Maść szałwiowa na miejsca intymne - Naturalne rozwiązanie dla zdrowia i komfortu

Co na infekcje intymne dostępne jest bez recepty?

Jak leczyć infekcje intymne i co na infekcje pochwy dostępne jest bez recepty? W zależności od tego, czy jest to infekcja grzybicza czy bakteryjna, stosuje się inne preparaty. Przy stanie zapalnym pochwy, wywołanym przez grzyby, skuteczne są leki z klotrimazolem i fentikonazolem. Klotrimazol znajduje się kremie Clotrimazolum, który przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego, a także w kremie Clotidal, który wprowadza się dopochwowo. Substancję tą znajdziemy też w tabletce dopochwowej Pirolam Intima Vag oraz kapsułce Canesten. Dwa ostatnie preparaty stosuje się jednorazowo. Jest to bardzo wygodne dla pacjentki. Jednocześnie, miejscowa aplikacja leków przeciwgrzybiczych obarczona jest niewielkim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych.

Globulki dopochwowe na infekcje grzybicze mogą zawierać też wspomniany wcześniej fentikonazol. Jest on obecny w lekach Gynoxin w dwóch dawkach: Gynoxyn Uno zawiera 600 mg fentikonazolu i przeznaczony jest do jednorazowej aplikacji, a lek Gynoxin Optima z 200 mg fentikonazolu należy stosować przez 3 kolejne dni.

Co na bakteryjne zapalenie pochwy?

Przy infekcji wywołanej przez bakterie można zastosować globulki Albothyl. Zawarty w nich polikrezulen działa na różne bakterie, w tym również na bakterie beztlenowe, stanowiące najczęstszą przyczynę bakteryjnego zapalenia pochwy. Lek ten stosuje się codziennie lub co drugi dzień (w zależności od tego jak bardzo nasilone są objawy infekcji) do momentu ustąpienia dolegliwości. Jeśli jednak te nie miną w ciągu 9 dni, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza. W leczeniu bakteryjnej infekcji pochwy można wykorzystać również probiotyki ginekologiczne zawierające pałeczki kwasu mlekowego, np. Lactovaginal. Co na infekcje pochwy po antybiotyku? W tym przypadku również powinny dobrze sprawdzić się probiotyki dopochwowe, które przywracają prawidłową mikrobiotę pochwy.

Jak leczyć zakażenia grzybicze?

Rozwojowi drożdżaków wywołujących zakażenie sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, niedostateczna higiena lub na przykład długotrwała antybiotykoterapia niszcząca naturalną, ochronną florę bakteryjną organizmu. Zakażenie grzybicze u kobiet powoduje świąd, serowate upławy i ból odczuwany podczas stosunku, natomiast u mężczyzn przez dłuższy czas przebiega całkowicie bezobjawowo. Zapobiegać takim infekcjom można, aplikując sobie na przykład probiotyki, w formie suplementu lub naturalnych jogurtów czy kefirów. W przypadku pojawienia się zakażenia, można zastosować jeden z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty.

  • Clotrimazol AL 1% – delikatny krem przeciwdrożdżakowy, do stosowania miejscowego na skórę, najlepiej dwa razy na dobę – rano i wieczorem. Przynosi ulgę w podrażnieniach intymnych wszelkiego rodzaju, związanych ze zmianą trybu życia czy na przykład kontaktem z zanieczyszczoną wodą. Należy go regularnie aplikować przez co najmniej cztery tygodnie, nawet w przypadku ustąpienia objawów zakażenia grzybiczego.
  • Iladian żel – specyfik z zawartością bakterii z grupy Lactobacillus. W przebiegu grzybicy pomaga przywrócić prawidłową florę bakteryjną, zachować właściwe pH i zwalczać drożdżaki.

Przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych

Swędzenie i pieczenie miejsc intymnych mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja grzybicza, zwana kandydozą. Jest to infekcja wywołana przez drożdże Candida, które mogą rosnąć w wilgotnych obszarach, takich jak narządy płciowe. Objawy kandydozy to m.in. swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk.

Inne przyczyny swędzenia i pieczenia miejsc intymnych to:

  • Infekcje bakteryjne, takie jak bakteryjne zapalenie pochwy
  • Infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia, rzeżączka czy opryszczka narządów płciowych
  • Reakcje alergiczne na produkty higieny intymnej, środki antykoncepcyjne lub lateks
  • Sucha skóra w okolicach intymnych
  • Irytacja spowodowana niewłaściwą higieną
  • Stres

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Uporczywe swędzenie pleców często związane jest także z typowym wypryskiem kontaktowym , o charakterze alergicznym w wyniku stymulacji limfocytów Th1 oraz niealergicznym, którego przyczyną jest styczność z substancją uczulającą bądź drażniącą.

Czytaj dalej...

w przypadku świądu związanego ze skórą zmacerowaną skórą, która miała duży kontakt z wilgocią, zazwyczaj jest pomarszczona i jaśniejsza pielęgnacja polega na delikatnym usuwaniu wilgoci poprzez stosowanie zimnego powietrza z suszarki i mokrych kompresów pozostawionych do zupełnego wysuszenia oraz na zapobieganiu gromadzeniu się wydzieliny.

Czytaj dalej...

Część z tych informacji jest niezbędna dla działania naszego serwisu, w pozostałym zakresie możesz skonfigurować swoje preferencje w zakresie poszczególnych celów, poprzez zaznaczenie stosownej zgody przy każdym z nich.

Czytaj dalej...