Maść sterydowa na alergię skórną - Skuteczne leczenie i troskliwa pielęgnacja
Rozważania dotyczące leczenia
Odpowiednia moc sterydów lub siła działania zależy od wielu czynników.
Na przykład niemowlęta wchłaniają sterydy do stosowania miejscowego znacznie szybciej niż dorośli, więc mogą wymagać sterydu o niskiej sile działania.
Obszary ciała, w których skóra dotyka skóry, takie jak pachy lub pod biustem, lub wrażliwe obszary skóry, takie jak powieki, również szybko wchłaniają steroidy do stosowania miejscowego i mogą wymagać jedynie preparatu o niskiej mocy.
Jednak gruba, szorstka skóra na dłoniach i podeszwach stóp zwykle wchłania miejscowe steroidy wolniej niż inne części ciała, więc te obszary zazwyczaj wymagają silniejszego steroidu.
Im większa moc miejscowego sterydu, tym większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Częste działania niepożądane miejscowych sterydów obejmują:
Twój lekarz może pomóc Ci zważyć ryzyko i korzyści wynikające ze stosowania miejscowego steroidu i znaleźć siłę, która najlepiej pasuje do Twojego stanu skóry.
Jak długo lek powinien być używany, będzie się również różnić w zależności od twojego stanu.
Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami dotyczącymi prawidłowego stosowania leku i skontaktuj się z dostawcą, jeśli nie pomaga to w łagodzeniu objawów lub prowadzi do większego podrażnienia. Możesz potrzebować zmiany siły działania lub formuły lub może być konieczne zaprzestanie stosowania leku.
Jak złagodzić objawy alergii skórnej?
Osoby cierpiące na alergię skórną powinny przede wszystkim podejmować działania profilaktyczne, które obejmują:
- unikanie kontaktu z uczulającymi alergenami wziewnymi, a w przypadku alergii pokarmowej wyeliminowanie problematycznych składników z diety,
- nawilżanie skóry emolientami,
- stosowanie naturalnych kosmetyków, bez substancji zapachowych, pieniących i barwiących,
- pranie ubrań w delikatnych środkach piorących przeznaczonych dla alergików,
- noszenie luźnych, bawełnianych ubrań z jak najmniejszą liczbą metalowych elementów, które mogłyby stykać się ze skórą,
- w razie kontaktu z alergenem pomóc może przemycie skóry pod bieżącą, chłodną wodą,
- utrzymywanie mieszkania w czystości (regularne odkurzanie, pranie pościeli, itd.).
Przyczyny alergii skórnych – jakie są?
Objawy w postaci alergii skórnej może wywołać wiele czynników. Do najczęstszych alergenów zaliczamy:
- alergeny wziewne, np. pyłki roślin wiatropylnych, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni,
- alergeny pokarmowe – białka mleka krowiego, jajo kurze, orzechy, owoce morza, gluten, soja, truskawka, seler, itd.,
- niektóre leki, np. penicylina, neomycyna, aspiryna,
- dodatki do żywności, np. glutaminian sodu, barwniki spożywcze,
- jad owadów, np. pszczoły, osy,
- składniki kosmetyków – zwłaszcza barwniki, kompozycje zapachowe, konserwanty,
- metale – nikiel, chrom, pallad, kobalt,
- detergenty – SLS, SLES,
- propolis,
- balsam peruwiański,
- lanolina,
- gumy i żywice epoksydowe,
- olejki eteryczne,
- lateks.
Czasem ciężko ustalić konkretną przyczynę zjawiska, ale doświadczony lekarz po zbadaniu zmian skórnych i zebraniu wywiadu jest w stanie określić alergiczne podłoże schorzenia i zlecić odpowiednie leczenie objawowe.
Lek na alergię skórną. Co powinny zawierać?
Jak leczyć alergię skórną? W zależności od danej jednostki chorobowej oraz nasilenia objawów, zaleca się eliminację lub ograniczenie ekspozycji na czynniki alergizujące, a jeśli to nie pomoże wdrożyć trzeba terapię z użyciem leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.
Początek treści sponsorowanej
Uciążliwe objawy alergii takie jak katar, łzawienie oczu czy wysypka towarzyszą nam przez cały rok. Dobrym sposobem na zwalczanie tych dolegliwości będzie lek w postaci tabletki z bilastyną, która działa przeciwhistaminowo, hamuje powstawanie bąbli oraz zmniejsza zaczerwienienia skóry. Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz młodzieży od 12. roku życia. KLIKNIJ TUTAJ i sprawdź jak zmniejszyć objawy alergii.
Koniec treści sponsorowanej
Niezwykle ważną rolę w mechanizmie reakcji alergicznych odgrywa histamina. Jest to amina będąca mediatorem stanów zapalnych.
Działa ona poprzez pobudzenie tzw. receptorów H, efektem czego są skurcze mięśni gładkich, zwiększenie przepuszczalności naczyń, obrzęki, zaczerwienienia, bąble i inne zmiany skórne wraz z towarzyszącym im bólem i świądem.
Leki przeciwhistaminowe blokują receptory H1, a tym samym hamują działanie histaminy. Są one dostępne między innymi w tabletkach, kroplach doustnych, syropach, roztworach do picia, kapsułkach. Na alergie skórne zaleca się stosować leki II generacji, takie jak cetyryzyna i kilka innych podobnych.
Drugą grupę leków stanowią glikokortykosteroidy, potocznie nazywane sterydami. Są to środki hormonalne wykazujące silne działanie przeciwzapalne, a dzięki temu skutecznie łagodzące objawy między innymi alergii.
Wielu pacjentów pyta o antybiotyki na alergię skórną. Należy wyjaśnić, że substancje antybiotyczne mają działanie przeciwbakteryjne i niekiedy przeciwgrzybicze. Stosowanie ich na alergię jest zatem całkowicie bezcelowe, co więcej, może być szkodliwe. Nadużywanie tego typu leków często prowadzi do zmniejszenia ich skuteczności przy różnych infekcjach.
Jak działają miejscowe sterydy
Sterydy do stosowania miejscowego pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry.
Zapalenie jest oznaką odpowiedzi immunologicznej. Zabieg stosuje się na dotknięty obszar skóry, aby zmniejszyć objawy, takie jak wysypka, łuszczące się plamy, swędzenie, ból, zaczerwienienie lub obrzęk.
Na przykład wyprysk, znany również jako atopowe zapalenie skóry, to grupa chorób skóry, które prowadzą do swędzenia i zapalenia skóry z łuszczącą się wysypką. Wyprysk jest powszechny u dzieci. Jeśli wystąpi nawrót wyprysku, możesz nałożyć krem, który pomoże Ci powstrzymać drapanie i pozwolić skórze się zagoić.
Sterydy do stosowania miejscowego mogą być stosowane w innych schorzeniach skóry, takich jak:
- Łuszczyca, choroba autoimmunologiczna powodująca powstawanie łuszczących się plam na skórze
- Łojotokowe zapalenie skóry, wysypka skórna z czerwonymi plamami i tłustymi żółtymi łuskami, która zwykle dotyka skóry głowy
- Kontaktowe zapalenie skóry, czerwona wysypka spowodowana kontaktem z substancją podrażniającą skórę lub wywołującą na nią reakcję alergiczną
Skóra składa się z dwóch głównych warstw: warstwy zewnętrznej zwanej naskórkiem i warstwy wewnętrznej zwanej skórą właściwą.
Siła miejscowego steroidu jest określana przez test, który mierzy, jak bardzo może powodować zwężenie naczyń krwionośnych w górnej części skóry właściwej.
Ponieważ naczynia krwionośne zwężają się, może zmniejszyć obrzęk i dyskomfort.
Miejscowe steroidy zwężają naczynia krwionośne, aby zmniejszyć stan zapalny. Mogą być przepisywane na zaburzenia autoimmunologiczne, które wpływają na skórę, reakcje alergiczne i stany powodujące wysypki.