Leczenie i zarządzanie łuszczycą na głowie - Praktyczny przewodnik
Jak samodzielnie wspomagać leczenie łuszczycy?
Skóra głowy dotknięta łuszczycą jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Podczas pielęgnacji należy więc stosować jedynie akcesoria do czesania z naturalnego włosia, najlepiej miękkiego. Zmiany łuszczycowe wzmagać może nadużywanie alkoholu, dlatego dla uzyskania pozytywnych efektów leczenia warto go wyeliminować.
Bardzo ważne jest również zaprzestanie palenia papierosów i unikanie infekcji. Warto też zadbać o stosowaną dietę i wykluczyć z niej słodycze oraz pikantne przyprawy, które mogą nasilać objawy skórne.
Nawroty w łuszczycy skóry głowy:
Cechą charakterystyczną dla tej choroby są okresy ze zmianami na skórze tzw. nawroty oraz przerwy kiedy nie ma zmian.
Nawroty łuszczycy mogą powodować:
- ostre zakażenia bakteryjne i wirusowe,
- przewlekłe zakażenia (zmiany zapalne w zębach, zatokach),
- stosowanie niektórych leków (beta-blokery, sole litu, doustne sterydy, niektóre leki przeciwzapalne i przeciwmalaryczne),
- podrażnienia skóry – szorowanie, mechaniczne usuwanie łuski,
- zmiana zaleconej dawki leku oraz czasu terapii.
Gdzie pojawiają się łuski?
Miejsca najczęściej zajęte przez łuszczycę: skóra głowy, łokcie, kolana, okolica krzyżowa, pachy, pachwiny.
Objawy łuszczycy głowy
Łuszczyca skóry głowy to choroba, w której bardzo charakterystyczne są jej objawy. Łuszczyca występuje w przypadku nagromadzenia charakterystycznych rumieniowo – złuszczających plam na owłosionej skórze głowy, które niekiedy mogą także rozprzestrzeniać się poza linię włosów, na kark, okolice uszu czy czoło. Często towarzyszą im skórne i drobne wykwity przypominające grudki o szarawo-srebrzystym zabarwieniu. Odpowiada za to m.in. aktywacja limfocytów T i cytokin prozapalnych, czemu jest winny również układ odpornościowy.
Do towarzyszących objawów na skórze głowy zaliczyć można również nadmierne wypadanie włosów w zależności od danej postaci łuszczycy, świąd skóry głowy, niekontrolowane łysienie i występowanie dolegliwości bólowych. Objawy związane z łuszczycą skóry głowy łatwo można pomylić z innymi chorobami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry lub grzybica. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie występujących symptomów z lekarzem dermatologiem, który dokładnie zbada Pacjenta i oceni, z jakim schorzeniem się on boryka. Wówczas możliwe jest też zastosowanie najlepszej możliwej terapii.
Badania
Odpowiedni specjalista – kosmetolog trycholog lub dermatolog trycholog – jest w stanie już na podstawie wywiadu z pacjentem stwierdzić łuszczycę. Jednakże chcąc uzyskać bardziej precyzyjne informacje, wykonuje się profesjonalne badania trychologiczne.
Pierwszym z wykonywanych badań jest Trichoskopia. Przeprowadza się ją za pomocą urządzenia, przypominającego długopis. Głowica wyposażona jest w kamerę, pozwalającą na obejrzenie skóry oraz włosów na dużym powiększeniu. Jednocześnie wykonywane są zdjęcia, które następnie przesyła się do analizy w laboratorium.
Kolejnym badaniem jest Trichogram. Ta procedura polega na pobraniu próbek włosów wraz z cebulkami, które następnie wysyłane są do laboratorium.
Powyższe badania są nie tylko pomocne przy diagnozowaniu łuszczycy, ale przede wszystkim pozwalają na określenie, jak bardzo zaawansowany jest proces wypadania włosów. Dzięki temu specjalista jest określić najlepszą terapię, dzięki której proces ten zostanie ograniczony.
W leczeniu łuszczycy skóry głowy często stosuje się leczenie miejscowe. Jednakże w przypadku problemu nadmiernie wypadających włosów, który często towarzyszy tej chorobie, wykonuje się nowoczesne zabiegi takie, jak:
- mezoterapia: tak naprawdę jest to grupa zabiegów, podczas których bezpośrednio do skóry podaje się odpowiednie substancje odżywcze. W zależności od metody wyróżnia się mezoterapię igłową (koktajl wstrzykuje się za pomocą kaniuli), mikroigłową (substancje podane są za pomocą urządzenia Dermapen/Mezopen) i bezigłową (wykorzystuje się urządzenie Dermojet). Podczas każdego typu mezoterapii najpowszechniej wykorzystywanymi substancjami są: osocze bogatopłytkowe pozyskane wcześniej od pacjenta oraz kortykosteroid (Triamcinolone acetonide – Kenalog),
- Karboksyterapia Reology2: jest to zabieg polegający na śródskórnym lub podskórnym podaniu dwutlenku węgla. W efekcie rozszerzają się naczynka, a także pojawiają nowe,
- Kriomasaż Cryo-S: podczas zabiegów krioterapii skóry głowy, podawany jest podtlenek azotu, co prowadzi do zamrożenia tkanek, a w efekcie do odnowy biologicznej,
- Dr.CYJ Hair Filler: to podawany poprzez wkłucia preparat, który powstrzymuje utratę włosów i pobudza wzrost nowych. Jest to mieszanka siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego,
- terapia UVA/UVB/PUVA: są to zabiegi polegające na naświetlaniu skóry głowy. Wykonuje się je przede wszystkim u osób z łysieniem plackowatym.