Octenisept - Skuteczne Leczenie Pryszczy i Trądziku
5 błędów w pielęgnacji twarzy, przez które nadal masz trądzik młodzieńczy
Wypryski na twarzy są głównie domeną nastolatków, chociaż warto dodać, że coraz częściej osoby dorosłe, mające już dawno etap dojrzewania za sobą, zmagają się z problemami cery trądzikowej. Jeśli nie jesteś już nastolatkiem, a Twoja kapryśna cera nie potrafi się ustatkować i przy porannej toalecie widzisz kolejne pryszcze i krostki, to jest spora szansa na to, że zmagasz się z trądzikiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak sobie z nim radzić oraz które błędy pielęgnacyjne popełnia wiele osób, które także w dorosłości mierzą się z niedoskonałościami skóry.
Trądzik na twarzy – dlaczego wypryski na twarzy pojawiają się po okresie dojrzewania?
Trądzik młodzieńczy dotyka bardzo wielu dziewcząt i chłopców, którzy są właśnie w okresie dojrzewania. Czasami staje się on niemiłą niespodzianką dla osób, które wcześniej nie widziały na swojej skórze żadnych oznak stanów zapalnych czy nawet zaskórników. Pryszcze pojawiają się zazwyczaj na twarzy oraz szyi.
Co istotne, także dorosłe kobiety i mężczyźni coraz częściej dostrzegają na swojej skórze niedoskonałości. Skąd się biorą? Powodem takiego stanu rzeczy mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej – np. w trakcie ciąży, w okolicach miesiączki i przy menopauzie. Nie zapominajmy też, że niewłaściwą dietą pełną ostrych przypraw oraz niepoprawną pielęgnacją skóry raczej nie złagodzimy obecnych stanów. Czasami pierwszą reakcją na trądzik jest sięgnięcie po mocno wysuszające kosmetyki. To błąd: skóra trądzikowa nierzadko potrzebuje nawilżenia, ale nie uprzedzajmy faktów. Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego twarz z pryszczami może się u nas pojawić już po okresie dojrzewania, musimy dowiedzieć się, skąd właściwie biorą się wypryski na twarzy i jakie osoby są na to mocniej narażone.
Nieodpowiednia dieta
Warto jeszcze raz wspomnieć o pewnym aspekcie, który ma wyraźny wpływ na to, jak wygląda nasza cera zarówno w okresie dojrzewania, jak i w dorosłości. Pryszcze na twarzy i inne niedogodności związane z trądzikiem mogą pojawiać się u nas w sytuacji, kiedy nasza dieta nie jest odpowiednia. Co to oznacza? Trądzik nie lubi pewnych produktów spożywczych, które sprawiają, że stany zapalne są zaostrzone. Są to między innymi produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli w szczególności słodycze. Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować zmiany trądzikowe pojawiające się na Twojej skórze, powinieneś unikać słodkich przekąsek.
Nie tylko słodycze wpływają na nadmiar produkcji sebum i problemy z trądzikiem. Do grup potraw, które zwiększają ryzyko pojawienia się krost, możemy zaliczyć także nabiał, sól i pikantne potrawy. To zwłaszcza te ostatnie mogą być szczególnie kłopotliwe w sytuacji, kiedy zmagamy się z pryszczami.
Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek Octenisept
Aktivne supstance su: oktenidin-dihidrohlorida i fenoksietanola.
100 g rastvora sadrži:
0,1 g oktenidin-dihidrohlorida
2,0 g fenoksietanola
Pomoćne supstance su: kokamidopropil betain, natrijum-glukonat, glicerol 85%, natrijum-hlorid natrijum-hidroksid,rastvor (10%), voda, prečišćena.
Kako izgleda lek Octenisept i sadržaj pakovanja
Rastvor za kožu.
Bistar do skoro bistar, bezbojan rastvor.
Octenisept, rastvor za kožu, 50 mL
Pakovanje leka je oblikovana boca od polietilena visoke gustine (HDPE) bele boje od 50 mL zatvorena raspršivačem od polietilena i navrtnjem od polipropilena, bele boje. Raspršivač ima providnu zaštitnu kapicu. Uputstvo za lek je zalepljeno za pakovanje leka (bocu).
Octenisept, rastvor za kožu, 250 mL
Pakovanje leka je oblikovana boca od polietilena visoke gustine (HDPE) bele boje od 250 mL zatvorena raspršivačem od polietilena i navrtnjem od polipropilena, bele boje. Raspršivač ima providnu zaštitnu kapicu. Uputstvo za lek je zalepljeno za pakovanje leka (bocu).
Octenisept, rastvor za kožu, 1000 mL
Pakovanje leka je providna boca od polietilena visoke gustine (HDPE) bele boje od 1000 mL zatvorena sigurnosnim zatvaračem od polipropilena bele boje. Uputstvo za lek je zalepljeno za pakovanje leka (bocu).
Uputstvo za lek je zalepljeno za pakovanje leka (bocu).
OCTENISEPT® — SCHULKE & MAYER GMBH – Nemačka
oktenidin, fenoksietanol – D08AJ57
ANTISEPTICI I DEZINFICIJENSI
D08AJ kvaternerna amonijum jedinjenja
BR 4156400 rastvor za kožu, 1mg/g+20mg/g,
boca plastična, 1x50mL
5 godina, na temperaturi do 25° C
BR 4156403 rastvor za kožu, 1mg/g+20mg/g,
boca plastična, 1x1000mL
5 godina, na temperaturi do 25° C
BR 4156401 rastvor za kožu, 1mg/g+20mg/g,
boca plastična, 1x250mL
5 godina, na temperaturi do 25° C
Kako primenjuje lek Octenisept
Uvek primenjujete ovaj lek tačno onako kako je navedeno u ovom uputstvu ili kako Vam je to objasnio Vaš lekar ili farmaceut. Ukoliko niste sigurni proverite sa Vašim lekarom ili farmaceutom.
Rastvor je namenjen samo za lokalnu upotrebu i ne sme se primenjivati direktno u tkivo, npr. pomoću šprica.
Lek Octenisept se jednom dnevno nanosi na sluznicu i okolnu kožu tupferom u potpunosti natopljenim lekom ili raspršivanjem na teže dostupne površine. Preporučuje se primena sa tupferom.
Osim ukoliko nije drugačije propisano, pažljivo naneti rastvor na površinu koja se tretira sa najmanje dva natopljena tupfera, jedan za drugim, kako bi bila potpuno vlažna. Lek se takođe može naprskati na teže dostupne površine. U svim slučajevima nakon nanošenja mora se osigurati vreme kontakta od najmanje jednog do dva minuta pre obavljanja daljih procedura, npr. primena hirurškog zavoja.
Može se ispirati i usna duplja. Primena kod ispiranja usne duplje treba da bude ograničena na slučajeve kod kojih je neophodno lečiti celu usnu duplju. Tada se koristi 20 mL rastvora, a ispiranje u trajanju od 20 sekundi.
Za dodatnu terapiju u slučajevima lečenja gljivičnih infekcija između prstiju, lek treba naprskati na obolela mesta ujutru i uveče.
Pažljivo se treba pridržavati uputstva za primenu kako bi se postigli željeni rezultati.
Kako do sada postoji samo iskustvo kontinuirane primene ne duže od 14 dana, lek Octenisept se ne sme koristiti duže od dve nedelje bez medicinskog nadzora.
Ako ste primenili više leka Octenisept nego što je trebalo
Nema podataka o predoziranju. Međutim, verovatnoća predoziranja lekovima za lokalnu primenu je veoma mala. U slučajevima lokalnog predoziranja zahvaćena područja mogu se isprati većom količinom Ringerovog rastvora.
Ukoliko ste primenili veću količinu leka nego što bi trebalo ili ste ga slučajno progutali, odmah razgovarajte sa Vašim lekarom ili farmaceutom!

Działanie
Lek Octenisept zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Octenisept jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku w celu: odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi, wspomagającego postępowania antyseptycznego w obrębie zamkniętych powłok skórnych po zabiegach – np. szwów pozabiegowych, wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiadujących tkanek przed i po procedurach diagnostycznych w obrębie jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego, w pediatrii (m. in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego), dezynfekcji jamy ustnej (np. aft, podrażnień spowodowanych noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej), ograniczonego czasowo, wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej, w obrębie narządów rodnych np. stanach zapalnych pochwy, a także w obrębie żołędzi prącia mężczyzny.