Łagodzenie i Zapobieganie Krostom na Stopach - Najlepsze Sposoby na Zdrowe Stopy
6 chorób, które widać na stopach
Masz te zmiany na stopach? To może oznaczać, że w twoim organizmie zachodzą różne procesy - często związane z chorobami. Wbrew pozorom stopy mogą dużo powiedzieć o stanie zdrowia. Zobacz, jakie choroby można rozpoznać właśnie po stopach.
Spis treści
- Choroby widoczne na stopach - stopa cukrzycowa
- Choroby widoczne na stopach - grzybica stóp
- Choroby widoczne na stopach - niedoczynność tarczycy
- Choroby widoczne na stopach - obrzęki
- Choroby widoczne na stopach - podagra
- Choroby widoczne na stopach - problemy z kręgosłupem
Stopy mogą bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Zobacz, o jakich chorobach mogą świadczyć różne zmiany na stopach. Warto wiedzieć, że stopy, jako podpora naszego ciała, są zbudowane z 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni. To właśnie tam skóra jest najgrubsza. I to właśnie tam widać pierwsze sygnały chorobowe.
O zmianach w organizmie świadczyć mogą także zmiany na ustach. Aż 80 proc. z nas je ma! Dowiedz się więcej: Zmiany na ustach (krostki, grudki, pęcherzyki). 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?
Wysypka na skórze dziecka może się pojawić z różnych powodów. Przyjmuje rozmaite formy – krostek, grudek lub czerwonych plamek. Nie każda wysypka świadczy o poważnym schorzeniu, ale nigdy nie można jej ignorować – zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że jest objawem poważniejszej choroby. Kiedy zauważymy niepokojące znamiona u dziecka, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Co może oznaczać wysypka na stopach u dziecka?
- Wysypka to jeden z częstszych objawów chorobowych występujących u dzieci.
- Krostki i plamki na stopach dziecka mogą mieć różne przyczyny, m.in. infekcje wirusowe, grzybicze czy bakteryjne lub być oznaką uczulenia.
- Nie wolno lekceważyć wysypki na stopach u dziecka, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się poważniejszej chorobie. Każdorazowo po pojawieniu się niepokojących krostek lub plam powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Czerwone plamy na nogach a choroby
Duże czerwone plamy na nogach obserwowane są u chorych na cukrzycę. Zmiany skórne to rumień cukrzycowy – występuje także u dzieci. Skóra staje się sucha, matowa i pogrubiona, traci elastyczność i zdolności do regeneracji, jest podatna na zakażenia. Czerwone plamy atakujące stopę i postępujące w górę, ku łydce, mogą być objawem stopy cukrzycowej, będącej powikłaniem źle leczonej cukrzycy. U pacjentów z cukrzycą właściwa terapia jest kluczowa – nieleczony zespół stopy cukrzycowej skutkuje nieodwracalnymi deformacjami oraz martwicą stopy, co często prowadzi do amputacji.
Czerwona plama na nodze w postaci rumienia wędrującego może być oznaką boreliozy (łac. borreliosis), wieloukładowej choroby zakaźnej, którą przenoszą kleszcze. Boreliozę, najczęstszą chorobę odkleszczową, wywołują bakterie należące do krętków. Rumień wędrujący pojawia się w ciągu 1–3 tygodni w miejscu wkłucia kleszcza. Na początku ma postać pojedynczej plamy bądź grudki, czerwona plama szybko się jednak rozszerza. Charakterystyczne dla rumienia wędrującego jest tworzenie się czerwonej obwódki. Rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne.
Czerwona plama na nogach, a także na stopach czy na nosie (lub w innym miejscu na ciele) może oznaczać naczyniaka (łac. angioma). To łagodny nowotwór wywodzący się z układu naczyń krwionośnych. Często jest wrodzony. Ma charakterystyczną formę wypukłej, sinoczerwonej plamy (bądź drobnych guzków). Głównie lokalizuje się na głowie, tułowiu lub karku – na nogach rzadziej. Naczyniaki dzielą się na:
- naczyniaki niezłośliwe (łac. haemangioma) – najczęściej,
- naczyniaki limfatyczne (łac. lymphangioma) – rzadko,
- naczyniaki krwionośne złośliwe (łac. hemangiosarcoma) – rzadko,
- naczyniaki limfatyczne złośliwe (łac. lymphangiosarcoma) – rzadko.
Bolesny rumień kończyn (łac. erythromelalgia) to inna choroba, której objawem mogą być czerwone plamy na nogach. Oprócz zaczerwienienia pojawia się charakterystyczne ocieplenie kończyn i uporczywe pieczenie. Choroba występuje rzadko, najczęściej atakuje palce. Może być dziedziczna.
Krostki na stopach: jakie mogą być przyczyny?
Wysypka może pojawić się na różnych częściach ciała. Krostki lub plamy występujące na stopach u dzieci mogą być wynikiem reakcji alergicznej. Możliwe, że maluch miał kontakt z jakimś detergentem lub inną substancją, na którą ma uczulenie. Wysypkę mógł zatem spowodować nowy płyn do kąpieli lub krem. Podrażnienie delikatnej skóry dziecka mógł spowodować także proszek do prania lub do płukania, w którym wyprane zostały np. buty czy skarpetki.
Istnieje również prawdopodobieństwo, że drobne krostki na stopach dziecka będą świadczyć o rozwijającym się zakażeniu grzybiczym lub bakteryjnym. Może też być symptomem rosnącej w tym miejscu kurzajki.
Wysypka na stopach u dzieci jest czasami objawem różnego rodzaju zakażeń wirusowych prowadzących do chorób zakaźnych. Schorzeniom takie jak m.in. różyczka, ospa wietrzna czy odra towarzyszy wysyp małych czerwonych krostek. Zazwyczaj pojawiają się one najpierw na tułowiu oraz na głowie i twarzy, ale jeśli odnajdziemy je na stopach nie można tych chorób całkowicie wykluczyć. Diagnozę wystawia dopiero lekarz po przeprowadzeniu dokładnego badania.
Zmiany skórne na stopach mogą oznaczać także problemy dermatologiczne. Jednym z nich może być np. wyprysk potnicowy. Wysypka w tym przypadku przyjmuje formę pęcherzyków i towarzyszy jej świąd, obejmuje głównie podeszwy stóp oraz powierzchnię.
Jeśli wysypka długo nie znika, wygląda wyjątkowo niepokojąco, towarzyszy jej nieprzyjemne swędzenie lub ból, bezwzględnie trzeba udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza. Konsultacja jest tym bardziej konieczna, gdy oprócz wysypki pojawią się także inne objawy, np. gorączka lub osłabienie.

Czerwone plamy (kropki, krostki) na nogach – czym są spowodowane i jak je leczyć?
Czerwone plamy na nogach w formie rumienia albo pokrzywki są reakcją alergiczną lub objawem chorobowym. Występują niezależnie od wieku, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Mogą być swędzące i współwystępować z innymi symptomami. Zawsze leczy się przyczynę czerwonej wysypki na nogach.
- pokrzywki kontaktowej,
- pokrzywki pokarmowej,
- pokrzywki polekowej,
- pokrzywki wywołanej przez alergeny wziewne,
- pokrzywki idiopatycznej (samoistnej),
- pokrzywki fizycznej (powstającej np. w efekcie tarcia, narażenia na promieniowanie słoneczne, działania zimna lub ciepła),
- pokrzywki cholinergicznej (skutek wzrostu temperatury ciała),
- pokrzywki wodnej.
Czerwona wysypka na nogach, szczególnie u dziecka, bywa reakcją alergiczną na kontakt z detergentem. Warto się zastanowić, czy nie był zmieniany np. proszek do prania. Czerwone kropki na nogach, stopach czy innych częściach ciała mogą być skutkiem kontaktu z sierścią zwierząt bądź jadem owadów.
Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN.
