Maść szałwiowa na miejsca intymne - Naturalne rozwiązanie dla zdrowia i komfortu

Golenie miejsc intymnych - czym, jak i jak często robić to bez podrażnień?

Golenie miejsc intymnych jest z pozoru prostą czynnością, jednak często nie udaje się jej wykonać bez podrażnień, zaczerwienienia i pieczenia skóry. Sprawdź, jak golić delikatne okolice, by uniknąć tego rodzaju dolegliwości.

  • Golenie miejsc intymnych to zabieg wykonywany przede wszystkim w celach estetycznych i higienicznych. Włosy łonowe pełnią jednak ważną funkcję.
  • Aby golić się bezpiecznie i bez podrażnień, należy używać do zabiegu odpowiednich narzędzi i kosmetyków łagodzących skórę i zmiękczających owłosienie.
  • Sprawdź, czy golenie miejsc intymnych u kobiet różni się od tego samego zabiegu u mężczyzn.

Skuteczna maść, krem lub żel na problemy intymne… nie tylko kobiet

Intymne infekcje bakteryjne i grzybicze należą do bardzo często występujących dolegliwości. Oprócz oczywistego dyskomfortu, spowodowanego samą infekcją okolic intymnych i jej dokuczliwymi objawami, niechęć budzi też fakt, że rozwijają się one zazwyczaj w sytuacji zmiany klimatu, przyjmowania leków czy osłabienia odporności – a więc w czasie dalekich podróży, podczas urlopów czy w momencie, w którym organizm zmaga się akurat z innymi problemami…

Infekcje okolic intymnych – statystycznie – znacznie częściej dokuczają kobietom niż mężczyznom. Być może z tego właśnie powodu preparaty, maści, kremy czy żele, zalecane w przypadku takich dolegliwości, zwyczajowo klasyfikuje się i reklamuje, jako „preparaty dla kobiet”, tymczasem są one skuteczne również w przypadku męskich infekcji intymnych – łagodzą podrażnienia lub nawet likwidują niektóre z łagodniejszych zakażeń.

Czy golić miejsca intymne i w jakim wieku zacząć?

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić… Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np. podczas plażowania.

Czy jednak zawsze ten komfort udaje się osiągnąć? Niestety - usuwanie owłosienia tam, gdzie skóra jest niezwykle delikatna, nastręcza pewnych trudności.

Nasuwa się więc pytanie, czy golić miejsca intymne? Czy jest to zdrowa praktyka? Wiele osób uważa golenie okolic intymnych za higieniczne, ponieważ wydaje im się, że owłosienie sprzyja intensywniejszemu poceniu i gromadzeniu zanieczyszczeń.

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Można jednak osiągnąć w tym względzie kompromis, o czym za chwilę.

W jakim wieku zacząć golić miejsca intymne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tempa, w jakim zachodzą procesy dojrzewania, obfitości owłosienia, a także indywidualnych potrzeb.

Nie da się więc stwierdzić, od ilu lat można golić miejsca intymne. Niektórzy w ogóle tego nie robią, nawet w dorosłym życiu, z drugiej strony zdarza się, że pierwsze golenie wykonują już nastolatki, które wcześnie dojrzały, a nadmierne owłosienie wywołuje u nich dyskomfort.

Kiedy nastolatek lub dorosły chce zacząć golić miejsca intymne, najważniejsze, by wiedział, jak to zrobić, by uniknąć podrażnień i innych niepożądanych efektów. Golenie tych stref wymaga pewnej wiedzy, ponieważ skóra je pokrywająca jest wyjątkowo delikatna.

Co na infekcje intymne dostępne jest bez recepty?

Jak leczyć infekcje intymne i co na infekcje pochwy dostępne jest bez recepty? W zależności od tego, czy jest to infekcja grzybicza czy bakteryjna, stosuje się inne preparaty. Przy stanie zapalnym pochwy, wywołanym przez grzyby, skuteczne są leki z klotrimazolem i fentikonazolem. Klotrimazol znajduje się kremie Clotrimazolum, który przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego, a także w kremie Clotidal, który wprowadza się dopochwowo. Substancję tą znajdziemy też w tabletce dopochwowej Pirolam Intima Vag oraz kapsułce Canesten. Dwa ostatnie preparaty stosuje się jednorazowo. Jest to bardzo wygodne dla pacjentki. Jednocześnie, miejscowa aplikacja leków przeciwgrzybiczych obarczona jest niewielkim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych.

Globulki dopochwowe na infekcje grzybicze mogą zawierać też wspomniany wcześniej fentikonazol. Jest on obecny w lekach Gynoxin w dwóch dawkach: Gynoxyn Uno zawiera 600 mg fentikonazolu i przeznaczony jest do jednorazowej aplikacji, a lek Gynoxin Optima z 200 mg fentikonazolu należy stosować przez 3 kolejne dni.

Co na bakteryjne zapalenie pochwy?

Przy infekcji wywołanej przez bakterie można zastosować globulki Albothyl. Zawarty w nich polikrezulen działa na różne bakterie, w tym również na bakterie beztlenowe, stanowiące najczęstszą przyczynę bakteryjnego zapalenia pochwy. Lek ten stosuje się codziennie lub co drugi dzień (w zależności od tego jak bardzo nasilone są objawy infekcji) do momentu ustąpienia dolegliwości. Jeśli jednak te nie miną w ciągu 9 dni, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza. W leczeniu bakteryjnej infekcji pochwy można wykorzystać również probiotyki ginekologiczne zawierające pałeczki kwasu mlekowego, np. Lactovaginal. Co na infekcje pochwy po antybiotyku? W tym przypadku również powinny dobrze sprawdzić się probiotyki dopochwowe, które przywracają prawidłową mikrobiotę pochwy.

Przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych

Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja grzybicza, zwana kandydozą. Jest to infekcja wywołana przez drożdże Candida, które mogą rosnąć w wilgotnych obszarach, takich jak narządy płciowe. Objawy kandydozy to m.in. swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Inne przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych to:

  • Infekcje bakteryjne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy
  • Infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, rzeżączka czy opryszczka narządów płciowych
  • Reakcje alergiczne na produkty higieny intymnej, środki antykoncepcyjne lub lateks
  • Sucha skóra w okolicach intymnych
  • Irytacja spowodowana niewłaściwą higieną
  • Stres

Warto jednak zaznaczyć, że dyskomfort pojawiający się zaraz po aplikacji kosmetyku, świadczy o nadwrażliwości skóry, natomiast gdy po kilku godzinach w miejscu aplikacji pojawiają się widoczne zmiany, mówimy o alergii.

Czytaj dalej...

Kąpiel taka powinna trwać kilkanaście minut, by ocet zdążył zadziałać na swędzącą skórę, nie powinna jednak przekraczać pół godziny, ponieważ długa kąpiel wysusza skórę i może w konsekwencji wzmóc świąd.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Pozostałe składniki to wazelina biała, parafina ciekła, alkohol cetostearylowy, makrogolu eter cetostearylowy, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, metylu parahydroksybenzoesan E218 , woda oczyszczona.

Czytaj dalej...