Tajemnicze znaczenie blizn na twarzy według sennika
Silikonowe plastry na blizny – jak działają?
Jak działają plastry silikonowe na blizny? Mechanizm działania samego silikonu nie jest do końca wyjaśniony, jednak w toku wielu badań naukowych, prowadzonych na dużych grupach osób, wykazano, że silikon:
- tworzy na skórze przezroczystą warstwę, która zatrzymuje w niej nawilżenie, usprawniając procesy gojenia i zapobiegając nadmiernej syntezie kolagenu,
- zmniejsza widoczność blizny oraz zapobiega jej przerastaniu przez wypłaszczenie jej i znormalizowanie jej struktury,
- rozjaśnia tkankę blizny,
- sprawia, że tkanka jest bardziej miękka i elastyczna, co ma duże znaczenie podczas rehabilitacji pourazowej u pacjentów z rozległymi bliznami, np. po oparzeniach.
Preparaty zawierające silikon to nie tylko plastry, ale też kremy i żele. Plastry na blizny działają jednak mocniej niż żele silikonowe. Pozostają na skórze długo, nie dopuszczając do wyschnięcia substancji aktywnej. Dodatkowo naturalna ciepłota ciała powoduje rozgrzanie plastra i znajdującej się pod nim tkanki. Podwyższenie temperatury sprzyja aktywowaniu kolagenazy – enzymu rozkładającego kolagen, dzięki czemu proces regeneracyjny jest przyspieszony. Dodatkowo plastry zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka.
Domowe sposoby na blizny na twarzy
Profesjonalne działania można wspomagać domowymi sposobami na blizny. Regularne stosowanie takich metod sprawia, iż zmiany są mniej widoczne i stopniowo znikają. Usuwanie blizn to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i systematyczności.
Jak likwidować ślady po trądziku na twarzy? Oto domowe sposoby:
- smarowanie miejsc zmienionych olejem lnianym,
- nakładanie bezpośrednio na blizny witaminy E, intensywnie masując miejsca z bliznami,
- używanie maści z witaminą E,
- przecieranie zabliźnionych miejsc chłodnym naparem z zielonej herbaty lub olejkiem z zielonej herbaty, lekko rozcieńczonym wodą,
- nakładanie na bliznę podgrzanego nierafinowanego oleju kokosowego,
- olejek sandałowy, zmieszany z wodą różaną w celu utworzenia papki do smarowania,
- olejek lawendowy, zawierający garbniki, które ułatwiają regenerację tkanek,
- sok z cytryny do smarowania blizn, pozostawiony na zmienionym miejscu twarzy na 10 minut do wyschnięcia,
- przykładanie wacika kosmetycznego, nasączonego octem jabłkowym, który oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek,
- mieszanka ¼ szklanki oleju kokosowego, łyżki miodu, ¼ szklanki oliwy i 4 kropli olejku lawendowego. Połączyć wszystkie składniki, podgrzewając je, następnie ostudzić i aplikować na blizny.
Leczenie blizn - Jak długo goją się blizny na twarzy?
Blizna zaczyna się goić już w momencie powstania rany. Proces ten dzieli się na 4 fazy. Pierwsza z nich to faza zapalna. W miejscu rany tworzy się skrzep. Faza druga to moment oczyszczania się rany. Trwa ok. 7 dni. Faza trzecia, gojenia, trwa kilka tygodni. W miejscu ubytku tworzy się tkanka łączna. Ostatnia faza to faza przebudowy. Może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od rodzaju i głębokości rany, jej pielęgnacji. Zarówno proces gojenia się blizny, jak i jej ostatecznej przebudowy zależy również od takich czynników, jak wiek czy stan zdrowia. U osób z np. cukrzycą procesy te mogą być dłuższe. Wraz z wiekiem spada też produkcja kolagenu w skórze, który jest niezbędny do budowy blizny.
Warto jednak pamiętać, że masz wpływ na ostateczny wygląd blizny. Odpowiednia pielęgnacja rany oraz mobilizacja bliny to klucz do tego, aby blizna na twarzy:
- nie ograniczała mimiki,
- była jaśniejsza i gładsza,
- nie rozwinęła się w bliznowca.
Mobilizacja blizny to proces, który należy rozpocząć od razu po zagojeniu się rany. Wykonuj delikatny masaż okolicy blizny, jak i samej blizny, gdy smarujesz ją maścią. Masaż poprawia ukrwienie skóry, zwiększając dotlenienie i odżywienie tkanek. Jest to kluczowe w procesie ich regeneracji. Mobilizacja blizny pozwoli Ci uniknąć wystąpieniu zrostów, bólu, przykurczu stawów i mięśni. Ruchoma, elastyczna blizna na twarzy to przede wszystkim efekt Twoich działań i pielęgnacji.
Blizny po szwach na twarzy
Blizny na twarzy to pozostałość po zabiegach chirurgicznych lub urazach. Niestety w wielu przypadkach założenie szwów na twarzy jest konieczne i ochrona zdrowia bierze górę nad estetyką.
Blizna jest konsekwencją uszkodzenia skóry. Jej wygląd zależy od dwóch czynników: stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) i przebiegu procesu gojenia. Kiedy zakłada się szwy na twarz? Zabieg ten jest konieczny, gdy dochodzi do przerwania ciągłości anatomicznej tkanki, czyli skóry twarzy.
Założenie szwów jest konieczne w sytuacji:
- zaszycia rany powstałej na skutek uszkodzenia mechanicznego (blizny na twarzy po wypadku),
- zakończenie operacji chirurgicznej.
Po zakończonym zabiegu do chwili zdjęcia szwów należy wyjątkowo dbać o ranę, nie dopuszczać do zakażenia i naciągnięcia. Zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. W przypadku twarzy ma to jeszcze większe znaczenie, twarz bowiem jest dla wielu osób wizytówką całej ich osobowości.
Trudno ukryć na niej mankamenty i niedoskonałości. Okres utrzymywania szwów skórnych uzależniony jest od stopnia napięcia tkanek, rodzaju zabiegu i jakości procesu gojenia rany. Zwykle trwa od 5 do 7 dni. Odpowiednia pielęgnacja od samego początku ma duży wpływ na przyspieszenie czasu gojenia i późniejszy wygląd blizny. Dobrą metodą jest masowanie jej okolic. Takie działanie pomaga odkleić tkankę sklejoną z tak powstałą zmianą i pobudzić nowe tkanki do regeneracji.
Jak długo jest widoczna blizna na twarzy? Czy może całkowicie zniknąć? Odpowiedzi na te pytania są bardzo zróżnicowane. Zależą głównie od tego, jaki jest to rodzaj rany. Istotne znaczenie ma także miejsce, gdzie rana powstała i jakiej części twarzy dotyczy. Dość trudne do wygojenia są blizny na nosie.
