Najpierw tonik czy żel do mycia twarzy - Klucz do Zdrowej i Promiennej Skóry

Pianka, żel, mleczko, emulsja do twarzy – czym się różnią te produkty?

Pianka, żel, mleczko czy emulsja do twarzy – wszystkie te kosmetyki spełniają tę samą funkcję, ich zadaniem jest oczyszczenie skóry twarzy. Różnią się jednak głównie konsystencją, choć oczywiście – w zależności od rodzaju produktu (naturalny, apteczny czy drogeryjny) – także składem, skutecznością oraz dodatkowym działaniem na skórę (np. nawilżającym, regulującym). Skupmy się jednak na podstawowej różnicy.

Ze wszystkich wymienionych produktów do mycia twarzy najcięższą konsystencję ma mleczko. Choć daleko mu do produktów olejowych, to w jego składzie są olej oraz woda, których działanie łączy emulgator. Aby zmyć resztki mleczka z twarzy nie wystarczy sama woda, potrzebne są do tego płatki kosmetyczne. Emulsja to również produkt składający się z frakcji olejowej, emulgatora i wody, jednak jest lżejsza niż mleczko, ponieważ zawiera więcej wody.

Składy żelów i pianek też są podobne do siebie. Oparte są na sufraktantach. Ich nazwa pochodzi od angielskiego określenia Surface Active Agent, czyli czynnik powierzchniowo czynny. Są to związki chemiczne zbudowane z dwóch elementów wykazujących powinowactwo do wody, tj. hydrofilowego (wysokie powinowactwo) oraz hydrofobowego (niskie powinowactwo). Dzięki temu mają zdolność gromadzenia się na granicy różnych faz – stałej, ciekłej i gazowej.

Żel ma konsystencję lżejszą niż mleczko i emulsja, jednak cięższą i gęstszą niż pianka (zawiera mniej substancji hydrofilowych). Pianka to kosmetyk zdecydowanie najlżejszy i najbardziej delikatny z wymienionych. Ma przyjemną, aksamitną konsystencję chmurki, nie tracąc jednocześnie właściwości myjących i oczyszczających.

Jak wybrać najlepszy żel do mycia twarzy

Żel do mycia twarzy należy dobrać odpowiednio do potrzeb swojej skóry. Przed zakupem kosmetyku zastanów się więc z jakimi problemami boryka się Twoja cera i jakiego rodzaju pielęgnacji twarzy wymaga.

Zwróć także uwagę na skład danego żelu, unikając tych szkodliwych a wybierając najbardziej wartościowe składniki. Pamiętaj, że źle dobrany żel może prowadzić do wysuszenia, trądziku lub atopowego zapalenia skóry.

Składniki

Wybierając głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy unikaj szkodliwych parabenów, barwników i alkoholi. Staraj się też kupować produkty, które nie mają w składzie SLS, i SLES. Szukaj natomiast elementów, które wpłyną korzystnie na stan Twojej cery. Mogą to być m. in:

  • miód działający przeciwzapalnie,
  • kwas hialuronowy o silnych właściwościach nawilżających,
  • cynk poprawiający stan cery trądzikowej,
  • algi morskie, które dostarczają skórze składniki odżywcze,
  • woda termalna o właściwościach łagodzących,
  • kwas migdałowy delikatnie złuszczający skórę,
  • kwas jabłkowy, który rozjaśnia cerę
  • lawenda przynosząca ukojenie,
  • olejek rumiankowy niwelujący podrażnienia.

Żel do mycia twarzy powinien zawierać także składniki myjące np. Coco-Betaine, Hexylene Glycol, Cocamide DEA, lub Cocamidopropyl Betaine oraz składniki nawilżające, np. Peg-8, Caprylyl Glycol, Glycerin, Panthenol czy Propylene Glycol.

Rodzaj skóry

Pielęgnację skóry musisz dopasować do rodzaju cery. Dzięki temu unikniesz podrażnień, wyprysków, przesuszenia lub błyszczenia. Poza tym spełnisz wszystkie potrzeby swojej skóry.


Tonik do twarzy – kiedy i jak poprawnie go używać?

~ W wieczornej pielęgnacji po tonik sięgamy po wykonaniu demakijażu. Możesz za jego pomocą wykonać dodatkowo tzw. micropeeling. Ze względu na właściwości oczyszczające, wacik nasączony tonikiem podczas masażu pomoże w złuszczaniu naskórka – mimo, że dzieje się to w minimalnej skali, oczyszczenie z nadmiaru sebum czy innych zanieczyszczeń (których nie usunęły kosmetyki we wcześniejszych etapach) następuje w sposób zdrowy i przyjemny.

W przypadku pory wieczornej, warto sięgnąć po tradycyjny tonik, ponieważ jest on najpewniejszym źródłem przywrócenia skórze pH do odpowiedniego poziomu.

~ Tonik o poranku to świetny wybór, jeśli chcesz by Twoja skóra zdrowo rozpoczęła dzień. Przez noc zbierają się na niej zanieczyszczenia, których usunięcie odświeży ją i sprawi, że będzie świeża i promienna. Nałożony makijaż dużo lepiej utrzyma się na czystej skórze, a dodatkowo zapobiegniesz namnażaniu się bakterii pod jego warstwą.

Cały wachlarz toników i hydrolatów z dokładnymi opisami znajdziesz w zakładce TWARZ i podkategorii HYDROLATY-TONIKI-PŁYNY MICELARNE (klik).

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Jeśli nałożymy najpierw korektor, będzie to po prostu marnotrawstwo tego kosmetyku, a także dołożymy sobie zupełnie niepotrzebnie dodatkowej pracy, bo najpewniej konieczne okaże się ponowne zakrywanie tego samego obszaru twarzy.

Czytaj dalej...

Wybierz cienki, matujący filtr przeciwsłoneczny cięższe filtry przeciwsłoneczne do ciała mogą dodatkowo zatykać pory, więc stosowanie lekkiego kremu przeciwsłonecznego na dotkniętych obszarach pomoże zminimalizować to ryzyko.

Czytaj dalej...

Ten wskaźnik odpowiada sumie śladów środowiskowych bez jednostki gotowego produktu wywodzących się od 5 czynników oddziaływania mierzonych przy użyciu naszej metodologii śladu środowiskowego w celu zachowania ilości i jakości zasobów wody.

Czytaj dalej...