Mikrodermabrazja - Kluczowe Aspekty Pielęgnacji Po Zabiegu
Jakie są przeciwwskazania do wykonania mikrodermabrazji korundowej?
Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu mikrodermabrazji korundowej? Tak – takich czynników jest dosyć sporo. Do najistotniejszych przeciwwskazań zaliczyć można:
- zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry,
- trądzik różowaty,
- trądzik grudkowo-krostkowy, ropowiczy,
- znamiona naczyniowe,
- tendencje do pękania i rozszerzania się naczyń krwionośnych,
- skłonność do keloidów, czyli powstawania nieprawidłowych przerośniętych blizn,
- stosowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych, przeciwpłytkowych np. Plavix, NLPZ stosowane przewlekle,
- terapię Roacutanem (odczekać 6 miesięcy),
- uczulenie na tlenek glinu (należy przed pierwszym zabiegiem wykonać próbę alergiczną na nadgarstku lub za uchem – 48h przed zabiegiem),
- nowotwory i guzki niewiadomego pochodzenia,
- łuszczycę,
- ciążę i okres karmienia piersią,
- stan zapalny opryszczki.
Czy są jakieś skutki uboczne mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja rzadko wywołuje skutki uboczne , szczególnie przy wyborze delikatniejszych metod np. oksydermabrazji. Zdarzają się łagodne podrażnienia, na skutek których skóra jest zaczerwieniona, piecze lub swędzi. Może też pojawić się rumień lub uczucie mrowienia, jednak wszystkie te symptomy są przejściowe.
Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań – nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg!
Mikrodermabrazja to bezpieczny i popularny zabieg kosmetyczny, polegający na złuszczaniu martwego naskórka. Dzięki dostępności różnych metod możemy dopasować jej rodzaj do indywidualnych potrzeb i wrażliwości skóry.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Wskazania do wykonania mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja to uniwersalny zabieg złuszczania skóry, pozwalający na poprawę jej wyglądu. W porównaniu z innymi profesjonalnymi metodami złuszczania skóry, takimi jak peelingi chemiczne, dermabrazja czy peelingi laserowe, najbezpieczniejsza jest właśnie mikrodermabrazja. Dla kogo ten zabieg jest idealny? Najważniejsze wskazania do wykonania mikrodermabrazji to:
- nadmierne rogowacenie skóry i jej przesuszenie,
- pojawienie się oznak starzenia skóry – zmarszczek czy przebarwień,
- blizny potrądzikowe,
- blizny na ciele, w tym rozstępy,
- poszerzone pory,
- utrata elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni czy ciała,
- zaskórniki,
- trądzik grudkowo-krostkowy.
Ponadto mikrodermabrazja może poprzedzać inne zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, gdyż złuszczanie martwego naskórka przyczynia się do głębszej penetracji związków aktywnych.
Zabieg mikrodermabrazji może być wykonywany w celu zredukowania zauważalnych niedoskonałości skóry, a także profilaktycznie, w celu zapobiegania jej rogowaceniu i gromadzeniu martwych komórek naskórka. Pozwala to zachować promienny i młody wygląd skóry, a także zwiększa efektywność działania kosmetyków aplikowanych na skórę.
Przygotowanie i przebieg zabiegu
Przed rozpoczęciem mikrodermabrazji diamentowej ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry, co zapewnia maksymalną skuteczność zabiegu. Zaleca się unikanie intensywnego opalania i stosowania mocno działających preparatów z retinolem lub kwasami przez co najmniej tydzień przed zabiegiem. Ważne jest dokładne oczyszczenie skóry w gabinecie kosmetycznym przed przystąpieniem do właściwej mikrodermabrazji.
Zabieg rozpoczyna się od nałożenia na skórę specjalnego żelu lub toniku przygotowującego, który ma za zadanie zmiękczyć naskórek i ułatwić proces ścierania. Następnie, za pomocą urządzenia z głowicą diamentową, kosmetolog delikatnie przesuwa urządzenie po skórze, systematycznie złuszczając martwy naskórek. Całość procedury jest praktycznie bezbolesna i nie wymaga zastosowania znieczulenia.
Jakie są efekty zabiegu mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji daje wiele pozytywnych efektów i może stanowić ważny element dbania o skórę. Sprawdzi się w przypadku pielęgnacji cery dojrzałej czy problematycznej, ale też jako podstawa profilaktyki. Wiele kobiet pragnie mieć cerę jak z photoshopa – to prosty krok w tym kierunku! Najlepiej jest stosować mikropeeling w połączeniu z dodatkowym odżywianiem i nawilżaniem skóry (Jakie kosmetyki najlepsze na lato?), ponieważ znacząco zwiększa wchłanialność substancji aktywnych. Co zatem daje nam mikrodermabrazja?
- Skuteczne i precyzyjne złuszczanie martwego naskórka,
- usuwanie zanieczyszczeń i zaskórników,
- odblokowywanie porów,
- eliminowanie skutków trądziku,
- redukcję zmarszczek, przebarwień oraz blizn,
- lepsze ukrwienie skóry, zwiększenie jej elastyczności i poprawę koloru,
- zwiększenie produkcji kolagenu,
- lepsze działanie kosmetyków i skuteczne przygotowanie do zabiegów kosmetycznych (np. mezoterapia bezigłowa czy mezoterapia igłowa ).