"Zdjęcia Rak Powieki - Wartość Wczesnego Wykrywania"

Zmiany grudkowe powiek - objawy

  • owrzodzenie, któremu może towarzyszyć krwawienie, powstawanie krost, wydobywanie się wydzieliny ze zmiany,
  • jej nieregularne zabarwienie,
  • uniesienie jej brzegów przypominające wyglądem masę perłową,
  • obecność drobnych naczyń w obrębie guza,
  • uszkodzenie przez guz brzegu powieki,
  • utrata rzęs w okolicy guza.
  • stanowiących rozrost naskórka,
  • wywodzących się z gruczołów tłuszczowych,
  • pochodzących z gruczołów potowych (ekrynowych i apokrynowych),
  • związanych z mieszkami włosowymi.


Ryc. 1. Skóra. 1 – ujście przewodu wyprowadzającego gruczołu potowego, 2 – przewód wyprowadzający gruczołu potowego, 3 – mieszek włosowy, 4 – gruczoły potowe (ekrynowe), 5 – głębokie sploty tętniczo-żylne, 6 – tkanka tłuszczowa, 7 – tkanka podskórna, 8 – skóra właściwa, 9 – ciało dotykowe, 10 – brodawki skórne, 11 – naskórek

Siatkówczak

Siatkówczak to najczęstszy wewnątrzgałkowy nowotwór złośliwy oka u dzieci. Wywodzi się z niedojrzałych komórek siatkówki, które ulegają zezłośliwieniu i rozrastają się nieprawidłowo w oku, prowadząc do zniszczenia pozostałych struktur gałki ocznej. Charakterystycznymi obawami guza siatkówki są leukokoria (biały refleks źreniczny) i zez.

Najczęstszą przyczyną występowania guzów w obrębie oczodołu u dorosłych są przerzuty, które zwykle ujawniają się w wieku średnim lub podeszłym, częściej u mężczyzn. Guz gruczołu łzowego objawia się wytrzeszczem, podwójnym widzeniem (w wyniku zajęcia przez guz mięśni okoruchowych) i obniżeniem ostrości wzroku (w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego).

Jakie są sposoby leczenia?

Wycięcie chirurgiczne stanowi leczenie z wyboru w każdym przypadku raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego wraz ze zmianami przedrakowymi i czerniaka. Omówiono je w osobnych rozdziałach (zob. Rak podstawnokomórkowy powiek, Zmiany barwnikowe powiek).

Leczenie gruczolakoraka gruczołu łojowego polega na rozległym wycięciu guza i przeprowadzeniu biopsji spojówki. Ma to na celu wykluczenie rozrostu pagetoidalnego, przy którym komórki nowotworowe nie tworzą guzka, ale rozprzestrzeniają się płasko w całej warstwie spojówki. W przypadku, gdy dojdzie do wzrostu pagetoidalnego, należy przeprowadzić krioterapię. Jeśli guz jest duży i nacieka poza przegrodę oczodołową, konieczna jest egzenteracja. Guzy te są oporne na radioterapię (napromieniowanie).

Leczenie mięsaka Kaposiego u chorych zakażonych ludzkim wirusem niedoboru odporności (human immunodeficiency virus – HIV) polega na leczeniu tego zakażenia (tzw. terapia antyretrowirusowa HAART). Stosuje się także chemioterapię ogólną. Leczenie miejscowe obejmuje m.in. takie metody, jak: radioterapia (naświetlanie) pojedynczymi małymi dawkami (dawkami frakcjonowanymi), wycięcie chirurgiczne, podawanie małych dawek leków cytostatycznych (np. winkrystyny, winblastyny lub bleomycyny) do wnętrza nowotworu czy krioterapia.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?

Odsetek wznów raka kolczystokomórkowego w okresie 5 lat wynosi 4–8%, natomiast odsetek rozsiewu nowotworu w okresie 5-letnim obejmuje 3–5%.

Przeżycie w okresie 5-letnim wynosi 95–97%. W przypadku pojawienia się przerzutów 10-letnie przeżycie wynosi

Rak podstawnokomórkowy powiek Rak podstawnokomórkowy skóry to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek warstwy podstawnej naskórka. Do jego rozwoju predysponuje: jasna karnacja skóry, niebieskie oczy, rude lub blond włosy, starszy lub średni wiek oraz pochodzenie z Wysp Brytyjskich, Irlandii lub Skandynawii. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka podstawnokomórkowego jest długotrwałe narażenie na działanie promieniowania UV (zwłaszcza promieniowania słonecznego) w pierwszych dwóch dekadach życia.

Znamię truskawkowe – naczyniak powieki Znamię truskawkowe, to naczyniak, który jest guzem łagodnym. Znamię truskawkowe jest płaską, czerwoną zmianą powiek zbudowaną z poszerzonych naczyń włosowatych. Częściej występuje w powiece górnej. W rzadkich przypadkach może wrastać do oczodołu. Pojawia się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia, wzrasta do 12. miesiąca życia, po czym zaczyna się zmniejszać, aż najczęściej całkiem zanika, zwykle do 7. roku życia.

Łagodne zmiany guzkowe powiek Zmiany guzkowe powiek mogą przybierać formy, między innymi takie jak: narośl na powiece, grudka na powiece, brodawczak na powiece, torbiele i znamiona barwnikowe lub owrzodzenie. Ustalenie charakteru zmiany (łagodny lub złośliwy) wymaga konsultacji okulistycznej i warunkuje dalsze postępowanie.

Za pomocą złotej, metalicznej czcionki umieszczono tutaj wszelkie, najważniejsze informacje o kosmetyku, takie jak logo producenta, nazwę produktu, jego skład, zalecany sposób użytku czy bardziej szczegółowy opis.

Czytaj dalej...

To pierwsze sprawi, że cera będzie mniej narażona na podrażnienia, a samo usuwanie owłosienia przebiegnie szybciej i w mniej bolesny sposób, natomiast dzięki złuszczaniu zapobiegniemy wrastaniu włosków oraz pomożemy wyjść na powierzchnię tym, które zaczęły chować się pod skórą.

Czytaj dalej...

Zawarte w kremie naturalne ekstrakty roślinne, olejki i witamina E to kompozycja, która ma za zadanie już od pierwszego użycia upiększyć wygląd twarzy, wzmocnić skórę, wygładzić zmarszczki i rozjaśnić zasinienia.

Czytaj dalej...

Skład Aqua, Petrolatum, Propylene Glycol, Cetearyl Alcohol, Polysorbate 40, Butyrospermum Parkii masło shea , Biosaccharide Gum-1, Glyceryl Stearate, Glycyrrhetinic Acid kwas glicyretynowy , L-Arginine L-arginina , Lactic Acid kwas mlekowy , Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben.

Czytaj dalej...