Reakcja alergiczna na twarzy - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Uczulenie na twarzy – co robić?

Gdy chory podejrzewa, co mogłoby być przyczyną uczulenia na twarzy, wysypki, podrażnień i czerwonych plam z nim związanych, powinien niezwłocznie zaprzestać stosowania środków czystości, które mogą uczulać, wyeliminować dany kosmetyk, składnik spożywczy, który zawiera alergen odpowiedzialny za uczulenie czy zaprzestać opalania. Kolejnym krokiem jest kontakt ze specjalistą dermatologiem czy alergologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz niezbędnych badań postawi diagnozę i wdroży leczenie.

Jednak co robić, jeśli uczulenie na twarzy wyszło nagle, jest wyjątkowo dokuczliwe, a termin wizyty u alergologa czy dermatologa przypada za kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy? Jak złagodzić reakcję alergiczną? Z pomocą przychodzą domowe sposoby na złagodzenie uczulenia.

Czym złagodzić uczulenie na twarzy?

Czym złagodzić uczulenie na twarzy? W przypadku poważniejszych odczynów, należy zastosować farmakoterapię. Zaleca się stosowanie maści na uczulenie na twarzy, dostępnych w aptekach bez recepty lub na receptę Znajdujące się w tego typu preparatach substancje czynne zasadniczo zaliczają się do dwóch grup:

  • leki przeciwhistaminowe – blokujące tzw. receptory H1, pobudzane przez hormon zwany histaminą. Ograniczają w ten sposób reakcję alergiczną i łagodzą jej objawy,
  • łagodne glikokortykosteroidy – środki o działaniu przeciwzapalnym oraz łagodzącym obrzęk i świąd.

Nawet w przypadku leków sprzedawanych bez recepty, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Paleta substancji znajdujących się w lekach obydwu grup jest bowiem bardzo szeroka, a siła ich działania zróżnicowana.

W przypadku reakcji zachodzących pod wpływem słońca, można zastosować maść na uczulenie na twarzy z cynkiem lub witaminą A.

W większości przypadków kluczowa jednak jest profilaktyka, polegająca na unikaniu substancji uczulających. W zależności od potrzeb może to być np. wyeliminowanie używanych dotąd kremów czy mydeł, rezygnacja ze spożycia mleka czy jaj, ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne (także poprzez stosowanie kremów ochronnych z filtrami UVA i UVB).

Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Uczulenia na twarzy można próbować się pozbyć lub przynajmniej złagodzić jego objawy, używając starych sprawdzonych domowych sposobów. Należą do nich:

  • przemycie skóry czystą, zimną wodą, co powinno przynieść przynajmniej chwilową ulgę, redukując uczucie palenia, pieczenia i świądu. Woda pomaga zwłaszcza w przypadku typowej reakcji kontaktowej, wynikającej np. z pozostawienia na twarzy uczulającego kosmetyku. Warto go jak najszybciej zmyć,
  • użycie maści rumiankowej lub naparu z liści tej znanej leczniczej rośliny. Ale uwaga – rumianek pożądane efekty przynosi tylko u niektórych osób. U innych jego wywołuje reakcję odwrotną do zamierzonej. Może nasilić objawy skórne, a do tego spowodować przekrwienie i świąd oczu oraz łzawienie,
  • zastosowanie olejku herbacianego lub naparu z herbaty, przy tym samym zastrzeżeniu, co powyżej.

Aby szybko złagodzić reakcję alergiczną, dobrze jest wiedzieć, co ją wywołało. Niekiedy objawy uczulenia pojawiają się natychmiast po zastosowaniu kremu czy nowego kosmetyku. Wtedy należy je odstawić i łagodzić reakcję zapalną. Jeśli alergia ma podłoże pokarmowe, konieczne jest oznaczenie alergenu i wyeliminowanie go z diety. Dotyczy to głównie dzieci, u których zmiany skórne często oznaczają alergię pokarmową.

Objawy reakcji alergicznej można łagodzić domowymi sposobami. Warto sięgnąć po maści łagodzące i kojące skórę. Dobrze, by zawierały alantoinę i pantenol, które pomogą złagodzić stan zapalny, wyeliminują świąd czy pieczenie skóry. Często ich składnikiem są również witamina A czy cynk, które działają przeciwzapalnie i przywracają skórze równowagę.

Oprócz maści, warto sięgnąć także po domowe maseczki i okłady, które złagodzą dyskomfort i pomogą pozbyć się uczucia ściągnięcia skóry. Pomocne okażą się płatki owsiane, drożdże czy herbata rumiankowa.

Reakcja alergiczna – czynniki wywołujące

Czynniki wywołujące reakcję alergiczną nazywane są alergenami. Substancje wywołujące reakcję alergiczną mogą dostawać się do organizmu różnymi drogami. Na tej podstawie wyróżnia się:

  • alergeny wziewne,
  • pokarmowe,
  • a także kontaktowe.

Alergeny wziewne

Alergeny wziewne mogą wywoływać reakcje alergiczne sezonowe lub całoroczne. Do alergenów sezonowych należą przede wszystkim:

  • pyłki roślin (traw, drzew),
  • a także zarodniki grzybów.

Alergeny wziewne całoroczne to m.in.:

  • występujące w środowisku domowym roztocza,
  • pleśnie
  • oraz alergeny zwierzęce (m.in. sierść kota).

Alergeny pokarmowe

Alergeny pokarmowe to ogromna grupa substancji, wywołujących niepożądane reakcje alergiczne po ich spożyciu. Najczęściej uczulające alergeny pokarmowe to:

  • białko mleka krowiego,
  • jaja,
  • orzeszki ziemne,
  • skorupiaki i owoce morza,
  • cytrusy,
  • soja
  • oraz białka zbóż.

Alergeny kontaktowe

Alergeny kontaktowe to grupa substancji odpowiedzialnych m.in. za alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Zmiany skórne powstają w miejscach bezpośredniego kontaktu tych substancji ze skórą. Najpowszechniejsze alergeny kontaktowe to:

  • lateks (obecny m.in. w rękawiczkach ochronnych),
  • chrom i nikiel (występują w biżuterii oraz częściach odzieży – paskach, guzikach),
  • a także liczne substancje wchodzące w skład kosmetyków.

Osoby ze skłonnością do reakcji alergicznych kontaktowych powinny zawsze zwracać uwagę na skład produktów używanych do pielęgnacji skóry.

Leki

Osobną grupę substancji wywołujących reakcje alergiczne stanowią leki. Niepożądane reakcje alergiczne po zastosowaniu leków mogą mieć zarówno charakter lokalny (wysypka, duszność, biegunka), jak i uogólniony (anafilaksja).

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...

Kaszka na skórze twarzy, czerwone suche plamy na policzkach, wysypka na szyi i dekolcie to tylko kilka objawów uczulenia na twarzy, które mogą wystąpić jako reakcja alergiczna na słońce, dane pokarmy, kosmetyki, środki drażniące i inne.

Czytaj dalej...

Leki przeciwhistaminowe W niektórych przypadkach dermatolog może zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które pomagają złagodzić objawy alergii na twarzy, takie jak swędzenie i zaczerwienienie.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...