Maść na swędzenie - Skuteczne sposoby łagodzenia uciążliwego swędzenia skóry
Co jeszcze może powodować swędzenie krocza?
Świąd powodować może zapalenie skóry lub egzema. Nieodpowiednio leczone zmiany, mają tendencję do przechodzenia w stan przewlekły. Wtedy pojawić się może także ból.
Czy swędzenie jąder dotyka również dzieci? Tak. Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się w dzieciństwie jako konsekwencja zmiany funkcji bariery skórnej. Rzadko jednak choroba ta dotyka okolic narządów płciowych.
Infekcje grzybiczne również mogą powodować swędzenie krocza. Winowajcą jest najczęściej grzyb, który stanowi część normalnej flory. Łojotokowe zapalenie skóry jest natomiast związane z drożdżakami.
Wizyta u lekarza jest wtedy niezwykle ważna, gdyż nieleczona grzybica miejsc intymnych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Zazwyczaj nie da się jej wyleczyć domowymi sposobami.
Infekcje przenoszone drogą płciową również mogą prowadzić do swędzenia krocza. Towarzyszą mu wtedy często pęcherzyki, które u mężczyzn najczęściej zlokalizowane są na żołędzi i napletku.
Leki przeciwgrzybicze – bez recepty i na receptę. Jakie?Zdarza się też, że to nie choroba, a pasożyty są powodem świądu. U ludzi dwa najczęstsze rodzaje, które mogą powodować swędzenie jąder, to wszawica i świerzb.
Wszy łonowe atakują okolice narządów płciowych u ludzi. Prawdziwą formą zarażenia jest kontakt intymny. Wszy powodują swędzenie, gdyż kąsają skórę, pozostawiając na niej małe plamki.
Natomiast w przypadku świerzby to roztocz penetruje skórę. Tworzy maleńkie tunele, znane jako bruzdy pajęcze, którymi atakuje.
Swędzenie krocza, jąder i odbytu nasila się w nocy. Świerzb jest wtedy najbardziej aktywny. Roztocza rozprzestrzeniają się bardzo łatwo, zarówno przez bezpośredni kontakt fizyczny, jak i przez powierzchnie, na których zostały znalezione.
W obu przypadkach ważne jest wprowadzenie leczenia i właściwej higieny.
Swędzenie ucha w środku – stan zapalny
Swędzące uszy mogą wskazywać także na rozwijający się stan zapalny ucha środkowego. Zwykle jednak swędzenie ucha w środku występuje jednostronnie i pojawiają się inne objawy, takie jak:
- gorączka,
- katar,
- kaszel,
- ostry ból ucha,
- obrzęk i zaczerwienienie przewodu słuchowego.
Wyjątkiem jest natomiast wysiękowe zapalenie ucha środkowego. W przebiegu tego schorzenia wydzielina uszna i swędzenie ucha w środku mogą być jedynymi objawami choroby.
Za zapalenie ucha środkowego najczęściej odpowiadają wirusy i bakterie, które przedostają się do tkanek przez górne drogi oddechowe. Infekcja tego typu dotyczy szczególnie dzieci, ale zachorować mogą także osoby dorosłe.
Jeśli swędzące uszy towarzyszą infekcjom górnych dróg oddechowych, w pierwszych 2-3 dniach od pojawienia się objawów można ograniczyć leczenie do przyjmowania preparatów na przeziębienie, głównie przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest nasilenie objawów lub brak poprawy.
Dokuczają Ci swędzące uszy? Pamiętaj o higienie
Nie zawsze swędzące uszy są objawem choroby. Zdarza się, że dyskomfort wynika z niewłaściwej higieny uszu. Świąd często pojawia się w przypadku nadmiaru woskowiny usznej. Ta zwykle gromadzi się w uszach, jeśli do ich czyszczenia używa się patyczków higienicznych. Co więcej, zbyt częste usuwanie woskowiny przyczynia się do jej nadprodukcji, a w konsekwencji tworzy się twardy czop, który wywołuje swędzenie uszu w środku, a nawet ból i kłucie.
W przypadku czopu woskowinowego swędzenie ucha może nasilać się w nocy, gdy wosk pod wpływem ciepła zmienia konsystencję. Ostry świąd i ból mogą również pojawiać się nagle, gdy woskowina pęcznieje pod wpływem wody.
Warto pamiętać, że podczas codziennej higieny należy delikatnie usuwać tylko wydzielinę wypływającą z ucha, najlepiej przy pomocy wody i łagodnego mydła lub specjalnych preparatów do czyszczenia uszu.
Zbyt dużej ilości woskowiny usznej nie należy lekceważyć. Zalegający czop może upośledzać słuch i stanowi siedlisko dla drobnoustrojów, a tym samym zwiększa ryzyko chorób infekcyjnych uszu.
Szczególną uwagę na prawidłowe czyszczenie uszu powinny zwrócić osoby cierpiące na schorzenia skóry, takie jak łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Choroby te mogą wywoływać swędzenie uszu oraz ich okolic, a także prowadzić do nadkażenia bakteryjnego.
Jakie maści mogą pomóc w łagodzeniu swędzenia i pieczenia miejsc intymnych?
Na rynku dostępne są różne maści, które mogą pomóc złagodzić swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
1. Maść przeciwgrzybicza
Maści przeciwgrzybicze są skutecznym sposobem na zwalczanie infekcji grzybiczych, takich jak kandydoza. Zawierają składniki, które hamują wzrost drożdży Candida i łagodzą objawy takie jak swędzenie i pieczenie. Przykładem takiej maści jest Canesten, która zawiera klotrimazol – substancję aktywną skuteczną w zwalczaniu infekcji grzybiczych.
2. Maść przeciwbakteryjna
Jeśli przyczyną swędzenia i pieczenia miejsc intymnych jest infekcja bakteryjna, maść przeciwbakteryjna może być odpowiednim rozwiązaniem. Tego rodzaju maści zawierają składniki, które zwalczają bakterie i łagodzą objawy. Przykładem takiej maści jest Metronidazol, który jest skuteczny w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy.
3. Maść łagodząca
Jeśli swędzenie i pieczenie miejsc intymnych są spowodowane suchą skórą lub podrażnieniem, maść łagodząca może przynieść ulgę. Takie maści zawierają składniki nawilżające i kojące, które pomagają przywrócić równowagę skórze. Przykładem takiej maści jest Bepanthen, który zawiera dekspantenol – substancję wspomagającą regenerację skóry.
