Leki bez recepty na alergię skórną - Skuteczne sposoby łagodzenia objawów

Jakie leki na alergię stosować?

Preparaty przeciwhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia, są dostępne w różnej formie. Na alergię pomagają:

  • tabletki,
  • spray do nosa,
  • tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie,
  • syropy,
  • krople doustne.

Formę preparatu należy dostosować do swojej wygody i preferencji. Najpopularniejsze leki na alergię bez recepty to te w formie tabletek. Ich największe zalety to niska cena oraz skuteczne działanie. W przypadku alergii wywołujących problemy z oddychaniem oraz katar najczęściej wykorzystywanymi preparatami są leki w aerozolu na alergię, które skutecznie nawilżają śluzówkę.

W naszej aptece internetowej dostępne są także płyny do prania, które neutralizują alergeny wziewne obecne w tkaninach. Polecanym preparatem jest Alergoff. Nie jest to lek na alergię, ale preparat, który zmniejsza ryzyko wystąpienia jej objawów u osób bardzo wrażliwych.

Leki na alergię bez recepty (przeciwhistaminowe): tabletki, krople do oczu, syropy dla dzieci

Leki na alergię bez recepty są dostępne w naszej aptece internetowej. Ich składniki aktywne pomagają złagodzić objawy takie jak katar, świąd i łzawienie oczu, a także wysypki skórne. Warto jednak pamiętać, że przed zastosowaniem leków należy dokładnie zapoznać się z ulotką lub skonsultować się z farmaceutą.

Nazwa A-Z Nazwa Z-A Cena rosnąco Cena malejąco Nowość Bestseller

Dla tego produktu producent wykupił opcję promowania, dlatego wyświetla się on na początku listy wyników.

Acatar Allergy 1mg/ml Aerozol do nosa na alergię, 10 ml

Acatar Allergy 1mg/ml aerozol do nosa zawierający azelastynę o działaniu przeciwhistaminowym.

Dla tego produktu producent wykupił opcję promowania, dlatego wyświetla się on na początku listy wyników.

Aleric Deslo Active 5 mg Tabletki na alergię, 10 tabletek

Tabletki na alelrgię Aleric Deslo Active lek przeciwalergiczny w formie tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, bez konieczności popijania.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 12,89 zł

Aleric Spray do nosa lek zawiera mometazonu furoinian, który należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Łagodzi objawy zapalenia oraz uczucie zatkanego nosa i zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 21,89 zł

Leki na alergię zawierające cetyryzynę

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. We wczesnej fazie reakcji alergicznej cetyryzna zmniejsza ilość histaminy i niweluje wywołany nią odczyn skórny. W późniejszej fazie zatrzymuje migrację komórek uczestniczących w procesie zapalnym.

Dzięki przedłużonemu działaniu - leki z cetryzyną mogą być podawane raz na dobę. Dostępne są pod postacią tabletek i syropów. Wykorzystuje się ją do leczenia:

  • alergicznych nieżytów nosa
  • alergicznego zapalenia spojówek
  • skórnego odczynu alergicznego
  • pokrzywki

1. Zyrtec – krople i tabletki

Lek można stosować u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 2 lat (w przypadku kropli i roztworu) oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat (w przypadku tabletek).

Działanie leku polega na łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz na łagodzenie objawów przewlekłej idiopatycznej pokrzywki. Zaleca się zachowanie ostrożności w połączeniu Zyrtecu z alkoholem.

Ostrożność zalecana jest również podczas stosowania u pacjentów z padaczką oraz u pacjentów z ryzykiem wystąpienia drgawek. Nie zaleca się stosowania preparatu w postaci tabletek 10 mg u dzieci poniżej 6 lat oraz preparatu w postaci roztworu i kropli u dzieci poniżej 2 lat.

Należy również zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ cetyryzyna przenika do mleka matki.

2. Allertec – syrop i tabletki

Lek ma łagodzić objawy dotyczące nosa i oczu, związane z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz objawy przewlekłej idiopatycznej pokrzywki, u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia.

Należy zachować ostrożność zalecając cetyryzynę kobietom w ciąży lub karmiącym piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Ostrożność należy zachować także podczas prowadzeni pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Leki na alergię bez recepty – jakie leki antyhistaminowe wybrać?

Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści. W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Sprawdź, jakie leki bez recepty na alergię można kupić w aptekach i dowiedz się, które są najskuteczniejsze.

  • W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które dzielą się na leki I generacji, (często wywołujące skutki uboczne) i leki II generacji (nie wywołujące skutków ubocznych).
  • Leki na alergię najczęściej dostępne są w postaci tabletek, syropów i kropel. Przed wyborem konkretnego leku należy kierować się najbardziej preferowaną formą przyjmowania, a przede wszystkim zawartością substancji łagodzących objawy alergii.
  • Wiele leków przeciwalergicznych nie jest zalecanych do stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci czy osób starszych. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie rodzaje alergii można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych bez recepty?

Lek bez recepty na alergie są wybierane m.in. przez pacjentów ze zdiagnozowanym uczuleniem, którzy mierzą się z typowymi objawami – np. w sezonie pylenia określonych substancji.

Leki na uczulenie bez recepty mogą być stosowane przy różnych typach alergii, np.:

  • alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, tzw. katarze siennym – wówczas stosuje się m.in. tabletki zawierające leki antyhistaminowe, jak również spray do nosa z pseudoefedryną,
  • alergicznym zapaleniu spojówek – wówczas, poza lekami od alergii w tabletkach przydatne mogą być krople,
  • alergiach skórnych (pokrzywce) – wówczas sięga się np. po środki do podania bezpośrednio na skórę, często zawierają one maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwświądowym oraz łagodzącym.

Sposób zastosowania oraz dawkowanie należy dopasować do typu uczulenia, jego przebiegu oraz wieku osoby z alergią. Leki na alergię dla dzieci zawierają te same substancje czynne, jednak sposób ich podawania może być inny, np. w zależności od tego, ile pociecha ma lat oraz ile waży. Dlatego należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi z ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym A UVA i ultrafioletowym B UVB oraz współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej SPF wynoszącym co najmniej 30 należy stosować odpowiednio, czyli regularnie i obficie.

Czytaj dalej...

Dodatkowo, taki lek przeciwhistaminowy II generacji zazwyczaj wykazuje również działanie przeciwzapalne i dodatkowe działanie przeciwalergiczne, polegające na osłabianiu naturalnych reakcji immunologicznych naszego organizmu.

Czytaj dalej...

W przypadku uciążliwej wysypki przy alergii na słońce lub w razie wystąpienia dodatkowych objawów wywołanych szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Czytaj dalej...