Naturalne metody na łysienie - Odkryj sposoby na pielęgnację włosów
Codzienna pielęgnacja włosów
Dużą rolę odgrywa codzienna pielęgnacja włosów. Składa się ona z dwóch zasadniczych czynności: mycia i odżywiania. Powinieneś zaopatrzyć się w szampon, a także w odżywkę lub maskę. Pomocne może okazać się serum. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością produktów do pielęgnacji. Nadmiar nie przyniesie lepszych lub szybszych efektów. Ponadto zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Muszą być w nim obecne witaminy, pierwiastki, naturalnej olejki i wyciągi z roślin. Unikaj preparatów z silikonami i alkoholem etylowym.
Możesz postawić na domowe kosmetyki na wypadanie włosów. Ich wykonanie jest bardzo proste. Potrzebujesz jedynie składników, które odżywiają i wzmacniają włosy. Są to m.in.: miód, drożdże, jajka, siemię lniane, oleje roślinne. Bardzo popularne są maseczki drożdżowe na włosy oraz maseczki z żółtek.
Doskonale sprawdzają się ziołowe płukanki. Powinieneś używać ich po każdym myciu włosów. Dzięki temu składniki obecne w roślinach wnikają w skórę głowy. Płukankę możesz wykonać z naparu z rumianku, melisy lub pokrzywy.
Polecane
- Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
- Codzienna pielęgnacja włosów
- Masaż skóry głowy - domowy sposób na wypadanie włosów
- Naturalne wzmocnienie włosów dietą
- Jak zapobiec wypadaniu włosów poprzez picie ziół?
- Czy domowe sposoby na wypadanie włosów są skuteczne?
Siemię lniane na włosy
Istnieją najróżniejsze naturalne sposoby na porost włosów. Wśród nich należy także wymienić zastosowanie siemienia lnianego, które jest łatwo dostępne i do tego tanie. A jakie dokładnie działanie ma siemię lniane na włosy i skórę głowy? Przede wszystkim:
- dogłębnie nawilża i zmiękcza włosy,
- stymuluje ich wzrost,
- odżywia skórę głowy,
- wzmacnia i zwiększa gęstość włosów [3],
- łagodzi podrażnienia skóry głowy,
- zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów i skóry głowy.
Najlepiej w tym przypadku sprawdza się maseczka z siemienia lnianego na włosy. Aby ją przygotować 2 łyżki ziaren lnu zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut często mieszając. Następnie odstawiamy powstałą miksturę do ostygnięcia, po czym przecedzamy ją przez sitko lub gazę. Powinna ona mieć konsystencję żelu. Jeśli jest zbyt gęsta, możemy dodać do niej trochę wody. Maseczkę nakładamy na zwilżone wodą włosy oraz skórę głowy, owijamy je ręcznikiem i nakładamy foliowy czepek. Po mniej więcej godzinie spłukujemy maseczkę letnią wodą. Zabieg stosujemy 1 raz w tygodniu.
Proste nawyki, służące wzmocnieniu włosów
Aby zminimalizować proces wypadania włosów, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad.
- Ograniczmy używanie prostych grzebieni, zwłaszcza przy średnich lub długich włosach. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie szczotek wykonanych z naturalnego włosia lub nowoczesnych plastikowych typu Tangel Teezer.
- Włosy nie lubią wysokiej temperatury, dlatego warto od czasu do czasu dać im odpocząć od urządzeń, służących do ich modelowania. Poza tym, jeśli jest taka możliwość, to zmniejszajmy poziom nagrzania prostownicy, a w suszarce włączajmy tryb zimnego podmuchu lub eko.
- Nie wskazane jest mycie włosów w gorącej wodzie. Zimy prysznic doskonale pobudza krążenie krwi na skórze głowy, a także zamyka łuski włosa, dzięki czemu pasma odzyskują blask, a do tego są bardziej sprężyste. Dlatego zawsze pod koniec mycia, warto włosy spłukać chłodniejszą wodą.
- Koloryzację włosów lepiej zostawić profesjonalistom, którzy przy okazji zastosują odpowiednią pielęgnację. Domowe farbowanie włosów jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia wśród kobiet.
Zioła na włosy – łopian
Łopian dzięki działaniu łagodzącemu i antyseptycznemu pozytywnie wpływa na kondycję skóry głowy – zmniejsza przetłuszczanie się włosów, koi podrażniony skalp, eliminuje problemy z łupieżem. Ziele odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów i determinuje ich wzrost.
Przepis na napar: 1 łyżkę stołową korzenia włożyć do garnka i zalać 1 szklanką wody. Całość gotować przez około 10 minut pod przykryciem, a następnie odstawić na 30 minut i przecedzić. Napar stosować wewnętrznie 2-3 razy dziennie. W użytku zewnętrznym służy do przemywania włosów – stosować według potrzeby.
Przepis na płukankę: 2 łyżki stołowe korzenia łopianu należy umieścić w garnku i zalać 500 ml ciepłej wody. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu odcedzić oraz wystudzić. Płukankę stosujemy na umyte włosy, a skórę głowy lekko masujemy. Kolejnym krokiem jest zawinięcie głowy ręcznikiem lub folią spożywczą – na około 5-10 minut. Na końcu rozczesać włosy i pozostawić do wyschnięcia, pamiętając o tym, aby nie używać suszarki.
Przepis na olej do włosów: 2-3 łyżki stołowe korzenia łopianu zalać połową szklanki oliwy. Odstawić w zaciemnione miejsce na około 3 tygodnie, a później przecedzić. Olej warto aplikować na włosy raz w tygodniu. Po jego nałożeniu należy na 30 minut owinąć włosy folią spożywczą i ręcznikiem. Na końcu szamponem umyć skalp oraz włosy – na całej długości. Olej nawilży łamliwe i wysuszone włosy oraz zregeneruje rozdwojone końcówki.
Uwaga: Łopian stosowany wewnętrznie nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Uwaga: Ze względu na hamowanie krzepliwości krwi łopianu powinny unikać osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Uwaga: Łopian może obniżyć stężenie glukozy we krwi.
K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Postępy Fitoterapii 22(1), 2021 (dostęp online) http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/05/pf_2021_070-073.pdf