Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pod pachami - Odkryj najlepsze maści

Domowe sposoby na swędzenie pod pachami

Uporczywe swędzenie pach pomogą złagodzić domowe metody, które zmniejszą stan zapalny skóry, przyspieszą jej gojenie się i regenerację. Pamiętajcie jednak, żeby ich nie stosować, jeśli na skórze obecne są ranki (spowodowane np. drapaniem). Domowe sposoby na swędzenie skóry, które warto wypróbować:

  • okłady z rumianku – rumianek ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne, wystarczy przygotować napar, namoczyć w nim waciki lub gazę, przyłożyć do skóry pach i pozostawić na kilkanaście minut, takie okłady powtarzajcie 2-3 razy dziennie,
  • przykładanie kostek lodu – zimno przyniesie natychmiastowe (choć pewnie i chwilowe) ukojenie, zawińcie kostki w bawełnianą szmatkę czy woreczek i przyłóżcie na kilka minut do skóry,
  • „maseczka” z jogurtu naturalnego i płatków owsianych – złagodzi uczucie świądu, zadziała nawilżająco i regenerująco, płatki owsiane zalejcie ciepłą wodą, pozostawcie na ok. 10 minut, aż zmiękną, dodajcie jogurt naturalny i taką mieszankę rozprowadźcie na skórze pach na ok. 20 minut, jeśli spływa, możecie przykryć ją np. gazą.

Jak złagodzić uporczywe swędzenie pod pachami?

Łagodzenie swędzenia pod pachami wymaga ustalenia jego przyczyny. Jeśli okaże się, że odpowiada za nie konkretne schorzenie, potrzebne jest wdrożenie dopasowanej do niego terapii. Bardzo ważna jest higiena pach w czasie leczenia. Jeśli to możliwe, podczas kuracji lepiej choć na kilka dni zrezygnować z nakładania jakichkolwiek dezodorantów. Pamiętajcie o przemywaniu wrażliwej skóry pach wodą z dodatkiem łagodnego płynu hipoalergicznego i koniecznie dokładnie osuszajcie po myciu.

Jeśli przyczyną świądu pod pachami jest niewłaściwa higiena czy nieprawidłowo wykonywana depilacja skóry, najwyższa pora zmienić złe nawyki. Przynajmniej raz dziennie dokładnie umyjcie skórę pach, a w razie upałów – dwa razy dziennie. Zawsze nakładajcie żel lub piankę do golenia, która zapobiegnie podrażnieniom. Używajcie wyłącznie ostrych maszynek, najlepiej po każdym zabiegu sięgając po nową. Jeśli nie jest to możliwe – dezynfekujcie ją np. spirytusem. Pachy najlepiej golić po kąpieli czy prysznicu, kiedy skóra jest rozpulchniona i zmiękczona.

Dokładnie przyjrzyjcie się stosowanym kosmetykom, zarówno tym do całego ciała, jak i nakładanym na same pachy. Im krótszy skład płynu czy żelu pod prysznic, tym lepiej. Dobrym wyborem będą preparaty hipoalergiczne. Przy bardzo wrażliwej skórze pach skłonnej do podrażnień warto zaprzyjaźnić się z emulsjami przeznaczonymi dla chorych na atopowe zapalenie skóry, które zawierają emolienty.

Klasyczne dezodoranty i antyperspiranty zastąpcie naturalnymi. Taki naturalny dezodorant zapewnia świeżość, ale nie zawiera alkoholu czy aluminium. Ryzykowne jest stosowanie tzw. blokerów potu, które działają silniej niż antyperspiranty i nierzadko wywołują nieprzyjemne swędzenie skóry pod pachami.

Po pomoc na swędzące pachy możecie też udać się do apteki. Poproście o preparat na bazie łagodzącego panthenolu czy alantoiny. Niezastąpiony będzie również żel aloesowy. Aloes ma wyjątkowe właściwości kojące, regenerujące i nawilżające. Zmniejsza świąd, podrażnienia pod pachami, działa też chłodząco.

Chorobowe przyczyny swędzenia pod pachami

Możliwe przyczyny świądu pach to również infekcje, a nawet czynniki autoimmunologiczne. Dlatego jeśli wstępnie wyeliminujecie wspomniane czynniki związane z higieną i pielęgnacją, a objaw nie łagodnieje z czasem, niezbędna jest wizyta u lekarza. Za swędzenie pod pachami może odpowiadać:

  • Grzybica pod pachami – w tym miejscu panuje idealne środowisko do nadmiernego namnażania się grzybów, jest ciemno, ciepło i wilgotno. Grzybicą bardzo łatwo zarazić się np. na basenie czy saunie bądź korzystając ze wspólnego ręcznika z innymi domownikami. Typowe jest dla niej mocno nasilone swędzenie oraz czerwone plamy pod pachami, które są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Objawy mogą występować pod obiema pachami albo tylko pod jedną. Grzybicy sprzyja również obniżona odporność organizmu i cukrzyca.
  • Wyprzenia skóry – to dolegliwość dermatologiczna charakterystyczna dla fałdów skórnych i występująca właśnie pod pachami, w pachwinach czy pod biustem. Najczęściej ma podłoże bakteryjne lub drożdżakowate, a podatność na nie zwiększa też cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne. Wyprzenie częściej pojawia się u osób starszych i niemowląt. Występuje przy nim świąd pach razem z silnym zaczerwienieniem skóry.
  • Łuszczyca odwrócona – jest jednym z rodzajów łuszczycy o dość nietypowej dla tej choroby lokalizacji, bo związane z nią zmiany pojawiają się pod pachami, w pachwinach, między pośladkami, w zgięciach kolanowych i łokciowych. Zmiany te to czerwone plamy, którym często towarzyszą krostki, grudki, swędzenie, a nawet wysięk. Podłoże łuszczycy nie jest dokładnie poznane, ale prawdopodobnie jest ono genetyczne i immunologiczne.
  • Trądzik torbielowaty – ciężka postać trądziku, w której krostki i pryszcze pod pachami są nieraz bolesne, swędzą i są zaczerwienione. Te zmiany skórne są wypełnione ropą, znajdują się głęboko w skórze, a ich usunięcie może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
  • Infekcje pasożytnicze – w niektórych przypadkach swędzenie pach może być związane z obecnością świerzbowca ludzkiego lub (zdecydowanie rzadziej) wszy odzieżowej. Świerzbowiec drąży kanaliki w warstwie rogowej naskórka, co wiąże się z silnym świądem, a najmocniej pachy swędzą w nocy. Wesz z kolei „mieszka” w fałdach ubrań, a jej ugryzienia wywołują uciążliwe swędzenie.

Inne przyczyny swędzenia pach

Wśród najczęstszych przyczyn swędzenia pach lekarze wymieniają:

  • Kontaktowe zapalenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spowodowanym kontaktem z czynnikiem alergizującym jak np. dezodorant. Ponieważ pacha jest podatna na otarcia, wysypka może łatwo ulec zaostrzeniu i rozprzestrzenianiu się.
  • Atopowe zapalenie skóry, czyli rodzaj egzemy, który często jest dziedziczny. Stan zapalny mogą pogarszać stres i hormony.
  • Zakażenia grzybicze lub bakteryjne: Naturalnie ciemne, wilgotne środowisko pach to idealne miejsce dla rozwoju zakaźnych drożdży, które powodują świąd. Często objawia się jasnoczerwoną wysypką z trądzikowymi guzkami. Zwykle występuje u osób, które obficie się pocą.

Swędzące pachy jako objaw raka

Swędzące pachy mogą być manifestacją lub zwiastunem nowotworu. Świąd utrzymujący się chronicznie powyżej 6 tygodni uznawany jest za jeden z objawów tzw. zespołu paraneoplastycznego, stanowiącego efekt nadpodaży hormonów oraz cytokin w organizmie u osób cierpiących na raka.

W takim przypadku objawy skórne w danym miejscu nie są związane z przerzutem, nie muszą też wynikać z bezpośredniego sąsiedztwa guza. Możliwe jest, że świąd pojawia się wówczas nawet na wiele lat przed postawieniem właściwej diagnozy. Najczęściej swędzenie skóry pod pachami występuje w przebiegu chłoniaków (nowotworów układu limfatycznego), zarówno ziarniczego (Hodgkina), jak też nieziarniczego.

Niejednokrotnie w ten sposób objawia się też rak piersi. We wszystkich tych przypadkach odnotowuje się znaczną aktywność ulokowanych pod pachami węzłów chłonnych, odpowiedzialnych za produkcję cytokin.

Oprócz objawów zaliczanych do zespołu paraneoplastycznego, możliwe jest też wystąpienie świądu będącego bezpośrednim symptomem zmian rozrostowych, zazwyczaj nacieków nowotworu na różnego typu struktury wewnętrzne. Także i w tym przypadku swędząca skóra pod pachami jest konsekwencją przede wszystkim postępującego raka piersi.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np.

Czytaj dalej...

Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym mózgu lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Czytaj dalej...

Przed kuracją należy wziąć gorącą kąpiel, trwającą 10 min, w celu zmiękczenia nawarstwionych łusek lub zastosować zgodnie ze wskazaniem lekarza środki zmiękczające i rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka.

Czytaj dalej...