Domowe Metody na Wybielanie Blizn
Wybielanie ubrań amoniakiem
Amoniak to tani środek, który w domu można wykorzystać na wiele sposobów. Zazwyczaj wykorzystujemy go do sprzątania. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, ale ma też swój charakterystyczny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Po płukaniu ubrań nie będzie jednak wyczuwalny, tak samo jak zapach octu, o który mogliście martwić się w przypadku wcześniejszego sposobu na wybielanie ubrań octem.
Amoniak można wykorzystać podczas prania, aby przywrócić ubraniom biel i usunąć z nich plamy. Stosowanie go jest też bardzo proste bo wystarczy do prania dodać 1/2 szklanki amoniaku.
Amoniak wlewamy w kieszeń na detergenty w miejscu, gdzie zwykle wlewamy płyn do płukania. Jeśli więc chcecie nadać ubraniom przyjemny zapach, który ma Wasz płyn, to musicie po praniu jeszcze raz puścić płukanie ubrań wykorzystując już zamiast amoniaku płyn do płukania, który zwykle stosujecie.
Jak widzicie istnieje dróg na wybielenie ubrań domowymi sposobami. Można skorzystać z wielu produktów, z których przynajmniej jeden zawsze mamy w naszym domu.
Jeśli miałaś do tej pory problem z przywróceniem śnieżnej bieli swoim ubraniom to wypróbuj jeden z tych patentów. Twoje rzeczy znów będą białe, a ty komfortowo będziesz mogła dalej je nosić bez obawy, że po podniesieniu ręki do góry inni zobaczą żółte plamy.
Jak usunąć blizny
Jak powstają blizny i jak dbać o skórę z blizną
Często nieduże blizny powstają wskutek działań człowieka, który nie pozwala skórze zagoić się powoli i samoistnie. Dlatego też nie należy ran rozdrapywać czy też zdrapywać strupków. Nie należy wyciskać niedoskonałości skóry, szczególnie ropnych zmian trądzikowych. Wyciskanie prowadzi do rozsiewania się choroby, zaś po zagojeniu na twarzy pozostają brzydkie, małe blizny i zagłębienia w skórze.
Niekiedy rany są zbyt głębokie, aby skóra mogła się zagoić bez śladu. O takie blizny, szczególnie blizny pooperacyjne, należy szczególnie dbać. Blizny nie znikną, jednak możemy znacznie zatuszować ich widoczność. Ważne jest, aby nie naciągać skóry. Jeśli blizna tworzy się w miejscach zgięcia na łokciach czy na nogach, nie należy ćwiczyć tego miejsca zbyt intensywnie, aby nie powodować rozciągania się blizny. Po operacjach na brzuchu lub cesarskim cięciu należy dbać, aby nie doszło do nadwagi. Skóry z blizną nie należy wystawiać na promieniowanie słoneczne, nie opalać się ani nie korzystać z solarium przez co najmniej rok. Słońce pobudza odkładanie się kolagenu w bliznach, przez co blizna może stać się większa, ciemniejsza i bardziej widoczna.
Blizny pooperacyjne
Szczególnie widoczne i szpecące są blizny pooperacyjne, gdyż zbyt duży uraz nie pozwala skórze zabliźnić się bez śladu. Na estetykę skóry wpływa także czas, gdyż z upływem czasu może powstać zgrubiała, czerwona blizna. Czerwona blizna pooperacyjna powstaje w wyniku zaburzeń w czasie gojenia się i będzie się utrzymywała na ciele przez wiele lat. Dlatego też blizny po szwach należy odpowiednio pielęgnować.
Po zabiegu warto stosować specjalne plastry na blizny pooperacyjne. Po zagojeniu się rany stosujemy maści z dodatkiem witaminy C, retinoidów, kwasu glikolowego czy witaminy E. Na blizny po szwach dobrze działa również delikatny masaż.
Aby usunąć lub zamaskować blizny po szwach stosuje się nowoczesne metody medycyny estetycznej jak mezoterapia, złuszczanie chemiczne, mikrodermabrazja czy laseroterapia. Jeśli już powstała zgrubiała, czerwona blizna najlepszą metodą jest usunięcie jej chirurgicznie.
Wybielanie zębów domowym sposobem
1. Wybielanie zębów w domu sodą oczyszczoną
Soda oczyszczona to jeden z najbardziej popularnych sposobów na bielsze zęby. Mimo, że może negatywnie wpłynąć na szkliwo, ludzie i tak bardzo chętnie po nią sięgają, a jej popularność wcale nie słabnie. Możesz zastosować ją albo do płukania jamy ustnej, albo zamoczyć szczoteczkę w sodowym roztworze. Oczywiście, trzeba pamiętać o dość wysokim stężeniu sody oczyszczonej – działa ono wybielająco, jednak może uszkodzić bardzo szkliwo. Niepodważalnie, zęby dzięki sodzie są bardziej białe, jednak efekt ten może być krótkotrwały.
Pomyśl więc, czy warto będzie czyścić zęby sodą oczyszczoną – zwłaszcza, jeśli masz wrażliwe i słabe szkliwo. Przez zastosowanie sody może ono stać się bowiem jeszcze słabsze i bardziej podatne na przebarwienia. Fakt, to szybki sposób – soda błyskawicznie usunie osad poprzez dosłowne stracie go ze szkliwa. To metoda skuteczna, ale jednak bardzo ryzykowna. Przez zbyt częste jej stosowanie można nabawić się nadwrażliwości zębów – zatem warto sięgać po ten przepis tylko i wyłącznie, jeżeli będziesz stosować go przez krótki okres czasu.
2. Bielsze zęby dzięki… kurkumie!
Jeżeli szukasz innego sposobu na białe zęby, warto będzie sięgnąć po kurkumę. Jest to orientalna przyprawa, jaka wyróżnia się działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybicznym. Warto skorzystać z jej właściwości przynajmniej dwa razy w tygodniu – możesz dodawać ją do tradycyjnej pasty albo stworzyć z niej domowy preparat do szczotkowania zębów. Jaki jest przepis na taką miksturę?
- Wymieszaj łyżeczkę proszku z kurkumy razem z łyżką oleju kokosowego oraz dwoma kropelkami miętowego olejku eterycznego.
- Umyj zęby tak, jak robisz to zawsze.
- Ciesz się z efektu! Powtarzaj mycie przynajmniej dwa razy na tydzień, żeby cieszyć się długotrwałym rezultatem.
3. Wybielanie zębów węglem aktywnym
Warto sięgnąć również po węgiel aktywny. Wybielanie zębów domowym sposobem z jego użyciem będzie niezwykle skuteczne – węgiel delikatnie zetrze osad nazębny, jaki znajduje się na zębach. Co najlepsze, jest on łatwo dostępny w aptece – w formie kapsułek albo tabletek. Oczywiście, wygodniej będzie aplikować go z kapsułek.
Jakie naturalne produkty są najskuteczniejsze na blizny?
Salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej oferują wiele specjalistycznych zabiegów, które mogą znacznie zmniejszyć widoczność blizny. Nie są to zabiegi tanie, ale wiele osób decyduje się na nie, aby uwolnić się od blizny, której obecność, zwłaszcza w widocznym miejscu, może obniżać samoocenę i bywa przyczyną kompleksów. Nie wszystkie rodzaje blizn wymagają jednak takich kuracji. Aby usunąć te drobne i niezbyt głębokie, warto wypróbować domowe i w wielu przypadkach naprawdę skuteczne sposoby.
W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów, które pomagają uczynić bliznę mniej widoczną. Jeśli chcemy korzystać z różnych specyfików, musimy starannie przestrzegać zaleceń producenta, aby sobie nie zaszkodzić. Warto zaznaczyć, że każdy preparat na blizny stosujemy dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Często poleca się preparaty z wyciągiem z cebuli. Trzeba jednak pamiętać, że nie można ich stosować wcześniej niż po 2 miesiącach od zagojenia się rany, ponieważ wyciąg z cebuli rozpuszcza kolagen, przez co efekt może być odwrotny do zamierzonego. Spójrzmy zatem, jakie naturalne substancje pomagają zmniejszyć widoczność blizn i poprawić wygląd skóry.
Wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego – przyspiesza odbudowę zdrowego naskórka i działa przeciwzapalnie. Sprawdza się w leczeniu blizn po oparzeniach, trądzikowych i blizn pooperacyjnych. Kurację należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
- Olej z pestek róży piżmowej – zawiera kwasy omega-6 i omega-3 oraz kwas transretinowy, a także witaminy E i A. Pobudza aktywność fibroblastów, które namnażając się, przyczyniają się do zwiększenia ilości prawidłowych włókien kolagenowych w skórze właściwej i stymuluje regenerację tkanek. Olej polecany jest zwłaszcza w przypadku rozstępów, płytkich blizn, oparzeń i owrzodzeń. Jeśli skóra jest zniszczona przez trudne warunki klimatyczne (nadmierne nasłonecznienie, niskie temperatury) także warto skorzystać z oleju, aby istotnie poprawić jej kondycję.
- Olej z pestek dyni – to skarbnica niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, C, E, K i B1, B2, B6, niezbędnych w procesie gojenia tkanek. Rozjaśnia on blizny i przebarwienia. Na marginesie, olej z pestek dyni jest z powodzeniem wykorzystywany również w kuracjach antycellulitowych.
- Olej z nasion marchwi – zawiera m.in. witaminy A, B, C i E i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobrze nawilża i natłuszcza skórę, działa także przeciwzapalnie. Polecany jest przy łuszczycy, oparzeniach i w celu zmniejszania widoczności blizn. Można go także używać do masażu blizny, którego celem jest jej zmiękczenie.

Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
Blizny nie bolą, ale szpecą, szczególnie jeśli znajdują się w widocznym miejscu. Największym problemem, zwłaszcza dla młodych ludzi, są te występujące na twarzy – to np. blizny po trądziku czy tzw. dzioby po ospie, ale kłopotliwe są też blizny pooperacyjne np. na brzuchu, które widoczne są np. na plaży czy blizny po oparzeniu. Nic dziwnego, że większość posiadaczy blizn stara się je usunąć.
Niestety, trudno znaleźć satysfakcjonujący sposób na usunięcie blizn: żaden naturalny środek zaliczany do domowych sposobów usuwania blizn nie jest na tyle skuteczny, by zupełnie się ich pozbyć, choć oczywiście jest wiele takich, które wygładzają je i rozjaśniają, aby mniej rzucały się w oczy.
Dlatego coraz częściej ludzie sięgają po niedomowe sposoby: zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, a także laserowe usuwanie blizn. Dają dużo lepsze efekty i jest ich naprawdę dużo.
Zawsze jednak trzeba pamiętać, że - bez względu na to, czy chcemy skorzystać z domowych sposobów na usuwanie blizn, czy z niedomowych metod - łatwiej jest pozbyć się świeżych śladów po ranach, trudniej zaś tych kilkuletnich. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze sposoby na usuwanie blizn.
