Skąd się biorą pryszcze i jak się ich pozbyć - Wszystko, co musisz wiedzieć
Krosty na czole u dziecka
Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i narażona na działanie czynników zewnętrznych. U noworodków zmiany skórne pojawiają się zwykle między 2 a 3 tygodniem życia. Najczęściej spowodowane są podwyższonym poziomem androgenów, czyli hormonów płciowych, produkowanych u obu płci, odpowiadających za rozwój płciowy. W wyniku ich działania zmiany skórne lokalizują się także na czole dziecka. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia malucha, ale niektóre mogą zwiastować choroby.
Oto główne przyczyny krost na czole u dziecka:
- nadmierne przegrzanie dziecka – rodzice często zbyt ciepło ubierają dzieci w trosce o ich komfort, a wzmaga to niestety dużą potliwość, doprowadza do powstawania potówek, czyli krostek wypełnionych płynem,
- otarcia skóry – dzieci często dotykają rękoma czoła, pocierając i roznosząc bakterie,
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które są jeszcze nie do końca wykształcone,
- alergia pokarmowa – często objawia się zmianami na skórze na skutek działania alergenu w organizmie,
- atopowe zapalenie skóry – charakteryzuje się zaczerwienionymi grudkami na czole i policzkach,
- stosowanie olejów mineralnych do pielęgnacji skóry – takie kosmetyki zaburzają pracę gruczołów łojowych dziecka,
- stosowanie nieodpowiednich środków higienicznych do przemywania twarzy, które zawierają substancje podrażniające albo wysuszające,
- nadmierna ekspozycja na słońce.
Wiele krostek na twarzy dziecka znika samoistnie. Jak pozbyć się wykwitów skórnych na czole dziecka, które nie znikają? Czasem wystarczy wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. Zmiana diety lub kosmetyków do pielęgnacji może wystarczyć do złagodzenia problemu.
Zmiany na czole pojawiają się też u starszych dzieci i mogą przybrać formę trądziku. Nie można tego pozostawić bez reakcji. Nieleczone krosty na czole często pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia. Warto skorzystać z fachowej pomocy i nie eksperymentować samodzielnie z różnymi metodami. Takie zmiany można także łagodzić, stosując kosmetyki, które zawierają kwas azelainowy, kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu.
Pryszcze - leczenie
Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zwykle długotrwała. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie miejscowych preparatów zawierających retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki (erytromycyna i klindamycyna), kwas azelainowy. W średnio- lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się doustnie antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin. W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A, która działa na łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny. Uwaga! W związku z działaniem uszkadzającym płód konieczne jest bezwzględne unikanie ciąży przez cały czas trwania leczenia witaminą A oraz po jego zakończeniu.
Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.
Krosty na skroniach
Wypryski na skroniach mają przede wszystkim swoje podłoże w zmianach, pojawiających się w cerze. Bakterie, martwy naskórek lub pot (często pojawiający się na skroniach) zatykają pory, czyli ujścia gruczołów łojowych w postaci „dziurek” na skórze twarzy. Dzięki porom skóra pozbywa się nadmiaru serum, a zatkane pory to uniemożliwiają i przyczyniają się do tworzenia niedoskonałości na skórze, tym samym sprzyjają pojawianiu się krost na skroniach.
Co jeszcze powoduje takie zmiany? Główne przyczyny to nadmierne wytwarzanie sebum, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne czy aktywność bakterii odpowiadających za tego typu zmiany. Częstą przyczyną jest także alergia.
Jak można zapobiec tym nieestetycznym zmianom? Przede wszystkim należy zachowywać odpowiednią higienę całej twarzy. Kobiety powinni dokładnie zmywać makijaż, nie omijając tej części twarzy. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne.