Skuteczne sposoby na łagodzenie swędzenia pod pachami - Odkryj najlepsze maści

Swędzące krostki pod pachami

Swędzące krostki pod pachami stanowić mogą objaw łuszczycy odwróconej (psoriasis inversa), a rozpoznanie takie uprawdopodabnia jednoczesne występowanie podobnych symptomów w innych miejscach ciała, takich jak: pachwiny, zgięcia łokciowe i kolanowe oraz wszelkiego rodzaju fałdy skórne.

W odróżnieniu od łuszczycy pospolitej, w tym przypadku wykwity są silnie zaczerwienione, a na ich powierzchni z rzadka tylko pojawiają się srebrne łuski złuszczonego naskórka. Skóra pod pachami i w innych objętych chorobą miejscach jest skłonna do podrażnień, a krostki i grudki z łatwością pękają.

Pacjenci uskarżają się w związku z tym na dojmujący ból oraz świąd. Łuszczyca odwrócona jest chorobą zapalną, występującą na podłożu genetycznym i immunologicznym, w przebiegu której dochodzi do wzmożonej keratynizacji naskórka oraz nasilonej produkcji cytokin zapalnych.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka (środowiskowymi), sprzyjającymi jej rozwojowi, są:

  • otyła budowa ciała i związane z tym przegrzewanie, zawilgocenie i ocieranie się skóry w zagłębieniach fałdów,
  • obniżona odporność, zły ogólny stan zdrowia, występowanie innych chorób przewlekłych,
  • niewłaściwa dieta (tłuszcze nasycone, cukry proste) oraz używki (papierosy, alkohol),
  • stres, zmęczenie, depresja, zaburzenia nerwicowo-lękowe.

Swędzenie pod pachami – przyczyny i sposoby na łagodzenie

Swędzenie pod pachami może być bardzo uciążliwe i powodować duży dyskomfort. Zwykle towarzyszą mu również inne objawy: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, czasem też wysypka bądź krostki. Najczęściej przyczyną są błędy pielęgnacyjne, uczulenie na stosowane kosmetyki czy infekcje grzybicze. Jeśli jednak uporczywy świąd nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może oznaczać poważniejsze choroby. Wyjaśniamy, co powoduje swędzenie pach i w jaki sposób można je złagodzić.

Swędzenie pod pachami to nierzadko skutek golenia „na sucho”, które drażni wierzchnią warstwę naskórka. Za nieprzyjemne swędzenie może odpowiadać również alergia kontaktowa, niekoniecznie na dezodorant, ale np. na stosowany proszek do prania. Ciepło i większa wilgotność pach sprzyja też namnażaniu bakterii i grzybów, co skutkuje grzybicą czy tzw. wyprzeniem. Leczenie świądu musi więc być nadzorowane przez lekarza i dopasowane do konkretnej przyczyny.

Spis treści:

Swędzące plamy pod pachami w przebiegu grzybicy

O ile opisane wyżej objawy chorób nowotworowych nie wiążą się zazwyczaj z widocznymi zmianami skórnymi, o tyle w przypadku innych schorzeń świąd może współwystępować z różnego typu wypryskami, rumieniem, nadmiernym złuszczaniem naskórka etc.

Swędzące plamy pod pachami często oznaczają rozwój grzybicy skórnej. Jest to przewlekła i niezwykle trudna w leczeniu choroba wywoływana przez dermatofity (Trichophyton i Microsporum), drożdżaki (Candida albicans) albo pleśnie. Fałdy skórne pach stanowią idealne środowisko dla rozwoju grzybów – jest tam ciepło, wilgotno i nie zawsze idealnie czysto, a skóra często jest zmacerowana (rozmiękczona, uszkodzona).

Problem ten najczęściej występuje u osób, które:

  • nadmiernie się pocą, nie stosują dezodorantów, nie myją się starannie lub nie osuszają świeżym ręcznikiem po kąpieli, noszą ciasną, nieprzewiewną odzież wykonaną z tworzyw sztucznych,
  • są osłabione po infekcji, po antybiotykoterapii, w przebiegu chorób hematologicznych, a także HIV i AIDS.

Warto zapamiętać, że sporadycznie świąd występować może w związku ze schorzeniem zwanym grzybicą włosów pachowych. Wbrew mylącej nazwie nie jest ona wywoływana przez grzyby, lecz bakterie Gram dodatnie Corynebacterium tenuis (maczugowece).

Choroba jest efektem głównie zaniedbań higienicznych oraz nadmiernej potliwości. W przeważającej części dotyka mężczyzn, u kobiet golących lub depilujących pachy praktycznie nie występuje.

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Upławy u kobiet, sącząca się wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn, uporczywe swędzenie i lub pieczenie okolic intymnych oraz podrażnienie skóry w tym miejscu, bolesne stosunki, a niekiedy także sprawiające ból oddawanie moczu zazwyczaj zwiastują infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Czytaj dalej...

Swędzenie skóry nóg , swędzenie łydek czy pleców może oznaczać reakcję nadwrażliwości na leki zarówno substancje czynne jak i pomocnicze , być efektem depilacji, zapalenia mieszków włosowych czy przesuszonej skóry.

Czytaj dalej...

Przed kuracją należy wziąć gorącą kąpiel, trwającą 10 min, w celu zmiękczenia nawarstwionych łusek lub zastosować zgodnie ze wskazaniem lekarza środki zmiękczające i rozpuszczające zrogowaciałą warstwę naskórka.

Czytaj dalej...