Przyjemność czy Obsesja? Psychologiczne Wnioski na Temat Wyciskania Pryszczy

Dlaczego ludzie wyciskają pryszcze?

Wyciskanie pryszczy na twarzy to niewątpliwie najszybszy sposób, aby pozbyć się wystającej zmiany. Jednak dla niektórych jest to czynność, która przede wszystkim zapewnia poczucie ulgi lub przyjemność. Kiedy przyczyny wyciskania pryszczy są psychologiczne, a sam problem staje się poważny, mówimy o zjawisku trądziku neuropatycznego.

Trądzik neuropatyczny to kompulsywne wyciskanie pryszczy na twarzy lub innych okolicach ciała. Jest to choroba z pogranicza dermatologii oraz psychologii, która może wywoływać pojawianie się nowych wyprysków. Ciągłe rozdrapywanie krost, wyciskanie zaskórników dla wielu osób daje chwilowe zadowolenie. Jednak niestety może namnażać zmiany skórne.

Chcąc uporać się z problemem, powinniśmy udać się do dermatologa, który pomoże nam dobrać odpowiednią metodę leczenia. Równie ważna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty, gdyż przy trądziku neuropatycznym samo leczenie dermatologiczne nie wystarczy. W dużej mierze chodzi o powstrzymanie się od wyciskania i zmianę nawyków. Pomocne jest zwykle unikanie analizowania stanu skóry przy lustrze oraz szukanie innych sposobów na łagodzenie napięcia nerwowego.

Czym są pryszcze?

Potocznie nazywane pryszcze to niedoskonałości skórne, które towarzyszą znacznej części osób w okresie dojrzewania, a także w wieku dorosłym. To główny objaw trądziku pospolitego (młodzieńczego), który jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Ze względu na to, że są łatwe do zauważenia (mają formę czerwonych grudek lub krost wypełnionych treścią ropną), ich obecność na twarzy w znaczący sposób wpływa na samopoczucie osoby, która zmaga się z tym problemem. Pryszcze mogą być przyczyną problemów z samoakceptacją, a także negatywnie wpływać na naszą psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Stąd tak duża liczba osób decyduje się na ich wyciskanie.

Przyczyny powstawania pryszczy na twarzy są bardzo zróżnicowane. Okazuje się bowiem, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć różne czynniki. Zaliczamy do nich między innymi:

  • uwarunkowania genetyczne – jeśli jedno lub oboje rodziców w młodości zmagało się z trądzikiem, jest bardzo prawdopodobne, że choroba ta wystąpi również u dziecka,
  • przerost gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na nadmierne wytwarzanie łoju (sebum),
  • zaburzenia hormonalne – stąd wypryski są tak powszechne wśród nastolatków, jednak zaburzenia hormonalne, które mogą warunkować powstawanie trądziku hormonalnego , występują także u dorosłych,
  • zaburzenia w procesie rogowacenia ujść mieszków włosowych,
  • stres,
  • różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • promieniowanie uv,
  • infekcje skórne,
  • niewłaściwa dieta – przede wszystkim spożywanie w nadmiernych ilościach produktów przetworzonych, zawierających duże ilości cukrów prostych, tłuszczów trans i soli,
  • nieodpowiednia pielęgnacja – korzystanie z produktów, które nadmiernie wysuszają skórę, przez co jej gruczoły zaczynają produkować jeszcze więcej sebum,
  • niektóre składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji i makijażu, które posiadają właściwości komedogenne

Kompulsywne wyciskanie pryszczy

Kiedy pozbywanie się wszelkich krost i wyprysków, zmienia się w kompulsywne wyciskanie pryszczy mowa o trądziku neuropatycznym, u podstawy którego leżą zaburzenia psychiczne. Trądzik neuropatyczny nazywany jest też trądzikiem z rozdrapania. Często dotyka on młode osoby, często nastolatki, choć zmagają się z nim też osoby dorosłe. Trądzik neuropatyczny ma swoje podłoże w niskiej samoocenie oraz surowej, nierealnej ocenie własnego wyglądu. Dążenie do perfekcji objawia się w tym przypadku wyciskaniem nawet najmniejszych, a czasami nawet niewidocznych pryszczy. Krótkotrwała ulga oraz zadowolenie po pozbyciu się zmiany szybko przeradza się w poczucie winy oraz złość. Ostatecznie choroba daje widoczne, objawy w postaci rozdrapanych ran i zagojonych śladów. Ciągłe dotykanie twarzy powoduje też pojawianie się nowych wyprysków, co prowadzi do błędnego koła. Niestety, bardzo często po wyciśniętym zaskórniku zostaje trudne do usunięcia przebarwienie lub blizna. W takim wypadku odpowiedź na pytanie, czy wyciskanie pryszczy jest zdrowe, bez wątpienia jest negatywna. Leczenie kompulsywnego wyciskania pryszczy powinno obejmować równoległą terapię dermatologiczną i psychologiczną.

Wyciskanie pryszczy na twarzy zdecydowanie powinna zastąpić odpowiednia pielęgnacja z wykorzystaniem przebadanych klinicznie dermokosmetyków. Tutaj ważne miejsce zajmuje oczywiście oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem produktów myjących. Pomoże Ci w tym Żel oczyszczający do twarzy i ciała Eucerin DermoPure. To produkt niekomedogenny, który pozostawia skórę oczyszczoną, świeżą i jędrną. Usuwa nadmiar sebum, makijaż oraz nieczystości zalegające na skórze.

Po oczyszczaniu sięgnij po kremy i kuracje ze składnikami takimi jak np. Kwas Salicylowy, który działa złuszczająco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Złagodzą one stan istniejących wyprysków i zapobiegną powstawaniu kolejnych. Do takich produktów należy Krem–kuracja złuszczająco–wygładzająca Eucerin DermoPure oraz Serum o potrójnym działaniu Eucerin DermoPure. A jeśli zależy Ci na szybkim ukryciu pryszcza postaw na korektor punktowy Eucerin DermoPure. To formuła, która redukuje punktowe wypryski, a dzięki zawartości pigmentu dodatkowo je maskuje.

rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

przy regeneracji skóry często używa się jej po zabiegach medycyny estetycznej, a także w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce tylko na zdrową, nie uszkodzoną skórę jako silny antyoksydant wykazuje działanie neutralizujące na działanie wolnych rodników, a do tego uszkodzeń spowodowanych przez obecność stresu oksydacyjnego;.

Czytaj dalej...

rozjaśnianie i zapobieganie powstawaniu przebarwień bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu zmian potrądzikowych, a także hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, która odpowiada za obecność zmian pigmentacyjnych.

Czytaj dalej...

Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny.

Czytaj dalej...