Największy pryszcz na świecie - wyzwanie dla mocnych nerwów

Uważaj na układy i układziki

Kiedy już znajdziesz się w obozie, musisz się dobrze ustawić. Prawdę o pokornym cielęciu, co dwie matki ssie możesz od razu wrzucić między bajki. Absolutnie najlepszą robotą jest ta w kuchni.

W łagrze, zaraz obok mrozu, największym wrogiem więźniów jest głód. Odbiera siły, urodę i zdrowie. Głód niszczy psychikę i osłabia wolę, a kto pracuje w kuchni, ten głodny nie chodzi. Podobnie ten, kto rozdaje jedzenie.

Nie wiesz jak to zrobić? Spokojnie, reszta personelu cię przeszkoli:

Moja poprzedniczka Tamara uczyła mnie: „Jak lejesz mleko, lej odrobinkę mniej, to ci zostanie więcej dla siebie”. Spróbowałam tak zrobić, ale nie zdaje sobie pani sprawy z tego, jak oni patrzą, gdy się im nalewa! (cyt. za: M. Jakowienko „Byłam żoną enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej”)

Kontroler ruchu lotniczego

Od jego opanowania, spostrzegawczości i błyskawicznego refleksu zależy życie i bezpieczeństwo osób podróżujących samolotami. Jego praca ma też wpływ na tych, którzy znajdują się na ziemi – na lotnisku, w jego najbliższej okolicy i pod podniebnymi szlakami. Dzięki kontrolerom statki powietrzne unikają kolizji podczas lotu, a w trakcie nagłych awarii, załamań pogody itp. są kierowane na bezpieczne lądowiska.

Żeby móc pracować w tym zawodzie trzeba ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Trzeba też przejść rekrutację w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i trwające prawie dwa lata szkolenie w jednej ze specjalności: kontroler wieży, zbliżania albo obszaru.

Kontroler wieży odpowiada za wydawanie pozwoleń na poruszanie się samolotów w kręgu nadlotniskowym, kołowanie na pas startowy i start, oraz na lądowanie i odkołowanie z płyty lotniska. Kontroler zbliżania jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo samolotów podczas manewrów zaraz po starcie. Kontroler obszaru dba o prawidłowy i bezpieczny ruch samolotów na niebie nad naszym krajem i częścią międzynarodowych wód Morza Bałtyckiego.

Ojciec Andrzeja Dudy podważa szkodliwość smogu. „Wyrosłem na zdrowego człowieka bez alergii, bez niczego”

Małopolscy radni sejmiku wojewódzkiego toczą batalię w sprawie smogu. Radni PiS chcą poluzowania uchwały antysmogowej, której realizacja wchodzi w decydującą fazę. Aktywiści podkreślają, że to cofnięcie się w walce o czyste powietrze o wiele lat. Głos w sprawie zabrał też ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, który jest przewodniczącym sejmiku. Jego słowa zdumiewają.

Radni sejmiku małopolskiego z PiS chcą odroczenia o rok wejścia w życie zakazu palenia w tzw. kopciuchach na terenie województwa, co budzi w regonie ogromne kontrowersje. W czasie poniedziałkowej sesji sejmiku doszło do awantury. Złożony z członków PiS zarząd województwa nie chciał upublicznić wyników konsultacji społecznych w sprawie uchwały antysmogowej. Z opublikowanych ostatecznie danych jasno wynika, że większość mieszkańców Małopolski jest przeciwna zmianom w uchwale.

Ponadto, powodem tej choroby może zapewnić przedostawanie się rany ropotwórczymi bakterii gronkowce i paciorkowce , zmęczenie, cukrzyca, choroby wątroby i innych narządów układu pokarmowego, niedobór witamin, i tak dalej.

Czytaj dalej...

To wyjątkowy obiekt natury, który pozwala nam zobaczyć historię Ziemi na przestrzeni pół miliona lat zachowaną w wiecznej zmarzlinie komentuje Aleksiej Łupaczow, starszy badacz w Instytucie Fizykochemicznych i Biologicznych Problemów Gleboznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk cytowany przez Ruptly.

Czytaj dalej...

Jeden z najbardziej dokuczliwych rodzajów trądziku - jak sama nazwa wskazuje, występuje on nie pojedynczo, a w formie skupionej, towarzyszą mu ropnie, zaskórniki, a gdy torbiel pęka, wypływa z niej ropa, co może też prowadzić do powstania blizny.

Czytaj dalej...

Barcelony, Amsterdamu czy Brugii, mieli już dość skażenia powietrza powodowanego przez potężne silniki wycieczkowców oraz wątpliwości, czy nagły desant tysięcy turystów, którzy wpadają na kilka godzin i zostawią czasem więcej śmieci niż pieniędzy, to realny zysk.

Czytaj dalej...