Olej z czarnuszki na trądzik różowaty - czy warto?
Miejsce 5 – Yasumi Azelaic Acid Cream – maść na trądzik różowaty z kwasem azelainowym
Krem z kwasem azelainowym od Yasumi przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, trądzikowej oraz z trądzikiem różowatym. Swoje działanie zawdzięcza składnikom aktywnym:
- kwas azelainowy 10%: wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto złuszcza skórę. Dzięki tym cechom redukuje istniejące zmiany trądzikowe, wygładza cerę i zapobiega powstawaniu nowych niedoskonałości,
- niacynamid 5% (witamina B3): działa przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza wydzielanie łoju,
- alfa arbutyna: rozjaśnia przebarwienia.
Zalety Iwostin Rosacin |
---|
✅ Silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne |
✅ Skuteczna redukcja wyprysków i przebarwień |
Yasumi Azelaic Acid Cream koncentruje swoje działanie na sile składników antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Krem złuszcza martwy naskórek, ale też szybko niweluje wypryski. Dogłębnie oczyszcza skórę, dzięki czemu zmniejsza liczbę zaskórników i zapobiega ich powstawaniu. Dodatkowym atutem jest redukcja przebarwień. Ponadto zwęża pory, co z kolei pozytywnie wpływa na ogólny wygląd skóry. Ponadto krem stymuluje produkcję kolagenu, co z kolei poprawia gęstość skóry.
Olej z wiesiołka jak stosować na trądzik hormonalny
Olejek z wiesiołka można używać zamiast kremu do pielęgnacji skóry twarzy. Po przemyciu twarzy wodą, smarujemy nim twarz dwa razy dziennie. Po 5 minutach nadmiar olejku można zebrać chusteczką higieniczną. Bardzo dobrze sprawdzi się również jako dodatek do maseczek i peelingów pielęgnacyjnych.
Aby przygotować peeling wystarczy wymieszać 1 łyżkę oleju wiesiołkowego z 1 łyżeczką cynamonu. Tak przygotowany peeling delikatnie wmasowujemy w skórę twarzy przez kilka minut, a następnie zmywamy wszystko wodą.
Mieszanina 1 łyżki oleju z wiesiołka z 2 łyżkami jogurtu naturalnego będzie stanowiła doskonałą maseczkę przeciwtrądzikową. Nakładamy ją na czystą, umytą i osuszoną twarz, zmywamy po 20 minutach.
Olej z wiesiołka to również świetny dodatek do potraw – sosów, zup czy sałatek. Wystarczy przygotowując je dodać do nich ok. 1,5-2 łyżeczki oleju z wiesiołka.
8 Cynk może być pomocny w leczeniu trądziku różowatego
W jednym z badań stwierdzono, że cynk jest skuteczny w leczeniu trądziku różowego 14 , ale w innym nie odnotowano różnicy między grupą przyjmującą cynk, a grupą placebo 15 . Jako że leczenie wydaje się bezpieczne (nie wystąpiły skutki uboczne oprócz łagodnego rozstroju żołądka u kilku pacjentów w pierwszym badaniu), warto poświęcić co najmniej 3 miesiące i sprawdzić, czy przyniesie ono poprawę pod względem trądziku różowatego.
Ponieważ dawka stosowana w badaniach była dość wysoka, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby opracować jak najlepszą dawkę indywidualną. Warto też brać suplement miedzi, aby zapobiec niedoborowi. Sugerowana dawka: w zakończonym sukcesem badaniu stosowano dawkę 100 mg siarczanu cynku 3 razy dziennie. (Przeczytaj: 'Zajady - jakiej witaminy brakuje?')
Czarnuszka na cerę
Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E, czarnuszka ma bardzo dobry wpływ na skórę. Poprawia jej ogólny stan i wygląd, dzięki czemu warto wprowadzić ją do swojej codziennej pielęgnacji.
Poza zwalczaniem niedoskonałości, może również pomóc na inne problemy występujące na skórze, w tym na świerzbiączkę i zmiany o podłożu alergicznym – czarnuszka posiada bowiem właściwości antyhistaminowe. [2]
Co ciekawe, czarnuszka na cerę jest polecana również ze względu na jej działanie przeciwzmarszczkowe. Opóźnia starzenie się komórek skóry dzięki właściwościom antyoksydacyjnym, czyli zwalczającym wolne rodniki w organizmie.
Czarnuszka ma działanie przeciwgrzybiczne, dlatego można stosować ją w przypadku grzybicy skóry – skutecznie zwalcza powodujące ją drobnoustroje.
Warto wiedzieć, że czarnuszka będzie również bardzo pomocna przy problemach ze skórą głowy – pomaga zwalczać łupież i łagodzi podrażnienia i świąd, przywracając skórze równowagę. Zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów i znacząco wzmacnia ich cebulki.

Kto powinien stosować czarnuszkę?
Czarnuszka na trądzik to skuteczna metoda walki z niedoskonałościami, a także poważniejszymi problemami skórnymi.
Nie ma przeciwwskazań do jej stosowania – jest naturalnym środkiem o licznych właściwościach prozdrowotnych, który można nakładać na skórę codziennie w formie olejku lub naparu.
Poleca się ją osobom walczącym z nawracającymi zmianami zapalnymi i częstymi wypryskami. Sprawdzi się również przy atopowym zapaleniu skóry, grzybicy i innych zmianach chorobowych.
Można ją stosować także w przypadku skóry mało problemowej – będzie chroniła przed wystąpieniem na niej niepożądanych zmian oraz zapobiegała przedwczesnemu starzeniu się cery.
Osoby o skórze wyjątkowo wrażliwej mogą mieszać olej z czarnuszki np. z olejem jojoba lub masłem shea, które charakteryzują się właściwościami łagodzącymi.
