Przyjemność czy Obsesja? Psychologiczne Wnioski na Temat Wyciskania Pryszczy
Jak wyciskać pryszcze
Pryszcze…
Każdy wie, że nie wolno ich wyciskać. To oczywista oczywistość.
ALE wiemy jak z tym bywa. Ciężko się powstrzymać.
Ostatnio nawet zapytałam Was o to w ankiecie i okazało się, że pryszcze wyciska ZNACZNA większość osób
Tak więc moje „nie wolnooo” nic tutaj nie da. Zróbmy inaczej.
Powiem Wam jak najlepiej je wyciskać, aby zminimalizować szkody. Wciąż nie polecam tego robić, ale zatajanie tematu nie sprawia, że on znika. Po prostu jak już musimy, to niech będzie chociaż jak najlepiej.
Jeszcze chciałam na szybko wspomnieć, że na kanale już jest cała playlista dla takich problematycznych cer. Bo łatwiej zapobiegać, prawda?
Zapraszam na krótkie i proste porady!
Czy pryszcze powinno się wyciskać?
Z reguły odpowiedź na pytanie, czy wyciskać pryszcze, brzmi negatywnie. Wynika to z faktu, że w ich wnętrzu znajduje się treść pełna bakterii, którą bardzo łatwo przenieść w inne rejony skóry twarzy. W rozważaniach na temat, czy wyciskać pryszcze czy nie, należy przywołać jeszcze jedną kwestię. Otóż nieumiejętne pozbywanie się krost może doprowadzić do powstawania blizn. Czasami na tyle poważnych, że poradzi sobie z nimi jedynie laser! Jak widać, wyciskanie pryszczy ropnych czy jakichkolwiek innych zmian to dość ryzykowna procedura, z którą zdecydowanie najlepiej poradzi sobie kosmetolog. Co jednak, kiedy dostęp do profesjonalnej usługi nie wchodzi w grę? Czy pryszcze powinno się wyciskać samodzielnie w wyjątkowych sytuacjach?
Musisz mieć świadomość, że wyciskanie pryszczy na twarzy, może mieć przykre konsekwencje, gdy znajdują się one w tzw. trójkącie śmierci. To obszar od kącika do kącika ust w linii prostej, sięgający aż do nasady nosa, dokładnie między oczami. Ta część twarzy jest bardzo mocno unaczyniona i poprzez naczynia krwionośne łączy się z siecią naczyń w mózgu, a te z zatoką jamistą. Kiedy bakterie przedostaną się do naczyń, infekcja szybko się rozprzestrzeni. To może doprowadzić do zapalenia zatoki jamistej lub opon mózgowo-rdzeniowych. Bardzo groźne są zapalne ropne krosty, a także czyraki w okolicy górnej wargi oraz tuż pod nosem. Ostry stan zapalny mieszka włosowego oraz znajdujących się w jego pobliżu tkanek to często początek bardzo groźnych infekcji. Często wywołuje je gronkowiec złocisty, co bywa na tyle niebezpieczne, że wymaga wizyty u dermatologa.
Wyciskanie pryszczy – konsekwencje
Czym w takim razie grozi samodzielne wyciskanie pryszczy? Dermatolodzy od lat alarmują, że ten nieprzyjemny nawyk może mieć bardzo znaczące konsekwencje dla stanu naszej skóry, a nawet zdrowia.
“ Samodzielne wyciskanie pryszczy to nic innego jak uszkodzenie bariery skórno-naskórkowej. Nie jest to korzystne nawet dla zdrowej skóry, a co dopiero dla objętej stanem chorobowym jakim jest trądzik. To samo dotyczy mechanicznych peelingów, których zbyt częste lub intensywne stosowanie osłabia naszą skórę. Doprowadzamy w ten sposób do zaostrzenia zmian zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, czego konsekwencją są przebarwienia. Warto podkreślić, że dużym skupiskiem bakterii są akcesoria do makijażu, dlatego konieczna jest ich codzienna dezynfekcja. “
magister chemii o specjalności chemia środków bioaktywnych i kosmetyków
Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Katarzyna Szymczyk
Wyciskanie pryszczy na brodzie, czole czy nosie zawsze powoduje, że na naszej twarzy pojawia się więcej niedoskonałości. Dzieje się tak, ponieważ wyciskając uszkadzamy ściany między innymi gruczołu łojowego i treść ropna, która się w nim znajduje, rozlewa się na okoliczne tkanki. Ponadto dotykając zmian palcami, sprawiamy, że po twarzy roznosi się bardzo duża ilość bakterii. Oprócz tego np. wyciskanie pryszczy na czole może spowodować, że nadkazimy je bakteryjnie. Kiedy wyciskamy niedoskonałość, tworzymy otwartą ranę, do wnętrza której z łatwością mogą dostać się obecne na naszej skórze bakterie i drobnoustroje.
Znaczna liczba osób, które decydują się na pozbycie się pryszcza poprzez wyciśnięcie go, robi to, ponieważ w ich przekonaniu w ten sposób pryszcz stanie się mniej widoczny. Niestety jest to błędne myślenie i z pewnością przekonała się o tym każda osoba, która kiedykolwiek sama wyciskała pryszcze. Dotykając swojej skóry i ściskając ją, sprawiamy, że staje się ona zaczerwieniona i lekko opuchnięta, przez co usuwana przez nas zmiana może się bardziej zaognić i stać jeszcze bardziej widoczną.
Jak wyciskać pryszcze?
Kiedy dojdzie już do sytuacji, w której uznasz, że wyciskanie pryszczy i wągrów to konieczność, pamiętaj o kilku zasadach. Oto one:
- Do samodzielnego usunięcia nadają się wyłącznie wypryski z jasnożółtym, ropnym czubkiem na powierzchni skóry.
- Przed podjęciem działania dokładnie zdezynfekuj dłonie.
- Następnie, aby ułatwić sobie usunięcie krosty, możesz ostrożnie ogrzać skórę wokół niej. Ciepły kompres, np. ze sterylnej gazy lub wacika potrafi ułatwić zadanie. Koniecznie zrezygnuj z popularnej parówki mającej na celu rozpulchnienie skóry. Gorąca para to zagrożenie dla naczynek krwionośnych.
- Przetrzyj skórę środkiem do dezynfekcji lub tonikiem antybakteryjnym.
- Dobrym sposobem na to, jak wyciskać pryszcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia to użycie chusteczki higienicznej. Warstwa „materiału” zabezpieczy skórę przed urazem. Nie używaj paznokci czy ostrych narzędzi! Nawet kiedy masz pod ręką sterylną igłę, zrezygnuj z niej. Uszkodzenie naskórka przyniesie dużo większe szkody niż pozostawienie krosty samej sobie.
- Postaraj się pozbyć zawartości wyprysku możliwie delikatnie. Kiedy zauważysz, że na chusteczce pojawiła się krew czy płyn (osocze) to sygnał, że należy skończyć
- Po wszystkim, jak najszybciej, sięgnij po środek dezynfekujący i przetrzyj nim skórę.
Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji i tylko zaskórników. Za to bezwzględnie zrezygnuj z wyciskania krost z zawartością ropną i łojową, które znajdują się głęboko pod skórą. Aby się do nich dostać, musiałabyś rozerwać naskórek z użyciem dużej siły, co grozi powstaniem rany, a później blizny. Nawet w przypadku „zwyczajnych” wyprysków wyciskanie ich zawartości nie powinno wejść Ci w nawyk. Zdecydowanie należy sięgnąć po przebadane dermatologicznie preparaty pielęgnacyjne! Kosmetyki na trądzik z linii DermoPure wchodzące w skład oferty Eucerin odpowiadają na potrzeby bardzo wymagającej skóry.