Jak skutecznie pozbyć się pryszczy w zaledwie jeden dzień

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pryszcze (jest to potoczne określenie na zmiany o charakterze zapalnym, ropne krosty) są objawem trądziku pospolitego, ale zdarza się, że wyskakują nawet na skórze, która na co dzień nie sprawia problemów, najczęściej mieszanej. Zwykle pojawiają się na twarzy w strefie T, czyli w okolicach brody, policzków i czoła, a więc tam, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, które jest niezbędnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry. W normalnych warunkach to właśnie dzięki zrównoważonej produkcji łoju skóra wygląda gładko i promiennie, prawdą jest też, że skóra tłusta później się starzeje. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co – w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych – powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków. Pryszcze powstają, ponieważ ujścia mieszków włosowych ("porów") zostają zablokowane przez sebum i keratynę. Wydzielany łój, który nie może wydostać się na powierzchnię skóry, staje się idealną pożywką dla bakterii beztlenowych, które zaczynają się patologicznie namnażać. Rezultatem jest powstanie zaskórnika, stanu zapalnego i następnie wypełnionej ropą i osoczem krosty.

Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Jak zlikwidować pryszcze w jeden dzień?- naturalne sposoby

Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.

Pryszcze to nieestetyczne krostki, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy, czasami także na dekolcie i plecach. Przyczyn ich powstawania jest wiele- począwszy od zaburzeń hormonalnych poprzez nieprawidłową dietę, aż po nieodpowiednią pielęgnację twarzy. Pryszcze stanowią duży problem zwłaszcza jeśli pojawia się na twarzy przed jakimś ważnym wyjściem, spotkaniem lub uroczystością. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się jak szybko się ich pozbyć. Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, które pozwolą pozbyć się pryszczy w jeden dzień.

Miód oraz olejek z drzewa herbacianego

Miód to nie tylko doskonały sposób na przeziębienie, ale także w połączeniu z olejkiem z drzewa herbacianego świetna metoda na pozbycie się pryszczy. Należy użyć go po umyciu twarzy.

Pasta do zębów

Dobrym sposobem na pozbycie się pryszczy w jeden dzień jest też zastosowanie białej pasty do zębów. Należy jej użyć przed spaniem po dokładnym umyciu twarzy. Można nałożyć ja na całą noc albo przynajmniej na pół godziny. Ważne aby po nałożeniu pasta wyschła. Pasta doskonale wysusza krostki, a tym samym pomaga w ich leczeniu.

Lód

Przykładanie lodu to bardzo popularny domowy sposób na szybkie pozbycie się pryszczy. Kostkę lodu należy zawinąć w bawełnianą szmatkę i przykładać do pryszczy przez około 20-30 sekund. warto powtarzać tę czynność kilka razy dziennie. Działanie lodu pozwoli zmniejszyć stan zapalny, zamknąć pory, a także usunąć tłuszcz i brud. To doskonała metoda nie mogą z niej jednak korzystać osoby, które mają cerę naczyńkową.

Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki

Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.

Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.

RADA EKSPERTA

Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry

- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Jeśli masz więcej czasu…

Skorzystaj z powyższych wskazówek, z tym, że maść punktową lub pastę, nałóż na całą noc.

Cynamon. Łyżeczkę cynamonu (lub kurkumy) zalej kilkoma kroplami wody, tak aby uzyskać gęstą papkę, następnie nałóż ją na krostkę. Trzymaj przez 30 minut (lub dłużej, jeśli nie będzie Cię piekła).

Aspiryna. Działa podobnie jak cynamon, czy kardamon, dlatego wypróbuj ją, jeśli nie masz żadnej z tych przypraw w domu.

Sól. Do letniej, przegotowanej wody, dodaj łyżeczkę soli i dobrze wymieszaj. Takim solnym tonikiem, przemywaj miejsce, w którym pojawił się nowy pryszcz. Możesz używać wedle uznania, jednak niewiele pomoże on na wyrośnięte już krostki.

Higiena. Nie dotykaj pryszcza, a jeśli już musisz, to koniecznie umyj wcześniej ręce! Stosuj również tonik antybakteryjny, dzięki któremu pozbędziesz się brudu z twarzy, a Twoje wypryski nie będą się rozprzestrzeniać.

Maść cynkowa. W ciągu dnia (jeśli nie musisz wychodzić z domu oczywiście) nałóż na krostę maść cynkową, która ma działanie wysuszające, a także delikatnie antybakteryjne.

Drożdże. Rozmieszaj je z odrobiną ciepłego mleka i nałóż na twarz jako maseczkę. Zawarte w niej witaminy z grupy B oraz białko, wapń, żelazo, selen, chrom, kwasy nukleinowe i węglowodany, sprawiają, że drożdże mają wspaniałe właściwości wysuszające, a także działają na zmiany przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia i usuwają zanieczyszczenia.

Domowe sposoby na pryszcza

Cenisz sobie domowe metody pielęgnacji cery? Wykonane własnoręcznie preparaty, które zrobisz przy użyciu tego, co już masz w kuchni lub apteczce, nie tylko są skuteczne, ale też przyjazne dla portfela i zgodne z ideą zero waste. W walce z nieproszonym gościem na skórze twarzy mogą pomóc:

  • aspiryna – rozkrusz jedną tabletkę na proszek i zmieszaj z odrobiną wody, aby zyskać gęstą pastę. Nałóż ją punktowo na wykwity, pozostaw na noc, a rano zmyj dokładnie ciepłą wodą. Znajdujący się w jej składzie kwas acetylosalicylowy ukoi stan zapalny, zasuszy krostkę i zniweluje czerwoną obwódkę wokół niej,
  • czosnek – pokrój go na plasterki i przykładaj do zmian skórnych na ok. 10 minut. Powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia. Czosnek jest bogaty w cynk oraz siarkę i działa bakteriobójczo, zatem w ciągu paru godzin pryszcz powinien się zmniejszyć,
  • biała pasta do zębów – nanieś odrobinę na czubek pryszcza, pozostaw na kilkanaście minut (albo nawet na całą noc), a następnie dokładnie zmyj. Zawarte w niej alkohol, mentol i soda oczyszczona pomogą zasuszyć pryszcza, aby stał się mniej widoczny,
  • miód + cynamon – pierwszy działa ściągająco, drugi antybakteryjnie i gojąco. W duecie tworzą skuteczny kosmetyk, który w ciągu nocy widocznie zmniejszy widoczność wykwitu skórnego. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki w takich proporcjach, by stworzyły gęstą pastę, nałóż punktowo na problematyczne miejsca i zmyj po ok. 15 minutach,
  • pasta z pomidora – warzywo to zawiera likopen, który cechuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i zwalczającym wolne rodniki. Jak wykorzystać go w walce z pryszczem? Rozgnieć pomidora na papkę i nałóż ją na krostę na kilkanaście minut – a później dokładnie zmyj.

WSKAZÓWKA

Jednego z popularnych, domowych sposobów na pryszcze zdecydowanie nie polecamy, a wręcz odradzamy. Mowa tu o wyciskaniu zmian skórnych – czy to przy użyciu palców, czy specjalistycznych akcesoriów. W ten sposób nie tylko naruszasz strukturę skóry, pozostawiasz na niej rany i przyczyniasz się do pękania naczynek, ale również roznosisz bakterie po całej twarzy. W efekcie zamiast pozbyć się pryszczy, zintensyfikujesz ich wysyp.

naczyniaki starcze , czyli charakterystyczne czerwone kropki na ciele jak pieprzyki, których powstawanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie; białaczka, zwłaszcza jeśli czerwonym kropkom na ciele towarzyszą siniaki, związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Czytaj dalej...

Według twórców teorii, obserwacja zmian na trądzikowej mapie twarzy pozwala na wstępne ustalenie głównej przyczyny dolegliwości, czyli konkretnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, wynikających z problemów zdrowotnych np.

Czytaj dalej...

Używanie ostrych produktów, zaniedbywanie nawilżania lub brak dostosowania się do zmieniających się potrzeb pielęgnacyjnych skóry może przyczynić się do pojawienia się zaburzeń takich jak trądzik na policzkach.

Czytaj dalej...

Wszelkie niedoskonałości skóry mają dla nas szczególne znaczenie w sytuacjach intymnych, dlatego gdy zauważymy u siebie tak krępujące oznaki, warto udać się do dermatologa po preparaty do stosowania miejscowego lub wybrać zabiegi, które rozwiążą nasz wstydliwy problem na długo.

Czytaj dalej...

Walka z ropnymi pryszczy na twarzy wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje regularne stosowanie odpowiednich metod leczenia, cierpliwość w oczekiwaniu na efekty oraz włączenie do codziennej pielęgnacji skóry domowych sposobów na złagodzenie objawów trądziku.

Czytaj dalej...