Najpierw tonik czy żel do mycia twarzy - Klucz do Zdrowej i Promiennej Skóry

Pianka, żel, mleczko, emulsja do twarzy – czym się różnią te produkty?

Pianka, żel, mleczko czy emulsja do twarzy – wszystkie te kosmetyki spełniają tę samą funkcję, ich zadaniem jest oczyszczenie skóry twarzy. Różnią się jednak głównie konsystencją, choć oczywiście – w zależności od rodzaju produktu (naturalny, apteczny czy drogeryjny) – także składem, skutecznością oraz dodatkowym działaniem na skórę (np. nawilżającym, regulującym). Skupmy się jednak na podstawowej różnicy.

Ze wszystkich wymienionych produktów do mycia twarzy najcięższą konsystencję ma mleczko. Choć daleko mu do produktów olejowych, to w jego składzie są olej oraz woda, których działanie łączy emulgator. Aby zmyć resztki mleczka z twarzy nie wystarczy sama woda, potrzebne są do tego płatki kosmetyczne. Emulsja to również produkt składający się z frakcji olejowej, emulgatora i wody, jednak jest lżejsza niż mleczko, ponieważ zawiera więcej wody.

Składy żelów i pianek też są podobne do siebie. Oparte są na sufraktantach. Ich nazwa pochodzi od angielskiego określenia Surface Active Agent, czyli czynnik powierzchniowo czynny. Są to związki chemiczne zbudowane z dwóch elementów wykazujących powinowactwo do wody, tj. hydrofilowego (wysokie powinowactwo) oraz hydrofobowego (niskie powinowactwo). Dzięki temu mają zdolność gromadzenia się na granicy różnych faz – stałej, ciekłej i gazowej.

Żel ma konsystencję lżejszą niż mleczko i emulsja, jednak cięższą i gęstszą niż pianka (zawiera mniej substancji hydrofilowych). Pianka to kosmetyk zdecydowanie najlżejszy i najbardziej delikatny z wymienionych. Ma przyjemną, aksamitną konsystencję chmurki, nie tracąc jednocześnie właściwości myjących i oczyszczających.

Co najpierw – tonik czy żel?

Teraz, gdy wiesz, jak działają tonik i żel, możemy odpowiedzieć na pytanie, co powinno być pierwszym krokiem w Twojej rutynie pielęgnacyjnej. Odpowiedź zależy od Twoich preferencji i potrzeb skóry. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc podjąć decyzję:

  • Jeśli masz suchą skórę, warto zacząć od żelu do mycia twarzy, aby usunąć zanieczyszczenia i makijaż, a następnie zastosować tonik nawilżający, który przywróci pH skóry i dostarczy dodatkowego nawilżenia.
  • Jeśli Twoja skóra jest tłusta, możesz zacząć od toniku o działaniu seboregulującym, który pomoże w kontrolowaniu nadmiaru sebum, a następnie użyć żelu do oczyszczania skóry.
  • Jeśli masz skórę wrażliwą, warto zacząć od żelu łagodzącego, który nie podrażni skóry, a następnie zastosować tonik łagodzący, który doda dodatkowego uczucia komfortu.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznej rutyny pielęgnacyjnej jest regularne stosowanie zarówno toniku, jak i żelu. Oba te produkty mają swoje unikalne korzyści i działają synergistycznie, aby utrzymać Twoją skórę zdrową i piękną.

Ranking pianek do mycia twarzy

1. La Prairie Foam Cleanser

309,50 zł

349 zł

349 zł

Najlepsza pianka do mycia twarzy w 2024

Pianka La Prairie w doskonały sposób oczyszcza skórę twarzy z wszelkich zanieczyszczeń i makijażu, pozostawiając ją gładką i odświeżoną. Na tle innych pianek wyróżnia ją jednak szereg właściwości, których większość kosmetyków do czyszczenia nie posiada.

Głównym składnikiem jej lekkiej formuły jest ekstrakt z aloesu, który działa na skórę przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i bakteriobójczo. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i redukuje obrzęki oraz delikatnie nawilża.

Idealnie sprawdzi się więc na każdym typie skóry, zwłaszcza tej szczególnie narażonej na szkodliwe czynniki środowiska (smog, klimatyzację czy zmiany pogodowe). Nam najbardziej podoba się też uczucie totalnego odświeżenia, które pozostawia na twarzy.

2. Estée Lauder Perfectly Clean

118,90 zł

125 zł

124,99 zł

Pianka przeciw niedoskonałościom do codziennej pielęgnacji
  • odblokowuje pory
  • hamuje powstawanie zaskórników
  • można używać jej jako maseczki oczyszczającej

Marka Estée Lauder ma w swojej ofercie nie tylko fantastyczne kosmetyki do makijażu, ale też produkty do pielęgnacji skóry. Pianka Perfectly Clean jest jedną z najlepszych na rynku.

Dokładnie oczyszcza i odblokowuje pory, co natomiast hamuje powstawanie zaskórników i niedoskonałości. Twoja cera pozostaje czysta i odświeżona, a także bardzo gładka w dotyku. To delikatny kosmetyk, który pasuje do każdego rodzaju skóry.

Żel – co to jest i jak działa?

Żel do mycia twarzy jest produktem, który stosuje się do oczyszczania skóry. Jego głównym zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, sebum i makijażu z powierzchni skóry. Żel ma lekką konsystencję, która dobrze się pieni i łatwo rozprowadza po skórze.

Podobnie jak w przypadku toniku, ważne jest wybranie żelu odpowiedniego do Twojego rodzaju skóry. Jeśli masz skórę suchą, warto wybrać żel o delikatnym działaniu, który nie wysuszy skóry. Dla skóry tłustej lub trądzikowej, żel o działaniu oczyszczającym i seboregulującym może być najlepszym wyborem. Dla skóry wrażliwej warto wybrać żel łagodzący, który nie podrażni skóry.

Stosowanie żelu do mycia twarzy ma wiele korzyści dla Twojej skóry, takich jak:

  • Usuwanie zanieczyszczeń i makijażu
  • Oczyszczanie porów
  • Przygotowanie skóry do dalszych etapów pielęgnacji
  • Odświeżenie skóry

Dzięki temu włoski usuwa się razem z cebulkami, co zapewnia efekt gładkiej skóry na dłużej, niż na przykład w przypadku jednorazowej maszynki do golenia, która niweluje tylko włoski z powierzchni skóry, a cebulki pozostawia nienaruszone.

Czytaj dalej...

Oprócz ochrony przed szkodliwym promieniowaniem, pomagają one również w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry, zmniejszaniu ryzyka powstawania przebarwień oraz chronieniu DNA komórek przed uszkodzeniami.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...

Każdy z tych produktów można nałożyć na wacik i delikatnie zmyć oczy oraz resztę twarzy, natomiast mleczko i olej można też wylać na dłonie i wmasować w skórę twarzy, by kosmetyk miał szansę połączyć się z makijażem, sebum i zanieczyszczeniami z całego dnia.

Czytaj dalej...