Przyjemność czy Obsesja? Psychologiczne Wnioski na Temat Wyciskania Pryszczy

Wyciskanie pryszczy – krok po kroku

Pamiętaj, że wyciskanie pryszczy powinno zawsze być wyjściem awaryjnym, a nie codziennym „nawykiem” pielęgnacyjnym skóry z problemami. Na dłuższą metę metoda ta przynosi więcej szkód niż korzyści, bowiem gwałtownie opróżnione gruczoły łojowe zaczynają w pewnym momencie nadrabiać straty i dochodzi do wzmożonej produkcji łoju.

Trądzik neuropatyczny

Są osoby wręcz obsesyjnie uzależnione do wyciskania pryszczy – mówimy wtedy o tzw. trądziku neuropatycznym, który jest rodzajem zaburzenia psychicznego. Problem ten dotyka zwykle młodych kobiet z niską samooceną, lękami, nierzeczywistą oceną własnego wyglądu, które za wszelką cenę chcą wyglądać perfekcyjnie! Dlatego każdą, nawet najmniejszą i wręcz niewidoczną gołym okiem zmianę na skórze próbują usunąć, a po wyciśnięciu krosty czują chwilowe zadowolenie, które następnie przeradza się w żal i złość.

Jak wyciskać pryszcze?

Kiedy dojdzie już do sytuacji, w której uznasz, że wyciskanie pryszczy i wągrów to konieczność, pamiętaj o kilku zasadach. Oto one:

  • Do samodzielnego usunięcia nadają się wyłącznie wypryski z jasnożółtym, ropnym czubkiem na powierzchni skóry.
  • Przed podjęciem działania dokładnie zdezynfekuj dłonie.
  • Następnie, aby ułatwić sobie usunięcie krosty, możesz ostrożnie ogrzać skórę wokół niej. Ciepły kompres, np. ze sterylnej gazy lub wacika potrafi ułatwić zadanie. Koniecznie zrezygnuj z popularnej parówki mającej na celu rozpulchnienie skóry. Gorąca para to zagrożenie dla naczynek krwionośnych.
  • Przetrzyj skórę środkiem do dezynfekcji lub tonikiem antybakteryjnym.
  • Dobrym sposobem na to, jak wyciskać pryszcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia to użycie chusteczki higienicznej. Warstwa „materiału” zabezpieczy skórę przed urazem. Nie używaj paznokci czy ostrych narzędzi! Nawet kiedy masz pod ręką sterylną igłę, zrezygnuj z niej. Uszkodzenie naskórka przyniesie dużo większe szkody niż pozostawienie krosty samej sobie.
  • Postaraj się pozbyć zawartości wyprysku możliwie delikatnie. Kiedy zauważysz, że na chusteczce pojawiła się krew czy płyn (osocze) to sygnał, że należy skończyć
  • Po wszystkim, jak najszybciej, sięgnij po środek dezynfekujący i przetrzyj nim skórę.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki dotyczą tylko wyjątkowych sytuacji i tylko zaskórników. Za to bezwzględnie zrezygnuj z wyciskania krost z zawartością ropną i łojową, które znajdują się głęboko pod skórą. Aby się do nich dostać, musiałabyś rozerwać naskórek z użyciem dużej siły, co grozi powstaniem rany, a później blizny. Nawet w przypadku „zwyczajnych” wyprysków wyciskanie ich zawartości nie powinno wejść Ci w nawyk. Zdecydowanie należy sięgnąć po przebadane dermatologicznie preparaty pielęgnacyjne! Kosmetyki na trądzik z linii DermoPure wchodzące w skład oferty Eucerin odpowiadają na potrzeby bardzo wymagającej skóry.

Wyciskanie pryszczy – konsekwencje

Czym w takim razie grozi samodzielne wyciskanie pryszczy? Dermatolodzy od lat alarmują, że ten nieprzyjemny nawyk może mieć bardzo znaczące konsekwencje dla stanu naszej skóry, a nawet zdrowia.

“ Samodzielne wyciskanie pryszczy to nic innego jak uszkodzenie bariery skórno-naskórkowej. Nie jest to korzystne nawet dla zdrowej skóry, a co dopiero dla objętej stanem chorobowym jakim jest trądzik. To samo dotyczy mechanicznych peelingów, których zbyt częste lub intensywne stosowanie osłabia naszą skórę. Doprowadzamy w ten sposób do zaostrzenia zmian zapalnych i nadkażeń bakteryjnych, czego konsekwencją są przebarwienia. Warto podkreślić, że dużym skupiskiem bakterii są akcesoria do makijażu, dlatego konieczna jest ich codzienna dezynfekcja. “

magister chemii o specjalności chemia środków bioaktywnych i kosmetyków
Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Katarzyna Szymczyk

Wyciskanie pryszczy na brodzie, czole czy nosie zawsze powoduje, że na naszej twarzy pojawia się więcej niedoskonałości. Dzieje się tak, ponieważ wyciskając uszkadzamy ściany między innymi gruczołu łojowego i treść ropna, która się w nim znajduje, rozlewa się na okoliczne tkanki. Ponadto dotykając zmian palcami, sprawiamy, że po twarzy roznosi się bardzo duża ilość bakterii. Oprócz tego np. wyciskanie pryszczy na czole może spowodować, że nadkazimy je bakteryjnie. Kiedy wyciskamy niedoskonałość, tworzymy otwartą ranę, do wnętrza której z łatwością mogą dostać się obecne na naszej skórze bakterie i drobnoustroje.

Znaczna liczba osób, które decydują się na pozbycie się pryszcza poprzez wyciśnięcie go, robi to, ponieważ w ich przekonaniu w ten sposób pryszcz stanie się mniej widoczny. Niestety jest to błędne myślenie i z pewnością przekonała się o tym każda osoba, która kiedykolwiek sama wyciskała pryszcze. Dotykając swojej skóry i ściskając ją, sprawiamy, że staje się ona zaczerwieniona i lekko opuchnięta, przez co usuwana przez nas zmiana może się bardziej zaognić i stać jeszcze bardziej widoczną.

Wyciskanie pryszczy – czy warto?

Wszelkie wypryski na twarzy natychmiast budzą irytację. Często rodzą też pokusę, aby szybko się ich pozbyć i znowu cieszyć się gładką skórą. Niestety! Nie tędy droga. Zamiast redukcji drobnej niedoskonałości najczęściej pojawia się obrzęk oraz spory, czerwony ślad. Jednak mimo to wyciskanie pryszczy jest grzechem, który popełnia wiele kobiet. Właśnie dlatego bliżej przyjrzymy się tej kwestii i spróbujemy Cię przekonać, że istnieją także bezpieczniejsze sposoby na pozbycie się niedoskonałości. Dowiesz się też, jak można zrobić to bez przykrych konsekwencji.

DermoPure Żel oczyszczający do twarzy i ciała

Jak pozbyć się pryszczy bez wyciskania - leczenie trądziku

Leczenie trądziku i pryszczy obejmuje różne metody, które mogą być stosowane osobno lub w połączeniu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby skóry i od decyzji lekarza.

Leczenie farmakologiczne pryszczy może obejmować:

  • Leki do stosowania miejscowego: Preparaty zawierające substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy nadtlenek benzoilu, mogą pomóc w złuszczaniu martwych komórek, seboregulacji, oczyszczaniu gruczołów łojowych oraz ograniczaniu liczby bakterii. Tym samym zapobiegają powstawaniu zmian.
  • Antybiotyki: Zarówno doustne, jak i miejscowe, są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych oraz łagodzą stany zapalne.
  • Retinoidy: Preparaty zawierające retinoidy regulują procesy rogowacenia skóry i ograniczają produkcję łoju. Mogą być to produkty stosowane na skórę, jak i doustnie. Te drugie są wybierane w przypadku trądziku o ciężkim przebiegu. Przykładem są preparaty z izotretinoiną. Ze względu na skutki uboczne terapia izotretinoiną musi być prowadzona pod stałym nadzorem lekarskim.
  • Leki hormonalne: W przypadku trądziku na tle hormonalnym lekarz może zalecić leki, takie jak antykoncepcja doustna.

Niekiedy lekarz rekomenduje leczenie światłem. Terapia laserowa lub IPL mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i redukcji stanu zapalnego na skórze. Innym sposobem wykorzystania światła w walce z trądzikiem jest fototerapia UVB lub PUVA.

Zabiegi dermatologiczne mogą znacznie pomóc w walce z trądzikiem. Należą do nich np. peelingi chemiczne, czyli oparte na zastosowaniu kwasów. Złuszczają one martwy naskórek, działają antybakteryjnie i seboregulująco, odblokowują pory oraz usuwają przebarwienia potrądzikowe.

Niezwykle ważne w walce z pryszczami jest stosowanie prawidłowej pielęgnacji skóry. Delikatnie oczyszczanie i wystarczające nawilżanie skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków to podstawa radzenia sobie z trądzikiem.

Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem.

Czytaj dalej...

poprzez podrażnienie krosty i zakażenie jej bakteriami , w ten sposób infekcja może bardzo szybko się rozprzestrzenić, prowadząc do poważnych powikłań, takich jak zapalenie zatoki jamistej lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Czytaj dalej...

Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, czy niedoskonałości warto usuwać mechanicznie, a jeśli musisz to zrobić jak wycisnąć pryszcza higienicznie oraz bez trwałych uszkodzeń skóry.

Czytaj dalej...

Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z kremu nawilżającego używanego każdego dnia przed nałożeniem makijażu; potrzebny będzie także złuszczający peeling-maska bez granulek; mleczko przeciw niedoskonałościom lub płyn micelarny.

Czytaj dalej...