Dlaczego pojawiają się pryszcze na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach: dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Pryszcze na pośladkach to dla wielu osób ważny problem skórny, o którym rzadko się mówi. Wszystko przez to, że o pryszczach na pośladkach wspominać się wstydzimy. Warto jednak pamiętać, że z wypryskami w tym miejscu, podobnie jak wtedy, gdy pojawiają się na twarzy czy dekolcie, można walczyć skutecznie. Poznaj przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach oraz dowiedz się, jak doprowadzić do ich zniknięcia!

Spis treści

Pryszcze na pośladkach mogą mieć różną przyczynę wystąpienia, jednak bez względu na nią każdy wolałby ich jednak nie mieć - oprócz kształtu pupy i cellulitu to kolejne zmartwienie związane z wyglądem tylnej części ciała. Choć rzadko o nich mówimy, szukamy sposobów, jak się pryszczy na pośladkach pozbyć. Dla wielu osób wypryski są bowiem powodem rezygnacji z basenu, ćwiczeń na siłowni czy nawet lekcji wf-u, w niektórych przypadkach pryszcze mogą też być bolesne, co prowadzi do kolejnego dyskomfortu. Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z wypryskami na pośladkach, należy najpierw poznać przyczynę ich wystąpienia.

Jakie kosmetyki na pryszcze na pośladkach?

Chcąc usunąć pryszcze i krostki z pośladków, należy zawsze dobrać metodę do przyczyny ich powstawania. Zbyt długie zwlekanie z działaniem może jeszcze bardziej powiększyć problem. Na początek warto skupić się w 100% na odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych oraz pielęgnacji całego ciała z wykorzystaniem preparatów nawilżających i łagodzących. Tutaj sprawdzą się m.in.:

  • nawilżające olejki do kąpieli,
  • kremy i balsamy do ciała,
  • preparaty antybakteryjne,
  • żele punktowe,
  • peelingi do ciała.

Wybrane preparaty mają za zadanie skutecznie oczyszczać skórę, chronić warstwę lipidową, odbudowywać barierę ochroną, redukować stany zapalne i skutecznie usuwać martwy naskórek. Dodatkowo kosmetyki z naturalnymi składnikami odżywiają skórę, a naturalne składniki zapachowe zamieniają codzienną pielęgnację w niezwykle przyjemny rytuał.

Zobacz również: Popękane naczynka na nogach — czym są (sposoby leczenia)

Nieestetyczne pryszcze na pośladkach i krostki — czy wpływ na to ma higiena?

Czerwone krostki i duże pryszcze na pośladkach nie wyglądają estetycznie. Ropne zmiany nie tylko źle wyglądają, ale także mogą być źródłem różnych dolegliwości jak pieczenie i świąd. Kobiety zmagające się z tym problemem nie uważają się za atrakcyjne. Unikają np. aktywności fizycznej, rezygnują z wizyty w saunie i na basenie oraz wstydzą się intymnych zbliżeń ze swoim partnerem. Przez lata utwierdziło się przekonanie, że krostki na pupie mają związek z nieodpowiednią higieną. Czy to prawda? Okazuje się, że niewłaściwa higiena może, ale nie musi być, przyczyną pojawienia się pryszczy i krostek na pośladkach. Ważna jednak jest codzienna dbałość o miejsca intymne, by zminimalizować ryzyko podrażnień i stanów zapalnych.

Pryszcze na pośladkach mogę występować w formie drobnej wysypki, krostek, bolących zmian ropnych i zmian występujących na udach i pupie. Każda zmiana skórna w tej okolicy powoduje duży dyskomfort i może być przyczyną kompleksów. By móc radzić sobie z tym problemem, warto znać przyczyny. Najczęstszym powodem są:

  • Czyraczność — jest to nic innego jak zapalenie mieszków włosowych. Niewielka zmiana skórna z czasem zamienia się w dużą krostkę z charakterystycznym białym czopem. Krosta swędzi i może powodować ból. Czyraki mają to do siebie, że same pękają i tworzą w ten sposób otwarte rany. Na czyraki narażone są zwłaszcza osoby o obniżonej odporności i te chorujące na cukrzycę.
  • Rogowacenie okołomieszkowe — na pierwszy rzut oka wygląda na gęsią skórkę, która przyczynia się do szorstkości i suchości skóry. Przyczyną tych zmian jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Na tego typu zmiany skórne narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.
  • Trądzik — problem ten dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Trądzik objawia się dużymi, ropnymi krostami, które oprócz pośladków mogą występować na ramionach i plecach. Za główną przyczynę uważa się zbyt intensywną produkcję łoju, rogowacenie mieszków włosowych i zapalenie bakteryjne.
  • Potówki — objawiają się niewielką wysypką na pośladkach. Powstają one na skutek „zaparzenia się” skóry od potu. Potówki mogą mieć również związek z niewłaściwą higieną, przegrzewaniem newralgicznym miejsc oraz korzystaniem z bielizny wykonanej ze sztucznego materiału.
  • Opryszczka HHV-2 – to choroba wywołana przez wirus HSV, który powoduje swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się bolących pęcherzy i wrzodów w okolicy miejsc intymnych i odbytu. Tutaj warto zaznaczyć, że opryszczka HHV-2 jest przenoszona drogą płciową.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych objawia się stanem zapalnym widocznym w okolicy mieszków włosowych. Główną prezentacją kliniczną wspomnianego stanu są drobne krostki o kolorze żółtym, często przebite włosem i otoczone różowo-czerwoną rumieniową obwódką.

Niedoskonałości skórne mogą występować pojedynczo lub może być ich też więcej. Jeżeli są powierzchowne, to nie towarzyszą im żadne inne dolegliwości. Jednak w przypadku głębszych zmian może pojawić się bolesność oraz świąd.

Zmiany skórne o tym charakterze mogą być obecne w każdej okolicy ciała, poza dłońmi oraz stopami, gdzie nie występują mieszki włosowe. Częściej występują u mężczyzn.

Jakie są przyczyny pojawiania się zapalenia mieszków włosowych na pośladkach?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się zapalenia mieszków włosowych jest zakażenie bakteryjne, którego czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus. Rzadziej może być ono też skutkiem zakażenia grzybiczego czy wirusowego.

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie stanu zapalnego w obrębie mieszków włosowych jest przewlekłe drażnienie czy pocieranie skóry pośladków, czemu sprzyja siedzący tryb życia oraz noszenie zbyt obcisłej bielizny czy spodni wykonanych z nieoddychających sztucznych materiałów.

Zapalenie mieszków włosowych w okolicach ud oraz pośladków, powstałe w opisanym powyżej mechanizmie, potocznie nazywane jest zespołem niebieskich jeansów (spowodowany przewlekłym pocieraniem skóry przez spodnie) lub zespołem kierowców ciężarówek (wywołany długim przebywaniem w pozycji siedzącej).

Do przyczyn pojawienia się zapalenia mieszków włosowych w okolicy pośladków należy także niewłaściwa higiena tej okolicy ciała, stosowanie niektórych leków (takich jak glikokortykosteroidy) czy stosowanie opatrunków okluzyjnych, które mogą sprzyjać namnażaniu się bakterii występujących na skórze. Często zapalenie mieszków włosowych możemy także obserwować po goleniu, gdy skóra jest nadmiernie podrażniona. Nie można także zapomnieć o częstym zmienianiu maszynki do golenia.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki.

Czytaj dalej...

Kosmetyki i metody pielęgnacji włosów Niewłaściwe używanie kosmetyków do włosów lub agresywne metody stylizacji i pielęgnacji włosów mogą prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów, co wpływa na ich twardość.

Czytaj dalej...

W przypadku zauważenia, że pies traci lub gubi sierść w określonych miejscach lub na całym ciele, przed skonsultowaniem się z lekarzem weterynarii dobrze jest poznać najpowszechniejsze przyczyny tego stanu.

Czytaj dalej...