Depilacja laserowa - mit czy rzeczywistość? Analiza skuteczności i ograniczeń
Co jeśli przygotowanie do depilacji laserowej nie idzie po Twojej myśli? Niespodziewany ból
Przygotowanie do depilacji laserowej wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niestety czasami nie wszystko idzie po naszej myśli, a niespodziewany ból może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie.
W takiej sytuacji często zadajemy sobie pytanie, czy możemy sięgnąć po środki przeciwbólowe, aby złagodzić nasze dolegliwości i umożliwić nam przeprowadzenie depilacji laserowej. Jednym z popularnych wyborów jest paracetamol, skuteczny środek przeciwbólowy dostępny bez recepty.
Paracetamol jest powszechnie stosowany do łagodzenia różnych rodzajów bólu, w tym bólu głowy. Działa poprzez blokowanie produkcji pewnych substancji chemicznych w organizmie, które są związane z odczuwaniem bólu. Dzięki temu może przynieść ulgę w przypadku niespodziewanych dolegliwości, które mogą nas zaskoczyć przed lub w trakcie depilacji laserowej.
Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania paracetamolu. Przed zastosowaniem jakichkolwiek leków przeciwbólowych zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli mamy jakieś istniejące schorzenia lub przyjmujemy inne leki.
W dalszej części artykułu omówimy, jak bezpiecznie stosować paracetamol przed depilacją laserową i jakie inne kroki możemy podjąć w celu złagodzenia niespodziewanego bólu. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwość jest poważna lub utrzymuje się przez dłuższy czas, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą medycznym, aby otrzymać odpowiednią diagnozę i leczenie.
Depilacja laserowa latem – jakich zasad trzeba przestrzegać i o czym należy pamiętać
Podstawową zasadą, o której wspomniałyśmy już wcześniej już, jest to, aby powstrzymać się od opalania. – Należy pamiętać, aby nie eksponować okolic poddanych depilacji laserowej na słońce, utrzymywać okres 4 tygodni przed i po zabiegu bez opalania – przypomina Lidia Kwiatkowska z kliniki Elite. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, aby używać kremów z wysokim filtrem (minimum SPF50), które ochronią naszą skórę poddawaną zabiegowi przed szkodliwym działaniem słońca, przebarwieniami i poparzeniami słonecznymi.
Depilacja laserem jest zdecydowanie odczuwalna, ale poziom bólu to bardzo indywidualna kwestia, która zależy nie tylko od progu bólu każdej osoby, ale także dobranych parametrów lasera oraz depilowanych miejsc. Najbardziej wrażliwe na depilację laserową obszary to np. okolice bikini, przód łydek, okolice kostek – generalnie te miejsca, gdzie skóra jest bardzo cienka. Nie ma różnicy, czy zabieg jest wykonywany zimą czy latem. Na szczęście w każdej chwili możecie poprosić kosmetologa o chwilę przerwy. Uczucie depilacji laserowej przypomina wbijanie igiełek w skórę – na szczęście jeden „strzał” laserem trwa kilka sekund, dlatego jest to do wytrzymania. Tuż po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, co jest zupełnie naturalne. Zaczerwienienia znikają po kilku dniach.
Czy można zrobić depilację laserową latem?
Istnieje wiele mitów na temat depilacji laserowej. Odpowiedź na pytanie, czy można zrobić depilację laserową latem jest twierdząca, jednak istnieją rzeczy, o których należy pamiętać oraz kilka bezdyskusyjnych zasad. Między zabiegami nie można się opalać, ponieważ grozi to bolesnymi poparzeniami i trwałymi przebarwieniami. Przykładowo – gdybyśmy wykonali zabieg na opalonej skórze i doszłoby do kontaktu z laserem, poparzona już skóra potraktowana laserem będzie nie tylko boleć, ale w tym miejscu powstaną nieestetyczne blizny. Nie warto więc oszukiwać, bo ten system jest po prostu nie do przeskoczenia. Należy też być w 100% szczerą, wypełniając kartę przed zabiegiem depilacji i odpowiadając na pytania kosmetyczki – prędzej czy później wyjdzie na jaw to, że opalałyśmy się, ale na tym etapie możemy zrobić sobie dużą krzywdę, dlatego nie warto.
Wiele osób ma wątpliwości, czy depilacja laserowa latem jest bezpieczna. – Depilacja latem jest bezpieczna tak długo, jak chronimy od słońca obszar poddawany zabiegowi – tłumaczy Lidia Kwiatkowska, właścicielka warszawskich klinik laserowych Elite. Co to znaczy? Bezpośrednio po zabiegu należy zakrywać miejsca, które zostały wydepilowane i nie opalać się. Dlatego jeżeli planujecie wakacje w tym sezonie, depilacja laserowa nie jest możliwa. Ale jeśli spędzacie lato w mieście i nie będziecie opalać się na balkonie, działce lub gdziekolwiek indziej, możecie spokojnie zafundować sobie depilację laserową latem.
Nowoczesne zabiegi laserowe a przeciwwskazania zdrowotne
Przed zabiegiem laserowym przeciwwskazaniem są też przebyte badania i niektóre zabiegi. Jeśli poddałeś się szczepieniu lub wykonałeś zdjęcie rentgenowskie, powinieneś odczekać 2 tygodnie. Z zabiegu nie można korzystać także od razu po infekcjach o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybiczym. Jeśli stosowałeś antybiotyk – odczekaj miesiąc. Dla depilacji laserowej przeciwwskazaniami będą też nabyte lub wrodzone choroby, np. nowotwór, cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne, epilepsja. Ze względów bezpieczeństwa niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu także u osób z wszczepionymi podskórnie implantami, ze stymulatorami serca albo z defibrylatorami. W kwestii tatuaży, znamion czy makijażu permanentnego, w trakcie samego zabiegu utrzymujemy od nich bezpieczny odstęp.
W przypadku niektórych rodzajów zabiegów laserem dedykowanych paniom, odradza się ich przeprowadzenie lub proponuje inny termin. Takim przypadkiem jest depilacja okolic bikini podczas miesiączki. Sama menstruacja nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do depilacji laserowej, jednak należy pamiętać o tym, że zabieg w tym czasie może być bardziej bolesny. Trzeba także pamiętać o tym, żeby nie wybierać się na laserowe usuwanie owłosienia bezpośrednio po przeprowadzonym wcześniej zabiegu z zastosowaniem wosku czy depilatora. W takich przypadkach zabieg laserowy dobrze jest umówić za kolejne cztery tygodnie od ostatniej depilacji mechanicznej.
