"Skuteczna dieta na wyprysk pieniążkowaty"
Wyprysk pieniążkowaty – objawy
Wczesne objawy wyprysku pieniążkowatego to:
Z czasem przekształcają się one w:
- większe, zlewające się ze sobą zmiany skórne,
- grudki obrzękowe i pęcherzyki umiejscowione na podłożu rumieniowym,
- sączące się zmiany skórne, zmieniające się w strupy.
Objawy te mogą przypominać symptomy grzybicy skóry, wysypkę polekową oraz łuszczycę, a także kontaktowe zapalenie skóry i wyprysk zimowy.
Oprócz samych zmian skórnych, inne objawy wyprysku pieniążkowatego to:
- świąd (nasilający się w nocy),
- suchość skóry,
- łuszczenie się skóry (pojawiające się w fazie przewlekłej).
Skóra pomiędzy wykwitami jest zdrowa, jednak cechuje się większą wrażliwością, stąd też mogą pojawić się ewentualne podrażnienia i uczucie suchości. Zmieniona zapalnie skóra może ulegać infekcjom bakteryjnym, szczególnie tymi wywoływanymi przez gronkowca Staphylococcusaureus. Jeśli już do nich dojdzie, konieczne będzie leczenie antybiotykiem.
Objawy choroby najczęściej widoczne są na grzbietach rąk i kończynach dolnych, czasem też na ramionach, klatce piersiowej, dłoniach i stopach. W rzadkich przypadkach widoczne są one również na twarzy. Wyprysk pieniążkowaty ma często charakter przewlekły oraz tendencję do nawrotów – może do nich dojść nawet po wielu latach. Jeśli zauważysz jego objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza POZ lub dermatologa.
„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki
Przyczyny wyprysku pieniążkowatego
Wyprysk pieniążkowaty jest zmianą skórną charakteryzującą się wyraźnym odgraniczeniem od skóry zdrowej. Zwykle ma ona postać drobnych pęcherzyków i grudek obrzękowych skupionych na niedużej powierzchni o monetowatym kształcie (stąd jej nazwa), zwykle o średnicy 2-6 cm. Wykwitom towarzyszy uciążliwy świąd, zwykle występują one w obrębie kończyn dolnych i tułowia. Mogą one być pojedyncze lub liczne.
Mimo licznych badań przeprowadzonych nad rumieniem pieniążkowatym, nie do końca znane są jego przyczyny. Wymienia się jednak czynniki, które mogą mieć wpływ na jego powstanie.
- przewlekły stres,
- nadmierne wysuszenie skóry,
- infekcje wewnątrzustrojowe.
Znane są również przypadki, kiedy zmiany wystąpiły na skutek przyjmowania leków.
Mówi się również, że w niektórych przypadkach istnieje związek między wypryskiem pieniążkowatym a grzybicą oraz atopowym zapaleniem skóry. Skóra atopowa ze względu na głębokie przesuszenie pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej, przez co staje się dużo bardziej podatna na nadkażenia bakteryjne i stany zapalne.

Wyprysk pieniążkowaty – na czym polega leczenie?
Omawiane schorzenie wymaga leczenia dermatologicznego. Aby je zdiagnozować, lekarz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad oraz zleci odpowiednie testy, by wykluczyć podłoże alergiczne lub infekcję grzybiczą. Leczenie polega na stosowaniu glikokortykosteroidów pod postacią maści, kremów i żeli. W niektórych przypadkach zaleca się także przyjmowanie leków doustnych, w tym środków przeciwalergicznych. Gdy badania wykażą infekcję bakteryjną, lekarz przepisze antybiotyk.
Aby pozbyć się nieestetycznych wyprysków, stosuj się do zaleceń lekarza i dbaj o to, aby twoja skóra była odpowiednio nawilżona i natłuszczona.
- L. Rudnicka (red.), Współczesna dermatologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
- A. Woźniacka, Nowe metody leczenia chorób skóry, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2022.
- S. Jabłońska i in., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
- J. Narbutt, Choroby skóry u pacjentów w podeszłym wieku w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
Dyplomowana instruktorka fitness i biegaczka długodystansowa z kilkoma tytułami na koncie. Autorka licznych artykułów na temat zdrowia i tematy okołozdrowotne.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.
Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie
Występowaniu zmian sprzyjają różne czynniki - w tym stres, wtórne infekcje oraz nadmierne wysuszenie skóry. Choć zmianom tym nie można całkowicie zapobiec, prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku pieniążkowatego można zmniejszyć. W tym celu warto:
- nawilżać skórę
- unikać stosowania mydła
- nosić ubrania o naturalnym składzie, przewiewne i luźne
- nawilżać powietrze w pomieszczeniu
Czytaj też:
- Egzema czyli wyprysk - rodzaje, przyczyny, leczenie
- Kontaktowe zapalenie skóry - diagnostyka i leczenie. Jak zapobiegać wypryskowi kontaktowemu?
- Atopowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i leczenie
- Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy, leczenie
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.

Jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?
Mimo, że wyprysk pieniążkowaty lubi nawracać i niekiedy przyjmuje postać przewlekłą, można go skutecznie leczyć. Kuracja opiera się na:
- łagodzeniu i opanowywaniu stanu zapalnego,
- odbudowie warstwy ochronnej naskórka,
- leczeniu nadkażenia bakteryjnego, jeśli takowe wystąpiło.
Leki na wyprysk pieniążkowaty stosuje się miejscowo. Przeważnie zawiera ona kortykosteroidy skutecznie zwalczające stan zapalny. Oprócz nich zaleca się głębokie nawilżanie zaatakowanej zmianami skóry, celem odbudowy bariery ochronnej i przyspieszenia regeneracji. W leczeniu nawilżającym stosowana jest maść na wyprysk pieniążkowaty, ponieważ skuteczniej odbudowuje ona warstwę lipidową naskórka niż kremy. Skuteczniej też zapobiegają utracie wody.
W przypadku zmian odpornych na działanie glikokortykosteroidów zaleca się włączenie leków immunomodulujących o działaniu miejscowym. Niekiedy lekarze włączają do kuracji doustne leki przeciwhistaminowe celem zmniejszenia dolegliwości świądowych.
Kiedy wypryskowi towarzyszy wtórne nadkażenie bakteryjne, konieczne jest podanie antybiotyków. W zależności od tego, jak jest ono głębokie i rozległe, podaje się antybiotyki miejscowe w postaci maści lub ogólnoustrojowe przyjmowane doustnie.
