Lek na łysienie androgenowe - Skuteczne strategie zwalczania wypadania włosów

Diagnostyka łysienia androgenowego

Rozpoznanie łysienia androgenowego w głównej mierze opiera się na dobrze przeprowadzonym wywiadzie medycznym - należy ustalić kiedy nastąpił początek choroby, jaka jest jej dynamika, czy w rodzinie były już przypadki łysienia.

Trycholog lub dermatolog przeprowadza także trichoskopię - rodzaj badania wideodermatoskopowego, który umożliwia zobrazowanie skóry głowy w dużym przybliżeniu, wykonuje się ją w okolicy czołowo-skroniowej, ciemieniowej oraz potylicznej.

Ocenia się w niej całkowitą liczbę oraz grubość łodyg włosów, ilość jednostek włosowo-łojowych zawierających jeden, dwa lub trzy mieszki, obecność włosów meszkowych, przebarwień okołomieszkowych, czopów rogowych i pustych ujść mieszków.

Diagnostyka obejmuje także wykonanie badań laboratoryjnych w celu wykluczenia zaburzeń predysponujących do wypadania włosów - morfologia krwi i ocena gospodarki żelazowej, ocena funkcji tarczycy, badania stężenia kortyzolu, prolaktyny, estradiolu i progesteronu oraz testosteronu i jego metabolitów.

Łysienie może przebiegać także na podłożu grzybiczym, w uzasadnionych przypadkach warto wykonać badanie mykologiczne.

Niekiedy zasadne jest wykonanie trichoskopii - oceny mikroskopowej 50-100 cebulek włosowych, wcześniej pobranych z różnych obszarów głowy. Ostatecznie wykonać można także biopsję i badanie histopatologiczne skóry okolicy skroniowo-ciemieniowej.

Przebieg choroby

Fizjologiczny cykl włosowy

Każdy mieszek włosowy przechodzi w ciągu całego naszego życia około 25-30 cykli włosowych , czyli okresów od początku rozwoju włosa aż do jego wypadnięcia. Cykl przebiega w określonych fazach, w sposób asynchroniczny tzn. włosy na głowie w danym momencie znajdują się na innym etapie rozwoju, co zapobiega sytuacji ich jednoczasowego wypadnięcia.

Generalnie włos nie powinien opuścić mieszka włosowego do momentu aż kolejny twór nie osiągnie fazy wczesnego anagenu. Niekiedy zdarza się jednak, że anagen nie jest jeszcze zainicjowany, a włos już wypadł. Taki etap nazywany kenogenem . Może on trwać od 3 miesięcy do roku.

Jakim zmianom poddawany jest mieszek włosowy podczas łysienia androgenowego?

Po aktywacji receptorów androgenowych mieszków włosowych za pomocą hormonu z grupy androgenów - dihydrotestosteronu dochodzi do dezorganizacji przebiegu cyklu włosowego. Najbardziej zauważalne jest skrócenie fazy anagenu , tym samym włos krócej pozostaje żywy i aktywnie rośnie. Równolegle dochodzi do zmiany głębokości umiejscowienia mieszka włosowego do bardziej powierzchownych warstw skóry - z warstwy siateczkowatej do brodawkowatej. Wszystko to powoduje, że włos staje się coraz krótszy i cieńszy.

Ponadto w łysieniu androgenowym obserwujemy również wydłużenie fazy kenogenu oraz zwiększenie odsetka mieszków znajdujących się w danej chwili w tej fazie. Taka sytuacja przyczynia się do zainicjowania łysienia i stopniowego zmniejszania się i później obumierania mieszków włosowych.

Objawy u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn rozpoczyna się zazwyczaj od kątów czołowo-skroniowych (tzw. zakola ), a później w okolicy ciemieniowej (tzw. tonsura - łysy krążek na czubku głowy). Z czasem linia włosów przesuwa się stopniowo ku tyłowi, oszczędzając zwykle włosy na potylicy i częściowo na skroni. Ten charakterystyczny obraz związany jest z nierównomiernym rozmieszczeniem receptorów androgenowych na różnych obszarach głowy (włosy okolicy potylicznej są ich prawie pozbawione).

Łysienie androgenowe – jak leczyć?

Jak leczyć łysienie androgenowe? Czy łysienie androgenowe jest odwracalne? W krótszej perspektywie owszem – dalszy wzrost włosów jest możliwy, nawet jeśli istnieją predyspozycje genetyczne do ich utraty. Leczenie łysienia androgenowego jednak znacząco zmieniło się w ostatnich latach.

Choć kuracje na androgenowe łysienie istnieją, to na pytanie „czy łysienie androgenowe można wyleczyć?”, odpowiedź brzmi nie. Niestety, obecny stan wiedzy nie pozwala na całkowite i trwałe wyleczenie łysienia androgenowego. Niemniej jednak leki na łysienie androgenowe pozwalają na skuteczne powstrzymanie wypadania włosów, a nawet na odwrócenie tego procesu. Dlaczego więc uznaje się dalej łysienie androgenowe za nieodwracalne? Niestety, zaprzestanie przyjmowania leków na łysienie androgenowe sprawia, że włosy znowu zaczynają wypadać.

Co na łysienie androgenowe?

Co stosuje się na łysienie androgenowe? Obecnie wykorzystuje się głównie dwa leki:

Łysienie androgenowe: objawy, przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe to powszechnie występujący problem u mężczyzn. Warto zaznaczyć, że dla wielu z nich problem łysienia zaczyna się nie po 40. roku życia, a już po 30. czy nawet 20. roku. Wiąże się to z licznymi obawami oraz sporym dyskomfortem psychicznym. Utrata włosów wpływa bowiem nie tylko na to, jak postrzegamy samych siebie, ale także na nasz obraz w oczach innych. Czy da się coś z tym zrobić? Co jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów? Czy utrata włosów wynika ze zbyt wysokiego stężenia testosteronu?

  • Łysienie androgenowe – co to jest i co warto o nim wiedzieć?
  • Łysienie androgenowe – objawy
  • Genetyka – najczęstsza przyczyna utraty włosów
  • Androgenowe łysienie od podstaw – jak żyje włos?
  • Dlaczego włosy wypadają?
  • Łysienie androgenowe – przyczyny hormonalne
  • Jakie są rodzaje łysienia i jak rozpoznać łysienie androgenowe?
  • Jak sprawdzić, czy mam łysienie androgenowe?
  • Z czym mierzą się łysiejący? – łysienie androgenowe, blog
  • Łysienie androgenowe – jak leczyć?
  • Co na łysienie androgenowe?
  • Leczenie łysienia androgenowego – Minoksydil
  • Leczenie łysienia androgenowego – Finasteryd
  • Czy można cofnąć łysienie androgenowe?
  • Co na łysienie androgenowe – hormonalna terapia zastępcza
  • Inne przyczyny łysienia – wypadanie włosów a niski testosteron

Z czym mierzą się łysiejący? – łysienie androgenowe, blog

Łysienie androgenowe u mężczyzn sprawia, że wraz z utratą włosów, często traci się pewność siebie. Skutki uboczne dotyczą więc też poczucia własnej wartości – w związku z tym przyczyny łysienia androgenowego to także m.in. trudność nawiązywania relacji romantycznych. Zauważono również, że mężczyźni, u których występuje łysienie znacznie, częściej mierzą się z lękiem czy depresją. Niestety, świadomość tematu łysienia androgenowego pozostaje dalej niska i uznaje się je za pomniejszy problem dermatologiczny. Sprawia to, że mężczyźni, którzy cierpią z powodu z jego powodu, nie szukają pomocy.

Dlatego rozpoznanie łysienia androgenowego bywa dla niektórych szczególnie istotne – a zahamowanie wypadania włosów może uchronić nie tylko od całkowitego wyłysienia, ale i od zaburzeń nastroju. Nasuwa się więc pytanie – jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Dodatkowo w leczeniu wykorzystywana jest cygnolina , która wykazuje działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze oraz minoksydyl , który zazwyczaj stosowany jest w leczeniu łysienia androgenowego, ale wykazano, iż przeciwdziała również nawrotom leczenia plackowatego.

Czytaj dalej...

Ten ostatni stosuje się przede wszystkim w celu obniżenia stężenia wolnego testosteronu w organizmie oraz zahamowania aktywności 5α reduktazy w skórze co pośrednio zmniejsza ryzyko miniaturyzacji mieszków włosowych.

Czytaj dalej...

Niejednokrotnie łysienie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych takich jak zespół wielotorbielowatych jajników, zespół Cushinga nadczynność kory nadnerczy pierwotna lub wtórna , zespół nadnerczowo-płciowy, guzy jajnika lub nadnerczy 8.

Czytaj dalej...

Dodatkowo przyczyną pojawienia się łysienia androgenowego u mężczyzn może być nadmierne i niekontrolowane przyjmowanie suplementów diety na przyrost masy, które mogą prowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Czytaj dalej...