Największy pryszcz na świecie - sztuka wyciskania
Wyciskanie pryszczy – krok po kroku
Pamiętaj, że wyciskanie pryszczy powinno zawsze być wyjściem awaryjnym, a nie codziennym „nawykiem” pielęgnacyjnym skóry z problemami. Na dłuższą metę metoda ta przynosi więcej szkód niż korzyści, bowiem gwałtownie opróżnione gruczoły łojowe zaczynają w pewnym momencie nadrabiać straty i dochodzi do wzmożonej produkcji łoju.
Trądzik neuropatyczny
Są osoby wręcz obsesyjnie uzależnione do wyciskania pryszczy – mówimy wtedy o tzw. trądziku neuropatycznym, który jest rodzajem zaburzenia psychicznego. Problem ten dotyka zwykle młodych kobiet z niską samooceną, lękami, nierzeczywistą oceną własnego wyglądu, które za wszelką cenę chcą wyglądać perfekcyjnie! Dlatego każdą, nawet najmniejszą i wręcz niewidoczną gołym okiem zmianę na skórze próbują usunąć, a po wyciśnięciu krosty czują chwilowe zadowolenie, które następnie przeradza się w żal i złość.
Jakie krosty można wycisnąć?
Jakie krosty możemy wyciskać, a jakich pod żadnym pozorem nie wolno ruszać? Kosmetolog Karolina Zajas, którą na Instagramie obserwuje aż 260 tysięcy osób, wskazała, czym kierować się przy podejmowaniu tej decyzji, by nie zrobić sobie większej krzywdy. Na opublikowanej przez ekspertkę grafice widzimy, jakie krostki wyciskać, a jakie nie.
I tak - pozbyć się możemy pryszczy z białym czubkiem. Takie, u których czubek się nie wykształcił, nie powinny być dotykane. - Uwaga, bardzo ważne, jeśli nie jesteś pewna, czy wyciskać, czy nie, lepiej zostaw, a wyciskając, zawsze pamiętaj o zasadach wyciskania i higienie - napisała kosmetolog.
Niestety, sądząc po komentarzach internautów, nie każdy potrafi się dostosować do tej bardzo ważnej zasady. - "Wszystko, co w kółku to cel, niby chcę jeden, a potem stoję i cisnę wszystko", "A ja bym wycisnęła wszystkie i jeszcze więcej", "Myślę, że przeginam z wyciskaniem", "Jestem uzależniona od tego" - pisali pod postem Karoliny Zajas.
Kiedy należy rozważyć usunięcie pryszcza?
Być może zastanawiają się Państwo teraz, czy istnieją sytuacje, w których wyskakiwanie pryszczy jest w porządku, a nawet wskazane?
Istnieje kilka wybranych przypadków, w których delikatne i higieniczne wyskakiwanie pryszcza może pomóc w jego szybszym zagojeniu:
- Wągry gotowe do usunięcia: Dojrzałe, gotowe do usunięcia wągry można czasami usunąć przy minimalnym nacisku. Ale proszę być delikatnym! Zbyt mocne wyciskanie może pogorszyć sytuację.
- Bardzo duże, bolesne pryszcze: Większe pryszcze, które są mocno opuchnięte i tkliwe, mogą skorzystać z zachowawczego nakłuwania - niewielkiego nacięcia sterylną igłą w celu zmniejszenia ciśnienia. Proszę nie próbować tego na własną rękę. Proszę udać się do dermatologa.
- Pryszcze zagrożone bliznowaceniem: Pryszcze, które utrzymują się przez tydzień lub dłużej, mogą czasami tworzyć blizny bez drenażu. Dermatolog może zalecić zastrzyk w celu szybszego usunięcia pryszcza.
Należy jednak pamiętać, że są to wyjątki, a nie reguła. Większość pryszczy goi się najlepiej i najszybciej, gdy są pozostawione w spokoju. Ryzyko związane z wyrywaniem, wyskakiwaniem i niewłaściwym nakłuwaniem prawie zawsze przewyższa potencjalne korzyści.