Maść sterydowa na alergię skórną - Skuteczne leczenie i troskliwa pielęgnacja
Receptury
Sterydy do stosowania miejscowego są zwykle nakładane cienką warstwą i wmasowywane w skórę od jednego do czterech razy dziennie.
Mogą występować w różnych formach, w tym:
- Najczęściej przepisywane kremy są mieszanką wody i olejków i zwykle zawierają konserwant. Są szczególnie dobre dla obszarów owłosionych i mokrych i można je łatwo nakładać, nie pozostawiając tłustego wrażenia.
- Maści składają się z olejków i niewielkiej ilości wody lub nie zawierają zazwyczaj żadnych konserwantów. Świetnie nadają się do suchej, łuszczącej się skóry lub obszarów o grubej skórze, takich jak podeszwy stóp i dłonie.
- Żele wykonane są z wody i glikolu propylenowego, alkoholu syntetycznego. Podobnie jak kremy są łatwe w aplikacji.
- Roztwory, pianki i balsamy zwykle zawierają olej, wodę i chemikalia i są używane na skórze głowy.
Sterydy do stosowania miejscowego są dostępne zarówno w wersji tłustej, jak i nietłustej. Przepisany typ różni się w zależności od obszaru skóry, na który zostanie nałożony.
Alergia skórna: jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Alergia skórna objawia się nieestetycznymi wykwitami i uporczywym świądem. Dolegliwości te najczęściej wiążą się z tzw. wypryskiem kontaktowym lub atopowym zapaleniem skóry, ale mogą też stanowić efekt nieprawidłowych reakcji na składniki pokarmu, pyłki roślin czy roztocza kurzu. Jak leczyć tego typu schorzenia?
- Alergia skórna to różnego rodzaju schorzenia objawiające się w postaci wyprysków skórnych i świądu, takie jak wyprysk kontaktowy czy AZS.
- Odczyny alergiczne na skórze mogą też wywoływać składniki diety, a także pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, grzyby i pleśnie.
- W leczeniu alergii skórnych zaleca się eliminację czynników uczulających oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych i glikokortykosteroidów.
- Co to jest alergia skórna?
- Przyczyny alergii skórnej
- Alergia skórna a tarczyca
- Alergia skórna na twarzy. Gdzie jeszcze może się pojawić?
- Objawy alergii skórnej u dzieci
- Leki na alergię skórną u dzieci
- Maść na alergię skórną
Alergia skórna – czym jest?
Alergia skórna to zespół objawów w postaci wysypki, zaczerwienienia, obrzęku, pęcherzy i innych zmian skórnych, pojawiających się w następstwie kontaktu z alergenem. Za powstawanie schorzenia odpowiedzialna jest nadwrażliwość układu immunologicznego. Przejawia się ona tendencją do nadreaktywnej odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, które w normalnych warunkach nie wywołują żadnej reakcji u zdrowych ludzi. Schorzenia skórne powstające na tle alergicznym można podzielić na:
Zmiany skórne to częsty przejaw reakcji alergicznej organizmu, ale mogą pojawić się także w przebiegu różnych innych schorzeń. Oprócz podłoża alergicznego powodem wystąpienia objawów skórnych może być np. podrażnienie substancjami chemicznymi, działanie czynników fizycznych, uszkodzenie mechaniczne lub długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV.
Przyczyny alergii skórnych – jakie są?
Objawy w postaci alergii skórnej może wywołać wiele czynników. Do najczęstszych alergenów zaliczamy:
- alergeny wziewne, np. pyłki roślin wiatropylnych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni,
- alergeny pokarmowe – białka mleka krowiego, jajo kurze, orzechy, owoce morza, gluten, soja, truskawka, seler, itd.,
- niektóre leki, np. penicylina, neomycyna, aspiryna,
- dodatki do żywności, np. glutaminian sodu, barwniki spożywcze,
- jad owadów, np. pszczoły, osy,
- składniki kosmetyków – zwłaszcza barwniki, kompozycje zapachowe, konserwanty,
- metale – nikiel, chrom, pallad, kobalt,
- detergenty – SLS, SLES,
- propolis,
- balsam peruwiański,
- lanolina,
- gumy i żywice epoksydowe,
- olejki eteryczne,
- lateks.
Czasem ciężko ustalić konkretną przyczynę zjawiska, ale doświadczony lekarz po zbadaniu zmian skórnych i zebraniu wywiadu jest w stanie określić alergiczne podłoże schorzenia i zlecić odpowiednie leczenie objawowe.
Wyprysk kontaktowy – alergia skórna czy podrażnienie?
Wyprysk kontaktowy, to wysypka powstała w wyniku zetknięcia skóry z czynnikiem drażniącym lub uczulającym. W związku z tym rozróżnia się:
- wyprysk alergiczny – kontakt z alergenem znajdującym się np. w roślinach, kosmetykach, odzieży,
- wyprysk niealergiczny – podrażnienie skóry np. przez silnie działające środki chemiczne stosowane do sprzątania, prania. Narażenie na permanentny kontakt z detergentami sprzyja przerwaniu ciągłości płaszcza hydrolipidowego naskórka i wystąpieniu stanu zapalnego pod postacią wysypki. Wyprysk wynikający z podrażnienia predysponuje do rozwoju kontaktowego zapalenia skóry wskutek nieszczelności bariery ochronnej naskórka, co stwarza warunki do wniknięcia alergenów kontaktowych.