Największy pryszcz na świecie - sztuka wyciskania
Uwaga na tzw. trójkąt śmierci na twarzy
Wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne, gdy robimy to w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Obejmuje on miejsce w linii prostej od jednego do drugiego kącika ust oraz od kąciów do szczytowej części nosa między oczami. Obszar ten charakteryzuje się bardzo mocnym unaczynieniem żylnym i poprzez naczynia krwionośne jest połączony z obszarami czaszki. W jego obrębie znajdują się odpływy żylne docierające do zatoki jamistej. Co to oznacza? Że jeśli dojdzie do stanu zapalnego w tym obszarze (np. wskutek rozdrapania krosty i jej nadkażenia bakteriami), infekcja może rozprzestrzenić się błyskawicznie dalej, prowadząc do zapalenia zatoki jamistej czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególnym zagrożeniem są czyraki (zwłaszcza te powstałe nad górną wargą i pod nosem) – czyli ostre stany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego. W takiej sytuacji nie należy samodzielnie wyciskać zmian, tylko udać się do dermatologa.
Jeśli pryszcz jeszcze nie prosi się o wyciśnięcie, możesz go „uspokoić” stosując specjalne preparaty na krosty na bazie siarki, kwasu glikolowego, niacynamidu, z dodatkiem kwasu salicylowego. Preparaty tego typu nie tylko łagodzą stan zapalny, ale też lekko złuszczają naskórek (odtykając zatkane ujścia gruczołów), zmniejszają zaczerwienienie, redukują wielkość zmian, mają też działanie kojące. Efekty są szybko widoczne – pierwsze już po kilku godzinach! Można je stosować, jeszcze zanim pryszcz wyjdzie na powierzchnię skóry, a jest już wyczuwalny pod jej powierzchnią. Pastę z gamy Najlepiej stosować na noc nakładając ją punktowo na niedoskonałości, w razie potrzeby można ponawiać aplikację 2-3 razy na dobę.
Przyczyny i powstawanie pryszczy
Zanim zagłębimy się w to, co się stanie, jeśli nie wyskakuje pryszcz, szybko przeanalizujmy, co w ogóle powoduje pryszcze.
Pryszcze powstają, gdy mieszki włosowe pod skórą zatykają się martwymi komórkami skóry i olejem. Zator ten nazywany jest zaskórnikiem.
Istnieją dwa rodzaje zaskórników:
- Zaskórniki otwarte - zwane również zaskórnikami, są to zatory, które są otwarte na powierzchni skóry. Wierzchołek ma ciemny kolor z powodu utleniania.
- Zaskórniki zamknięte - są to grudki pokryte skórą. Wyglądają jak małe guzki w kolorze skóry. Zaskórniki zamknięte są również znane jako zaskórniki.
Kiedy bakterie zwane Propionibacterium acnes (P. acnes) infiltrują zatkany mieszek włosowy, mogą powodować stan zapalny i infekcję, powodując pryszcze.
Aczedol (Krem na trądzik)
Podsumowując, pryszcz powstaje, gdy mieszek włosowy zostaje zatkany martwymi komórkami skóry i olejem, a następnie zainfekowany bakteriami. Prowadzi to do stanu zapalnego, obrzęku i ropy.
Przyjrzyjmy się teraz, co się stanie, jeśli nie usunie Pani pryszcza.
Uważaj z wyciskaniem pryszczy
Wyciskanie krostek to temat, który spędza wielu osobom sen z powiek. Gdy budzimy się rano, a na twarzy widzimy dużą, czerwoną "niespodziankę", chcemy się jej pozbyć jeszcze przed wyjściem z domu. Próbujemy ją wycisnąć, ale niestety nasz pryszcz robi się jeszcze bardziej widoczny i podrażniony. Efekt jest więc jeszcze gorszy i nie pomaga tu nawet dobry korektor.
Po 25. roku życia skóra staje się dojrzała. Jak spowolnić proces starzenia?
Nowa terapia leczenia trądziku w Polsce. "Po trzech zabiegach spokój do końca życia"
Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?
Pryszcze są rezultatem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiernie produkowane sebum, które staje się pożywką dla bakterii, zwłaszcza gdy dochodzi do nieprawidłowego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które odprowadzają łój na powierzchnię skóry. Czop łojowo-rogowy prowadzi do powstania zaskórnika, stanu zapalnego i w końcu wypełnionej ropą krosty (pod wpływem aktywności bakterii, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wolne kwasy tłuszczowe, mające działanie podrażniające i zapalne). Wskutek zwiększania się ilości sebum dochodzi do pęknięcia ścianek mieszka włosowego (łój nie może wydostać się na powierzchnię normalną drogą, czyli poprzez ujście mieszka), treść łojowa rozlewa się – w ten sposób powstaje bolesny stan zapalny i szpecącą krosta.
Pryszcze są charakterystycznym objawem trądziku pospolitego, ale często pojawiają się też u osób z mniej problematyczną skórą pod wpływem np. zanieczyszczeń, nieodpowiedniej diety (nasilającej stany zapalne) bądź zmian hormonalnych (np. u kobiet – cyklicznie przed miesiączką). Głębokie, ropne, bolesne krosty – zlokalizowane głównie na linii żuchwy i brodzie – są też typowym objawem tzw. trądziku wieku dorosłego. Mimo że jest ich mniej niż w przebiegu trądziku młodzieńczego, są one trudniejsze do usunięcia i trudno jest je wycisnąć.
Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRYSKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm
1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.