Tajemnicze znaczenie blizn na twarzy według sennika
Silikonowe plastry na blizny – jak działają?
Jak działają plastry silikonowe na blizny? Mechanizm działania samego silikonu nie jest do końca wyjaśniony, jednak w toku wielu badań naukowych, prowadzonych na dużych grupach osób, wykazano, że silikon:
- tworzy na skórze przezroczystą warstwę, która zatrzymuje w niej nawilżenie, usprawniając procesy gojenia i zapobiegając nadmiernej syntezie kolagenu,
- zmniejsza widoczność blizny oraz zapobiega jej przerastaniu przez wypłaszczenie jej i znormalizowanie jej struktury,
- rozjaśnia tkankę blizny,
- sprawia, że tkanka jest bardziej miękka i elastyczna, co ma duże znaczenie podczas rehabilitacji pourazowej u pacjentów z rozległymi bliznami, np. po oparzeniach.
Preparaty zawierające silikon to nie tylko plastry, ale też kremy i żele. Plastry na blizny działają jednak mocniej niż żele silikonowe. Pozostają na skórze długo, nie dopuszczając do wyschnięcia substancji aktywnej. Dodatkowo naturalna ciepłota ciała powoduje rozgrzanie plastra i znajdującej się pod nim tkanki. Podwyższenie temperatury sprzyja aktywowaniu kolagenazy – enzymu rozkładającego kolagen, dzięki czemu proces regeneracyjny jest przyspieszony. Dodatkowo plastry zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka.
Jak stosować plastry na blizny?
Aby plastry na blizny działały, trzeba prawidłowo ich używać.
- Przed aplikacją plastra dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem. Osusz je ręcznikiem, najlepiej takim, który nie pozostawia na dłoniach włosków i kłaczków.
- Powierzchnia blizny i skóra wokół niej również powinny być odtłuszczone i czyste. Umyj je wodą z mydłem. Dokładnie osusz.
- Wyjmij plaster z opakowania. Jeśli jest zbyt duży, możesz go przyciąć. Plaster nie powinien być też za mały, musi dobrze obejmować całą powierzchnię blizny.
- Usuń folię ochronną i przyklej plaster, zaczynając od brzegu. Ruch powinien być zdecydowany i płynny, tak, by pod plastrem nie znalazły się pęcherzyki powietrza. Plaster musi ściśle przylegać do ciała.
- Raz dziennie zdejmuj plaster, by oczyścić skórę pod nim. Nie używaj jednego plastra dłużej, niż zaleca producent. Czas, przez który można nosić jeden plaster, to zwykle od 3 do 5 dni.
Dzięki działaniu siły adhezyjnej, plastry łatwo przyklejają się i nie zsuwają, nawet gdy są umieszczone pod ubraniem.
Jeśli zamierzasz stosować plastry na blizny pooperacyjne, na przykład po cesarskim cięciu, najpierw skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że rana musi być całkowicie zagojona, zanim zaczniesz używać plastrów.
Witaminy
Zamiast zastanawiać się, jak zakryć blizny na twarzy, skup się na tym, aby wspomóc ich przebudowę i zmniejszyć widoczność. Pomogą Ci w tym kosmetyki z witaminą A, C i E w składzie. To antyoksydanty, opóźniające proces starzenia się skóry. Jednak to ich niejedyne właściwości.
Witamina A na blizny zmniejsza stany zapalne i zwiększa wzrost komórek skóry. Dba o jej jędrność i elastyczność. Witamina E nawilża i działa przeciwzapalnie. Zwiększa produkcję kolagenu i elastyny w skórze, które dbają o jej zagęszczenie i lepszą kondycję. Witamina C ma właściwości rozjaśniające i przeciwzapalnie. Stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które transportują składniki odżywcze. Aktywuje także produkcję kolagenu.
Kolagen
Kluczowa substancja dla procesu regeneracji skóry. Tworzenie się nowej tkanki łącznej w miejscu ubytku skóry jest możliwe dzięki powstawaniu nowych włókien kolagenowych. Kolagen to substancja występująca naturalnie w skórze, ale możesz go także dostarczać wraz z dietą i w pielęgnacji skóry.
Składniki nawilżające, regenerujące i rozjaśniające skórę
Pielęgnacja blizny na twarzy powinna opierać się na sprawdzonych składnikach. W wygładzeniu i nawilżeniu blizny pomoże Ci aloes. Działanie rozjaśniające wykazuje sok z cytryny. Wąkrota azjatycka stymuluje proces produkcji kolagenu i wygładza skórę. Olej z nasion dzikiej róży zwiększa elastyczność, stymuluje regenerację i działa rozjaśniająco. Śluz ze ślimaka zmiękcza bliznę, jest bogaty w witaminy A, C i E oraz alantoinę. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, jak i zmniejsza stany zapalne. Wygładzająco i nawilżająca działa także miód. Cynk wspomaga regenerację, przebarwienia na twarzy i gojenie się blizn z twarzy. Aktywuje produkcję kolagenu i redukuje stany zapalne.
Pielęgnacja i mobilizacja blizny na twarzy powinna być połączona także z dbaniem o nawodnienie organizmu oraz dietą (zwróć uwagę na witaminy A, C i E oraz wspomniany cynk). Z pomocą przychodzą także zabiegi na blizny na twarzy. Ich dobór powierz doświadczonemu lekarzowi.
Jak się pozbyć blizn na twarzy?
Blizny na twarzy, powstałe po szwach i trądziku to ubytki sięgające do poziomu skóry właściwej i do jej dalszych warstw. Z reguły to niechciane pamiątki na twarzy. Łagodne uszkodzenia zwykle znikają, jednak niektóre są trudniejsze do usunięcia. Jakie podjąć działania, aby skutecznie pozbyć się tych nieestetycznych zmian?
- Blizny na twarzy po szwach i trądziku odbierają pewność siebie i często są powodem do zmartwień. Warto zająć się ich redukowaniem. Medycyna posiada wiele sposobów przeznaczonych dla osób borykających się z tym problemem.
- Skuteczne metody walki z bliznami pobudzają skórę do regeneracji. Do takich zabiegów należy laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa, karboksyterapia lub wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym. Warto zasięgnąć rady specjalisty i wybrać najlepszy zabieg dla siebie.
- Sposoby usuwania blizn na twarzy można wspierać domowymi sposobami. Systematyczne stosowanie takich metod stopniowo redukuje zmiany, regeneruje skórę i przyspiesza proces gojenia.

Podsumowanie
Plastry są wygodną i skuteczną metodą na redukowanie blizn. Można je wykorzystywać w leczeniu blizn różnego pochodzenia – blizn po cięciu cesarskim, po oparzeniach, blizn pooperacyjnych i po urazach. Ceny plastrów są zróżnicowane, wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za jedną sztukę. Niemniej warto się w nie zaopatrzyć – ich regularne stosowanie pozwala na zredukowanie blizny i polepszenie komfortu życia.
Bibliografia:
1. Mafong E.A., Ashinoff R., Treatment of hypertrophic scars and keloids: a review, 2000
2. Mackiewicz-Wysocka M., Żaba R., Patogeneza oraz wybrane metody leczenia blizn przerosłych i bliznowców, 2017
3. Broniarczyk-Dyła G., Urysiak I., Wawrzycka-Kaflik A., Keloidy i blizny przerosłe, 2006
4. Przylipiak A., Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, 2017
5. Palefsky I., Wilson N., Silicone gel-based compositions for wound healing and scar reduction, 2009
