Mity i Fakty o Antybiotykowej Masci na Pryszcze - Czy To Prawdziwa Skuteczność?

Jaka maść na wypryski? Top produktów, których warto użyć

Zmiany skórne potrafią spędzać sen z powiek niejednej kobiecie – często kupujemy kosmetyki o bogatych składach, które i tak nie przynoszą efektu. Może zamiast kremów warto zatem poszukać dobrej maści na pryszcze i inne wypryski? Preparaty apteczne są nie tylko dość tanie i ogólnodostępne – często zawierają skoncentrowane substancje, więc działają szybko i skutecznie. Co zatem powinna zawierać najlepsza maść na trądzik bez recepty? Jakich składników szukać w preparatach na popularne zmiany skórne? Wyjaśniamy!

Maść punktowa na wypryski – czy jest bezpieczna?

Maści punktowe na wypryski (przykładowo maść ichtiolowa) stanowią wsparcie w walce z lokalnymi problemami skórnymi. W przeciwieństwie do wielu kosmetyków dostępnych bez recepty, te skoncentrowane preparaty często zawierają aktywne składniki w wyższych stężeniach, przeznaczone do miejscowego zastosowania. Czy maści na wypryski są bezpieczne do stosowania na twarzy? W zasadzie tak, ale dobór odpowiedniego preparatu zawsze najbezpieczniej skonsultować jest z dermatologiem.

Te preparaty są przeznaczone do bezpośredniego stosowania na dotknięty obszar skóry, co pozwala na precyzyjne docieranie do problematycznych miejsc. Działają tam, gdzie są najbardziej potrzebne, co jest istotne zwłaszcza w przypadku pojedynczych zmian skórnych. A jak szybko można zauważyć efekty stosowania maści na wypryski? Ze względu na swoje skoncentrowane formuły, maści punktowe często przynoszą szybsze rezultaty w redukcji zaczerwienień, obrzęków i samego wyprysku w porównaniu do bardziej ogólnych produktów.

Jaki antybiotyk na trądzik?

Wybór odpowiedniego antybiotyku na trądzik jest zależny od kilku czynników, takich jak charakter zmian, nasilenie trądziku, reakcja na wcześniejsze leczenie i ogólny stan zdrowia pacjenta. Wśród najpopularniejszych substancji o działaniu antybakteryjnym wykorzystywanych do leczenia przypadłości można wyróżnić:

  • tetracyklinę – hamuje wzrost bakterii i zmniejsza stan zapalny, np. Tetracyclinum (maść), Tetracyclinum TZF (tabletki)
  • erytromycynę – wykazuje działanie podobne do tetracykliny, np. Aknemycin (maść), Erythromycinum TZF (tabletki powlekane),
  • klindamycyna – często wykorzystywany antybiotyk na trądzik. Stanowi składnik wielu preparatów miejscowych – żelu, maści na trądzik np. Acnatac, Duac, Clindacne, Normaclin oraz preparatów doustnych stosowanych przy zakażeniach skóry, np. Dalacin C, Clindamycin MIP,
  • doksycyklina – stosowana w poważnych stanach wymagających leczenia doustnego, np. Unidox Solutab, Doxycyclinum Polfarmex.

Wszystkie mocne antybiotyki na trądzik dostępne są na receptę.

Decydując o metodzie leczenia warto zwrócić uwagę na formę antybiotyku na trądzik (tabletki, kapsułki, maść, żel), ponieważ wpływa ona na wygodę aplikacji i skuteczność działania (np. trudno dokładnie smarować pryszcze na plecach).

Miejscowe antybiotyki na trądzik

Miejscowe antybiotyki na trądzik są stosowane bezpośrednio na skórę i działają przede wszystkim na powierzchni, gdzie zwalczają bakterie odpowiedzialne za trądzik.

Antybiotyki w maści na trądzik lub w żelu są bardzo popularną metodą zwalczania zmian skórnych związanych z infekcją bakteryjną. Stosunkowo łatwo się je aplikuje, wchłaniają się przez skórę w niewielkim stopniu, co zmniejsza ryzyko występowania skutków ubocznych związanych z antybiotykoterapią. Przy rozsianych zmianach, szczególnie w trudno dostępnych miejscach maści lub żele na trądzik są mniej praktyczne od tabletek.

Zawarty w niej olejek eteryczny majerankowy może poprawiać drożność przewodów nosowych ułatwiając oddychanie , a także wzmacniać i uszczelniać naczynia naczyń krwionośnych, zapobiegając przedostawaniu się wrogich patogenów do organizmu.

Czytaj dalej...

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czytaj dalej...

Ze względu na to, że maść VitA POS może przyczyniać się do przejściowego niewyraźnego widzenia po aplikacji do worka spojówkowego, najlepiej stosować ją na wieczór, a jeśli zastosowana będzie w innym czasie, zaleca się nie prowadzenie samochodu, czy też obsługi maszyn w czasie wspomnianych dolegliwości.

Czytaj dalej...

Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Czytaj dalej...

Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.

Czytaj dalej...