Tabletki na alergię - skuteczne rozwiązania dla Twojego zdrowia
Kiedy sięgnąć po leki przeciwalergiczne?
- alergia pokarmowa (m.in. na orzeszki ziemne, białko mleka krowiego),
- alergia wziewna (m.in. na pyłki roślin, sierść zwierząt),
- alergia kontaktowa (m.in. na substancje w kosmetykach).
Po środki przeciwalergiczne dostępne bez recepty można sięgnąć, gdy pojawią się objawy alergiczne. Może to być: katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie nosa, kichanie, wysypka, świąd skóry, zmiany skórne, pokrzywka, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. biegunka i ból brzucha). Dolegliwości są uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie. W momencie ich wystąpienia należy sięgnąć po dostępne przeciwalergiczne leki bez recepty.
Należy pamiętać, że alergia może pojawić się również u osób, które do tej pory nie miały rozpoznanego uczulenia. Dlatego warto mieć leki antyhistaminowe w domowej apteczce. Trzeba także skonsultować się z lekarzem alergologiem i wykonać badania. Pozwalają one ustalić, co jest czynnikiem uczulającym, a tym samym dopasować skuteczny lek.
Czy tylko lek przeciwhistaminowy II generacji? Co jeszcze można znaleźć w aptekach?
W przypadku alergii pomocny będzie nie tylko lek przeciwhistaminowy. W kontekście alergicznego nieżytu nosa i blokady nosa, która mu towarzyszy pomóc mogą także donosowe glikokortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa. Ich efekt działania pojawia się zwykle po upływie około 2 tygodni, ale stosowane systematycznie pozwalają normalnie oddychać. Aby uzyskać szybki efekt odetkania nosa czasami niezbędne będzie sięgnięcie po leki sympatykomimetyczne (ksylometazolina, oksymetazolina) dostępne bez recepty w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Dostępne są także tabletki, zwykle stosowane na katar - choć krótkotrwale mogą pomóc także i w tym przypadku. Należy pamiętać jednak, że wśród działań niepożądanych kropli z sympatykomimetykami jest tzw. polekowy nieżyt nosa, jeśli stosujemy je niezgodnie z wytycznymi (powyżej 7 dni).
Dobrym rozwiązaniem dla alergików są krople nawilżające do oczu, a także płukanki do nosa i woda morska do nosa, które pozwalają oczyścić nos z alergenów. Niektórzy stosują też maseczki z filtrami hepa, które wyłapują zanieczyszczenia i alergeny. Znajdują się one także w oczyszczaczach powietrza, które można zainstalować w domu.
Jakie rodzaje alergii można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych bez recepty?
Lek bez recepty na alergie są wybierane m.in. przez pacjentów ze zdiagnozowanym uczuleniem, którzy mierzą się z typowymi objawami – np. w sezonie pylenia określonych substancji.
Leki na uczulenie bez recepty mogą być stosowane przy różnych typach alergii, np.:
- alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, tzw. katarze siennym – wówczas stosuje się m.in. tabletki zawierające leki antyhistaminowe, jak również spray do nosa z pseudoefedryną,
- alergicznym zapaleniu spojówek – wówczas, poza lekami od alergii w tabletkach przydatne mogą być krople,
- alergiach skórnych (pokrzywce) – wówczas sięga się np. po środki do podania bezpośrednio na skórę, często zawierają one maleinian dimetyndenu o działaniu przeciwuczuleniowym i przeciwświądowym oraz łagodzącym.
Sposób zastosowania oraz dawkowanie należy dopasować do typu uczulenia, jego przebiegu oraz wieku osoby z alergią. Leki na alergię dla dzieci zawierają te same substancje czynne, jednak sposób ich podawania może być inny, np. w zależności od tego, ile pociecha ma lat oraz ile waży. Dlatego należy zawsze dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem albo farmaceutą.
Jakie leki przeciwalergiczne w leczeniu objawów alergii wybrać? Jakie leki na alergię bez recepty pomogą w przypadku alergii w nosie, a jakie na łzawienie oczu?
W leczeniu alergii wykorzystuje się przede wszystkim wspomniane leki przeciwhistaminowe II generacji. Tego typu leki na alergię bez recepty z łatwością otrzymać można w każdej aptece - zarówno w formie tabletek, jak i w formie sprayu do nosa czy też kropli do oczu. Krople do oczu wskazane są szczególnie w przypadku alergii ocznej (łzawienie oczu, pieczenie oczu). Z kolei leki na alergię w postaci tabletek można stosować przy każdym rodzaju alergii. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa w aptekach spotkać można przede wszystkim leki i tabletki na alergię zawierające cetyryzynę, loratadynę, desloratadynę, feksofenadynę i od niedawna bilastynę. Tabletki na alergię różnią się w zależności od długości działania i ewentualnych wskazań wiekowych. Np. w przypadku dzieci, wśród leków przeciwalergicznych, które można stosować u dzieci wymienić należy np. desloratadynę, która w postaci tabletek w dawce 2,5mg może być stosowana u dzieci powyżej 6 roku życia, a dostępna w syropie - już od 2 roku życia.
Jakie leki wybrać zaś w przypadku karmienia piersią? Dla kobiet karmiących piersią dobrym wyborem będzie loratadyna, która jest chyba najlepiej przebadaną substancją pod tym kątem. W okresie karmienia piersią można też zastosować cetyryzynę, która choć w niewielkim stopniu przenika do mleka matki, to ilość ta jest zbyt mała, aby wywołać jakiś efekt terapeutyczny. W okresie karmienia piersią można też zastosować na skórę dimetinden w postaci żelu - ważne jednak, aby ograniczyć się do niewielkich obszarów skóry.
