Maść szałwiowa na miejsca intymne - Naturalne rozwiązanie dla zdrowia i komfortu

Infekcje intymne – jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego mogą pojawić się u kobiet w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną ich występowania są zakażenia narządów rodnych pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego lub pasożytniczego. Część kobiet doświadcza kłopotliwych objawów z powodu noszenia bielizny z tworzyw sztucznych, niewłaściwej higieny, dużej aktywności seksualnej oraz obniżonej odporności. Podatność na stany zapalne w obrębie pochwy i sromu zwiększają też zaburzenia hormonalne, które często są związane z wahaniem poziomu estrogenów w ciągu cyklu miesiączkowego.

Pacjentki zmagające się z zakażeniami sromu najczęściej uskarżają się na podrażnienie, uporczywy świąd oraz ból pojawiający się podczas współżycia i oddawania moczu. W przebiegu tych schorzeń bardzo często występują też upławy o mniej lub bardziej intensywnym zapachu, które mogą przyjmować białą lub żółtozieloną barwę. Ponadto część kobiet zgłasza bolesność warg sromowych, plamienia oraz parcie na pęcherz. W przypadku zaobserwowania chociażby jednego z powyższych objawów najlepiej skonsultować się z ginekologiem. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i dokonaniu oględzin zaplanuje właściwą terapię i dobierze odpowiedni rodzaj leków na infekcje intymne. W razie potrzeby zleci dalszą diagnostykę.

Jak leczyć zakażenia grzybicze?

Rozwojowi drożdżaków wywołujących zakażenie sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, niedostateczna higiena lub na przykład długotrwała antybiotykoterapia niszcząca naturalną, ochronną florę bakteryjną organizmu. Zakażenie grzybicze u kobiet powoduje świąd, serowate upławy i ból odczuwany podczas stosunku, natomiast u mężczyzn przez dłuższy czas przebiega całkowicie bezobjawowo. Zapobiegać takim infekcjom można, aplikując sobie na przykład probiotyki, w formie suplementu lub naturalnych jogurtów czy kefirów. W przypadku pojawienia się zakażenia, można zastosować jeden z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty.

  • Clotrimazol AL 1% – delikatny krem przeciwdrożdżakowy, do stosowania miejscowego na skórę, najlepiej dwa razy na dobę – rano i wieczorem. Przynosi ulgę w podrażnieniach intymnych wszelkiego rodzaju, związanych ze zmianą trybu życia czy na przykład kontaktem z zanieczyszczoną wodą. Należy go regularnie aplikować przez co najmniej cztery tygodnie, nawet w przypadku ustąpienia objawów zakażenia grzybiczego.
  • Iladian żel – specyfik z zawartością bakterii z grupy Lactobacillus. W przebiegu grzybicy pomaga przywrócić prawidłową florę bakteryjną, zachować właściwe pH i zwalczać drożdżaki.

Kiedy leczyć infekcje intymne samodzielnie?

Coraz większa dostępność leków bez recepty na infekcje intymne powoduje, że coraz częściej kobiety próbują leczyć się samodzielnie. Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

Dolegliwości, które pojawiają się przy infekcji intymnej to:

  • swędzenie, pieczenie okolic intymnych,
  • obrzęk warg sromowych,
  • zaczerwienienie,
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból podczas stosunku, najczęściej o charakterze kłującym,
  • upławy - przy infekcji bakteryjnej mają zazwyczaj charakterystyczny “rybi” zapach, a przy infekcji grzybiczej zwykle są bezzapachowe o serowatej konsystencji.

Infekcje intymne rozwijają się często. Zdecydowana większość kobiet doświadcza ich przynajmniej raz w ciągu życia. Skuteczne leki na infekcje intymne dostępne bez recepty są przyczyną coraz częstszych prób samodzielnego leczenia. W pewnym przypadkach, konieczna jest jednak wizyta u lekarza. Dotyczy to przede wszystkim kobiet mających mniej niż 16 lub więcej niż 60 lat, kobiet w ciąży oraz pacjentek u których infekcje często nawracają.

Samodzielne leczenie infekcji intymnej można prowadzić, jeśli w przeszłości lekarz zdiagnozował przynajmniej raz tą chorobę, a obecnie kobieta odczuwa bardzo podobne objawy. Wówczas ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że przyczyną jest ta sama grupa patogenów (np. bakterie lub grzyby). Stosowanie leków na infekcje intymne bez recepty jest możliwe, o ile stan ogólny pacjentki jest dobry. Pojawienie się bowiem dodatkowych objawów, takich jak gorączka, nudności, silny ból brzucha lub krwawienie z pochwy zawsze powinno skłaniać kobietę do konsultacji z ginekologiem. Wizyta u lekarza jest konieczna również wtedy, gdy mimo stosowania leków na infekcję intymną bez recepty, nie przynoszą one poprawy w ciągu 7 dni.

Jakie preparaty stosować do golenia?

Najczęściej wybierane do usuwania owłosienia są maszynki, które służą do golenia na mokro. Używanie ich na sucho może wywołać bardzo głębokie podrażnienia i krwawienie poddawanych zabiegowi miejsc.

Oprócz samej wody warto jednak użyć produktów kosmetycznych, które nie tylko nadają maszynce odpowiedni poślizg, ale pełnią inne ważne funkcje:

  • zmiękczają włosy,
  • przygotowują skórę do zabiegu.

Najpopularniejszymi i szeroko dostępnymi są: krem, pianka oraz żel. Stosowanie tych produktów jest łatwe - zwykle aplikuje się je na zwilżoną skórę w obszarze, z którego owłosienie ma zostać usunięte.

Przed użyciem warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, ponieważ różne mogą być wytyczne co do czasu pozostawienia kosmetyku na skórze.

Zwykle pomiędzy naniesieniem go a rozpoczęciem golenia należy odczekać, by preparat zdążył zmiękczyć włoski oraz nawilżyć i odżywić wrażliwą skórę. Niektóre produkty przeznaczone są dla wszystkich, inne - dla jednej z płci.

Przykładowo krem do golenia miejsc intymnych dla mężczyzn posiada odpowiednie pH oraz składniki odżywcze przeznaczone do pielęgnacji okolic narządów męskich.

Kosmetyki dedykowane mężczyznom i kobietom często różnią się też zapachem, co nie ma jednak większego znaczenia ze zdrowotnego punktu widzenia.

Przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych

Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja grzybicza, zwana kandydozą. Jest to infekcja wywołana przez drożdże Candida, które mogą rosnąć w wilgotnych obszarach, takich jak narządy płciowe. Objawy kandydozy to m.in. swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Inne przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych to:

  • Infekcje bakteryjne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy
  • Infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, rzeżączka czy opryszczka narządów płciowych
  • Reakcje alergiczne na produkty higieny intymnej, środki antykoncepcyjne lub lateks
  • Sucha skóra w okolicach intymnych
  • Irytacja spowodowana niewłaściwą higieną
  • Stres

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Czytaj dalej...

Uczucie swędzenia skóry w nocy może się nasilać w ciągu dnia jesteś zabiegany i skupiasz się na innych rzeczach, podczas gdy w nocy Twoje myśli zaczynają krążyć wokół swędzenia, a im bardziej o tym będziesz myśleć, tym intensywniejsze będzie wrażenie świądu.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Kosmetyk jak najbardziej nadaje się do codziennej pielęgnacji, a jego atutem jest to, że może być stosowany również na skórę wrażliwą, podrażnioną i alergiczną Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde producenta dermokosmetyków.

Czytaj dalej...