Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pod pachami - Odkryj najlepsze maści
Swędzące krostki pod pachami
Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.
W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.
Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:
- otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
- obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
- niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
- stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.
Inne przyczyny swędzenia pach
Wśród najczęstszych przyczyn swędzenia pach lekarze wymieniają:
- Kontaktowe zapalenie skóry, które objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem spowodowanym kontaktem z czynnikiem alergizującym jak np. dezodorant. Ponieważ pacha jest podatna na otarcia, wysypka może łatwo ulec zaostrzeniu i rozprzestrzenianiu się.
- Atopowe zapalenie skóry, czyli rodzaj egzemy, który często jest dziedziczny. Stan zapalny mogą pogarszać stres i hormony.
- Zakażenia grzybicze lub bakteryjne: Naturalnie ciemne, wilgotne środowisko pach to idealne miejsce dla rozwoju zakaźnych drożdży, które powodują świąd. Często objawia się jasnoczerwoną wysypką z trądzikowymi guzkami. Zwykle występuje u osób, które obficie się pocą.
Rak piersi
Rak piersi, zwany też rakiem sutka, zaliczany jest do grupy nowotworów złośliwych, które szybko rozprzestrzeniają się w ciele i tworzą nacieki. Szacuje się, że w Polsce co roku diagnozowanych jest ponad 16,5 tys. nowych zachorowań. Wcześnie rozpoczęte leczenie jest w większości przypadków skuteczne i daje szansę na normalne życie. Najprostszą metodą postawienia wstępnej diagnozy jest samobadanie. Wśród niepokojących zmian wyróżnia się nie tylko swędzenie pod pachami, ale również:
- powiększenie węzłów chłonnych pod pachami,
- wyczuwalne guzki,
- zmianę wielkości lub kształtu piersi,
- napięcia skóry w obrębie piersi,
- zgrubienie skóry przypominające „pomarańczową skórkę”,
- zmiany o charakterze wrzodów,
- krwisty wyciek z sutka.