Tabletki na alergię - skuteczne rozwiązania dla Twojego zdrowia

Działanie leków przeciwhistaminowych

Leki od alergii różnią się między sobą składem, a co za tym idzie – właściwościami oraz przeznaczeniem. Leki na alergię bez recepty zawierają substancje czynne przede wszystkim o charakterze przeciwhistaminowym. Ich zadaniem jest działanie na obwodowe receptory histaminowe H1 – tak, aby je zablokować, a w efekcie zniwelować objawy typowe przy uczuleniu.

Wśród składników aktywnych z tej grupy najpopularniejszymi są:

  • feksofenadyna – to lek antyalergiczny, który nie ma efektu sedacyjnego, co oznacza, że nie wywołuje senności,
  • loratadyna lub desloratadyna – również nie wykazują znaczącego działania usypiającego,
  • cetyryzyna lub lewocetyryzyna, po której nie zaleca się prowadzenia pojazdu, może być również podawana dzieciom od 6. roku życia.

Dodatkową substancją czynną stosowaną w lekach na alergię bywa pseudoefedryna. Jej zadaniem jest obkurczenie i zmniejszenie przekrwienia błon śluzowych nosa. Przekłada się to na załagodzenie dolegliwości związanych z katarem siennym.

Poza tabletkami przeciw alergii, w grupie leków antyhistaminowych stosowanych przy objawach uczulenia można wymienić krople:

  • do nosa – np. z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, które obkurczają błony śluzowe, co ma znaczenie przy katarze siennym,
  • do oczu – np. z chlorowodorkiem azelastyny, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, jest podawany przy alergicznym zapaleniu spojówek (zarówno dorosłym, jak i dzieciom powyżej 4. roku życia),
  • doustne – np. z cetyryzyną, w tej postaci często występują leki antyalergiczne przeznaczone dla dzieci.

Syropy na alergię

Syrop na alergię to lek w postaci płynnej. Również pomaga w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów. Składniki syropów najczęściej mają działanie przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne. Wśród związków występujących w ich składzie znajdziemy m.in. dichlorowodorek cetyryzyny czy chlorek wapnia. Zaletą syropów jest łatwość podania preparatu, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci. Poza tabletkami i syropami na alergię warto też zwrócić uwagę na krople do nosa, które obkurczają błony śluzowe, co ma szczególne znaczenie przy katarze siennym. Tego typu lek przeciwalergiczny można stosować wtedy, gdy dochodzi do kontaktu z alergenem.

Swędzenie oczu, przekrwienie, łzawienie i obrzęk spojówek oraz powiek — to tylko niektóre objawy alergii, które ujawniają się przede wszystkim w obrębie gałek ocznych. Alergiczne zapalenie spojówek to często występująca dolegliwość. W takich sytuacjach warto zastosować odpowiednio dobrane krople do oczu na alergię. Znajdziesz je w ofercie naszej apteki internetowej.

Leki na alergię bez recepty – jakie leki antyhistaminowe wybrać?

Leki na alergię bez recepty cieszą się ogromną popularnością. Do najczęściej stosowanych preparatów przeciwhistaminowych należą: tabletki, krople do oczu, żele, maści. W ofercie można znaleźć także szampony i mydła dla alergików. Sprawdź, jakie leki bez recepty na alergię można kupić w aptekach i dowiedz się, które są najskuteczniejsze.

  • W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które dzielą się na leki I generacji, (często wywołujące skutki uboczne) i leki II generacji (nie wywołujące skutków ubocznych).
  • Leki na alergię najczęściej dostępne są w postaci tabletek, syropów i kropel. Przed wyborem konkretnego leku należy kierować się najbardziej preferowaną formą przyjmowania, a przede wszystkim zawartością substancji łagodzących objawy alergii.
  • Wiele leków przeciwalergicznych nie jest zalecanych do stosowania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci czy osób starszych. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy tylko lek przeciwhistaminowy II generacji? Co jeszcze można znaleźć w aptekach?

W przypadku alergii pomocny będzie nie tylko lek przeciwhistaminowy. W kontekście alergicznego nieżytu nosa i blokady nosa, która mu towarzyszy pomóc mogą także donosowe glikokortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa. Ich efekt działania pojawia się zwykle po upływie około 2 tygodni, ale stosowane systematycznie pozwalają normalnie oddychać. Aby uzyskać szybki efekt odetkania nosa czasami niezbędne będzie sięgnięcie po leki sympatykomimetyczne (ksylometazolina, oksymetazolina) dostępne bez recepty w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Dostępne są także tabletki, zwykle stosowane na katar - choć krótkotrwale mogą pomóc także i w tym przypadku. Należy pamiętać jednak, że wśród działań niepożądanych kropli z sympatykomimetykami jest tzw. polekowy nieżyt nosa, jeśli stosujemy je niezgodnie z wytycznymi (powyżej 7 dni).

Dobrym rozwiązaniem dla alergików są krople nawilżające do oczu, a także płukanki do nosa i woda morska do nosa, które pozwalają oczyścić nos z alergenów. Niektórzy stosują też maseczki z filtrami hepa, które wyłapują zanieczyszczenia i alergeny. Znajdują się one także w oczyszczaczach powietrza, które można zainstalować w domu.

Leki na alergię dla dzieci

Leki na alergię dla dzieci powinny wyróżniać się skutecznością, a jednocześnie bezpieczeństwem działania. Dlatego też warto wybierać wyłącznie te preparaty, które są dedykowane dla najmłodszych. Oferta naszej apteki online jest pod tym względem urozmaicona. Wśród dostępnych produktów znaleźć można m.in. krople doustne czy spray do nosa od 1. miesiąca życia, syrop o smaku bananowym dla dzieci od 12. miesiąca życia, a także inne preparaty dla starszych dzieci.

Syrop na alergię dla dzieci

Syrop na alergię dla dzieci to produkt chętnie wybierany przez rodziców i zwykle ochoczo spożywany przez maluchy. Tego typu lek przeciwalergiczny wyróżnia się przyjemnym, najczęściej owocowym smakiem. Ma również bezpieczne działanie, zapewniając przy tym skuteczność w łagodzeniu objawów alergii.

Tabletki na alergię dla dzieci

Tabletki na alergię dla dzieci przeznaczone są do zastosowania już od 24. miesiąca życia. Zawierają substancje, które łagodzą dolegliwości wynikające z alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Tego typu objawy pojawiają się sezonowo lub całorocznie. Oprócz tego dostępne są preparaty niwelujące inne symptomy, np. swędzenie, zaczerwienienie skóry, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy itp. Alergia, czyli uczulenie, to bardzo popularna przypadłość. Wywołują ją alergeny – różnego rodzaju substancje, które powodują nadwrażliwość organizmu. Wśród najpopularniejszych czynników uczulających można wymienić pyłki roślin, roztocza kurzu, orzeszki ziemne, a także różnego rodzaju detergenty. Bez względu na rodzaj alergii, do twojej dyspozycji są syropy, aerozole i tabletki na alergię bez recepty, dzięki którym załagodzisz jej przebieg i zniwelujesz objawy.

Dlatego zanim zrobisz futrzanego przyjaciela, powinieneś upewnić się, że nie ma alergii u dzieci i innych członków rodziny, aby później nie było trudno się z nim rozstać i nie było problemów zdrowotnych.

Czytaj dalej...

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj dalej...

Kiedy pszczoła zwiadowczyni go odnajdzie, wraca do ula i odpowiednim tańcem informuje pszczoły-zbieraczki, w którym kierunku się udać, aby ten pożytek znaleźć, a także jakiego rodzaju jest to pożytek i jak go jest dużo.

Czytaj dalej...

Hydroksyzyna czy clemastinum to najstarsza grupa leków przeciwalergicznych, która ze względu na szersze działanie i wpływ na różne receptory dopaminergiczne, serotoninergiczne, muskarynowe powoduje wiele działań niepożądanych.

Czytaj dalej...