Alergia skórna u dziecka - Objawy, Diagnoza i Metody Leczenia

Alergie skórne u dzieci - najczęstsze typy i ich objawy

Alergie skórne u dzieci mogą przybierać różne formy, z różnorodnymi objawami, co czasami utrudnia rodzicom i opiekunom szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiednich działań. Rozumienie najczęstszych typów alergii skórnych i ich objawów jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej opieki i leczenia.

  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) - Jest to najczęstsza forma alergii skórnej u dzieci, charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym skóry. Objawy to intensywny świąd, sucha i łuszcząca się skóra, czerwone plamy, szczególnie na zgięciach łokci i kolan, na twarzy i szyi. Alergia skórna u dziecka z AZS wymaga regularnego nawilżania skóry i unikania znanych alergenów.
  • Pokrzywka - Charakteryzuje się pojawieniem się czerwonych, swędzących bąbli, które mogą wystąpić nagle na dowolnej części ciała. Pokrzywka może być reakcją na alergeny pokarmowe, leki, infekcje, a nawet stres.
  • Kontaktowe zapalenie skóry - Jest wynikiem bezpośredniego kontaktu z alergenem lub substancją drażniącą, co prowadzi do zaczerwienienia, swędzenia, a czasami pęcherzy. Substancje takie jak nikiel, lateks, niektóre kosmetyki i środki czyszczące są typowymi winowajcami.
  • Pokarmowe alergie skórne - Niektóre pokarmy mogą wywoływać reakcje alergiczne manifestujące się na skórze, takie jak wysypki, zaczerwienienia, czy obrzęki. Często winne są produkty takie jak orzechy, mleko, jaja, soja.

Rozpoznanie i leczenie tych alergii wymaga indywidualnego podejścia i często długotrwałej opieki. Jak wygląda alergia skórna zdjęcia i dokładne opisy dostępne w materiałach edukacyjnych mogą pomóc rodzicom w identyfikacji objawów i podjęciu pierwszych kroków w kierunku leczenia.

Czym jest alergia skórna?

Nie ulega wątpliwości, że ludzka skóra to bardzo wytrzymały organ, który posiada zdolności do szybkiej regeneracji. Jeśli jej bariera ochronna jest zdrowa, skutecznie chroni nasz organizm przed czynnikami termicznymi, fizycznymi, a także chemicznymi, które mogą mieć na nią niekorzystny wpływ. Dobrze funkcjonująca warstwa ochronna zapobiega również nadmiernej utracie wody, co zapobiega suchości i łuszczeniu się skóry.

Jednocześnie wpływ różnych czynników zewnętrznych sprawia, że ochronny płaszcz hydrolipidowy może ulec uszkodzeniu. Efektem takiego działania jest nie tylko utrata nawilżenia i suchość skóry , ale również zwiększone prawdopodobieństwo występowania różnego rodzaju reakcji alergicznych na skórze.

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czym tak naprawdę jest alergia skórna? Pojęcie to po raz pierwszy zostało wprowadzone do terminologii przez Clemensa Petera von Pirqueta. Oznacza powtarzające się i nawracające objawy ze strony różnych organów w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem w dawce, która jest tolerowana przez osoby zdrowe. Innymi słowy, jest to nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób.

Warto zwrócić także uwagę na różne drogi przedostawania się alergenu do naszego organizmu. Możemy mówić o alergii kontaktowej, wziewnej czy też pokarmowej. Każda z nich w określony sposób może objawiać się w postaci zmian skórnych.

Czym grozi nieleczenie alergii?

Nieleczenie, lekceważenie lub niestosowanie się do zaleceń lekarza prowadzi do coraz ostrzejszych stanów – dziecko bardzo cierpi i męczy się. Ostre objawy alergii stanowią nawet zagrożenie dla życia.

Jeśli nie leczy się alergii:

  • może dojść do ciężkiej postaci choroby – nasilają się dokuczliwe dla dziecka objawy, a dawki leków muszą być zwiększane
  • dochodzi do ostrych objawów – wiązać się mogą z częstymi pobytami dziecka w szpitalu, a nawet wstrząsami anafilaktycznymi
  • dziecko nie uczestniczy w zabawach i innych aktywnościach rówieśników – ma to wpływ na jego rozwój fizyczny i psychiczny
  • następuje zahamowanie wzrostu i rozwoju dziecka.

Konsultacja – dr med. Piotr Dąbrowiecki - alergolog

Alergia skórna u dziecka – słoneczna, kontaktowa czy pokarmowa?

Wysypka u dziecka to częsty problem. Małe dzieci są wyjątkowo podatne na działanie alergenów – w szczególności pokarmowych i kontaktowych. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wprowadzania do diety nowych produktów spożywczych i kosmetyków do pielęgnacji. Sprawdź, co warto wiedzieć o alergii skórnej u dziecka, aby zachować spokój i odpowiednio zareagować na dolegliwości u malucha.

balsam z ektoiną do stosowania już od 1. dnia życia, dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej. bezpieczna formuła balsamu, potwierdzona na podstawie opinii toksykologicznej

łagodzi podrażnienia i wycisza zaczerwienienia skórne, koi i nawilża nawet bardzo suchą i wrażliwą skórę

Kosmetyk. PREBIOTYCZNY EMOLIENT PLUS. Jedyny preparat o takim składzie - ektoina, prebiotyki, emolienty, witaminy.

Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np.

Czytaj dalej...

Według dyrektywy Unii Europejskiej miód to słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły Apis mellifera z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, a następnie przerabiają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, gromadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach.

Czytaj dalej...

Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten oraz wdychanie alergenów alergia wziewna w postaci pyłków czy oparów formaldehydu.

Czytaj dalej...

Nadwrażliwość na pokarmy Nadwrażliwość na pokarmy to nadmierna, patologiczna i nieadekwatna do sytuacji reakcja organizmu na jakąś substancję, której spożycie może wywołać objawy ze strony różnych narządów i układów.

Czytaj dalej...