacniając, barierę ochronną naskórka. To zasługa kwasu laktobionowego, glukonolaktonu, aloesu, alantoiny i olejku z mięty pieprzowej. Aktywnie działa na rozszerzone naczynka, redukując ich widoczność.
- Maść na rano Acnerose Morning Cream ma właściwości przeciwbakteryjne, ale również delikatnie złuszczające. To zasługa kwasu azelainowego, często wykorzystywanego w lekach na trądzik różowaty, ponieważ zwalcza stany zapalne oraz witaminy E znanej z ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Witamina E pomaga też zmniejszać widoczność zaczerwienienia. Regeneracyjnie na skórę działa olejek z drzewa różanego.
- Krem na dzień Acnerose Day Cream nawilża i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum. Ekstrakt z zielonej herbaty reguluje nadczynność gruczołów łojowych. Zmiany trądzikowe oczyszcza i hamuje także olej z glistnika, sprawia dodatkowo, że już powstałe szybciej się goją.
- Pasta na noc Acnerose regeneruje skórę w czasie snu – działa bardzo efektywnie. Łagodzi stany zapalne, które występują na skórze, dzięki zawartości tlenku cynku i ichtiolu, znanych z antybakteryjnego działania. Skórę wzmacniają dodający elastyczności i gładkości olej kokosowy i wygładzająca, natłuszczająca lanolina.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Odpowiednio dobrana pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w kuracji na trądzik różowaty. Dobór kosmetyków oraz właściwe obchodzenie się z wymagającą cerą to klucz do pozbycia się tej dolegliwości. Zaleca się stosowanie łagodnych, niekomedogennych kosmetyków, które nie będą podrażniać skóry. Najlepiej sięgać po preparaty przeznaczone właśnie do skóry z trądzikiem różowatym, ponieważ nie mają one właściwości drażniących i nie zawierają alkoholu. Nie powinny również zatykać porów skóry, aby nie gromadziło się tam sebum i nie powstawały stany zapalne.
Kosmetyki przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym powinny zawierać składniki aktywne z trzech grup: o działaniu poprawiającym stan naczynek, o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych oraz o właściwościach przeciwzapalnych. Składniki o działaniu przeciwzapalnym przyśpieszą natomiast gojenie wyprysków. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem UV przez cały rok.
Ponadto zaleca się delikatne mycie twarzy łagodnymi produktami kosmetycznymi. Ważne jest również unikanie czynników, które mogą zaostrzać objawy trądziku różowatego takich, jak: stres, nieodpowiednia dieta czy zmiany temperatur.
We wczesnych etapach formowania się choroby domowe sposoby będą stanowić doskonałe remedium, przy pomocy którego zupełnie zlikwidujemy ten problem. W przypadku poważniejszych, bardziej zaawansowanych postaci, doskonale uzupełnią specjalistyczną kurację. To właśnie w domowym zaciszu najczęściej walczymy o lepszy stan cery.
Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zwalczymy Rosaceę w jej wczesnych etapach, a także wspomożemy profesjonalne leczenie. Jednym z istotnych elementów jest odpowiednia dieta, w tym także stosowanie ziołowych naparów
Pomoże unikanie ostrych potraw, alkoholu, czy dużych ilości kawy. Stronić powinno się od wszystkich czynników drażniących, w tym także na przykład nadmiernej ekspozycji na promienne słoneczne. Warto też zwrócić uwagę na nawyki towarzyszące codziennej pielęgnacji cery. Na jej stan negatywnie może wpływać np. mycie twarzy zbyt ciepłą wodą. Czasem wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków, aby wyraźnie poprawić stan skóry z trądzikiem różowatym.
Jak leczy się trądzik różowaty
W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja cery w domowym zaciszu stanowi skuteczną kurację. Gdy to nie pomoże konieczna jest wizyta u dermatologa. Może on zalecić terapię przy pomocy specjalistycznych leków. Najczęściej terapia zaczyna się od przepisania specjalistycznych maści i kremów. Gdy jednak leczenie zewnętrzne zawodzi, dermatolog może zdecydować się na tabletki, które pomogą zapanować nad problemem.
Leczenie trądziku różowatego zależy od stopnia zaawansowania choroby i objawów, które występują u pacjenta. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zalecić różne leki i preparaty, które pomagają w kontrolowaniu objawów choroby.
- Antybiotyki: które działają przeciwzapalnie i zmniejszają stan zapalny skóry. Często stosowane jest w postaci żelu, który nakłada się na skórę dwa razy dziennie.
- Kwas azelainowy: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco. Może być stosowany w postaci żelu lub kremu, który nakłada się na skórę raz/ dwa razy dziennie.
- Leki przeciwpasożytnicze: hamujące rozwój roztoczy np. Demodex – nużeńców, które są uważane za jedną z przyczyn trądziku różowatego. Może być stosowana w postaci kremu lub maści.
- Retinoidy: to pochodne witaminy A, które pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Mogą być stosowane doustnie lub miejscowo w postaci kremów lub żeli. Mają jednak częste działania niepożądane, najczęściej występuje suchość skóry i błon śluzowych.
