Na co można mieć alergie? Poznaj najczęstsze alergeny!
Najczęstsze alergeny pokarmowe
Alergia pokarmowa najczęściej występuje u niemowląt, ponieważ ich układ pokarmowy jest jeszcze nie w pełni dojrzały i „przepuszcza” alergeny wywołując niepożądane reakcje immunologiczne. U wielu dzieci, alergia znika w 2.–3. roku życia, ale duży procent małych pacjentów ma objawy uczulenia jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Zdarza się też, że alergia pokarmowa pojawia się dopiero w wieku dorosłym.
Alergeny pokarmowe powodują najczęściej bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, a także wysypki. Rzadziej objawiają się dolegliwościami ze strony dróg oddechowych.
Najczęstszą alergią pokarmową w Polsce jest alergia na białko mleka krowiego, a dokładnie na znajdujące się w mleku kazeinę oraz alfa- i beta-laktoglobuliny. Popularnym alergenem jest również gluten, czyli białka występujące w zbożach pszenicy, żyta i jęczmienia.
Najczęstsze alergeny pokarmowe:
- produkty mleczne
- jajka
- ryby
- soja (oraz produkty sojowe, np. mleko jogurty, sery, wędliny sojowe)
- owoce (najczęściej: pomarańcze, mandarynki, cytryny, kiwi, melony, a z polskich owoców: truskawki, poziomki, maliny
- warzywa: selery, pomidory, papryka
- mięso: najczęściej: cielęcina i wołowina (jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego), kurczak (jeśli dziecko jest uczulone na jajka)
- zboża zawierające gluten (to białko znajdujące się w pszenicy, ryżu, jęczmieniu i owsie). Szczególnie często uczula pszenica oraz żyto
- słodycze: najczęściej kakao, czekolada
- orzechy, szczególnie orzeszki ziemne
- skorupiaki i owoce morza
- konserwanty i barwniki (glutaminian sodu, tartrazyna, siarczyny)
Alergiczne pchle zapalenie skóry
To rodzaj alergii najczęściej występujący u kotów. Występuje ona w odpowiedzi na białka występujące w pchlej ślinie. Dostaje się ona do kociego krwioobiegu w momencie, w którym pchła gryzie zwierzę i pije jego krew. Nawet jedno ukąszenie może spowodować silny świąd, w rezultacie którego zwierzę zaczyna drapać oraz lizać się intensywnie. W skrajnych przypadkach prowadzi to do utraty włosów oraz silnego zaczerwienia skóry. Może powodować to wtórne infekcje bakteryjne, a nawet ropne zapalenia skóry. Opisane zmian najczęściej zlokalizowane są w okolicy oraz u podstawy ogona zwierzęcia.
Po zastosowaniu odpowiednich preparatów ochrony przeciw pasożytom zewnętrznym oraz kąpieli kota. lekarz weterynarii może zdecydować się na zastosowanie kortykosteroidoterapii w celu wyciszenia uciążliwych objawów alergii.
Jak radzić sobie z zimową alergią?
Pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia alergii jest kontakt z alergologiem. Wykwalifikowany lekarz będzie w stanie rozpoznać objawy uczulenia i zleci wykonanie testów skórnych, potwierdzających lub wykluczających alergię na konkretny rodzaj roślin, roztoczy lub grzybów.
W wielu przypadkach całkowite wyleczenie alergii jest niemożliwe, jednak osoby z zaawansowanymi uczuleniami mogą dostać skierowanie na wykonywane najczęściej w szpitalu odczulanie. Wówczas alergicy udają się co 2-3 miesiące na zastrzyk, łagodzący reakcje alergiczne. Zwykle odczulanie trwa 3 lata.
Sposobem na zniwelowanie prawdopodobieństwa wystąpienia reakcji alergicznej jest regularne wietrzenie wnętrz. Niska temperatura powietrza będzie korzystnie wpływać na zmniejszenie liczby roztoczy w mieszkaniu, co powinno poprawić komfort alergików. Jednocześnie należy pamiętać, aby nie wietrzyć mieszkania zimą zbyt długo ze względu na obecny w powietrzu smog.
Ponadto warto ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie można mieć kontakt z osobami palącymi papierosy, a także z grzybami i pleśniami (np. w saunach lub na basenie). Zachęca się również do częstszej zmiany pościeli, a w przypadku posiadania zwierząt – do wyczesywania ich sierści i kąpieli.