Dlaczego pojawiają się pryszcze na twarzy?
Jakie są rodzaje pryszczy?
- mogą być małe, podskórne, prawie niewidoczne (w kolorze skóry),
- zdarzają się także bardziej widoczne o ciemniejszej barwie - czarne lub ciemnobrązowe (z powodu utleniania melaniny, pigmentu skóry). Niektórzy myślą, że ich kolor jest wynikiem brudu, co nie jest prawdą
- trochę większe, lekko zaokrąglone grudki, często w kolorze różowym,
- krostki pełne ropy wyraźnie widoczne na powierzchni skóry. Podstawa jest różowa, a górna część pełna ropy,
- jeszcze większe i twardsze grudki, często dość bolesne w dotyku.
Gdy pory zapchają się łojem i martwą skórą, wówczas powstają krostki. Czasami prowadzi to do infekcji i stanów zapalnych. Przyczyna tego, dlaczego jedne osoby mają więcej pryszczy, a inne mniej, nie jest do końca znana.
Gruczoły łojowe a pryszcze
Gruczoły łojowe to małe gruczoły skórne, które wydzielają sebum, woskową i oleistą substancję, która gromadzi się na skórze i włosach. Znajdują się one w porach skóry na całym ciele, za wyjątkiem skóry dłoni i spodu stóp. Najwięcej jest ich na skórze twarzy i głowy. Ponieważ gruczoły wytwarzają sebum wewnątrz porów, nowe komórki skóry stale rosną, a te zewnętrzne warstwy są zrzucane. Zdarza się, że martwe komórki pozostają w porach, zlepiają się z sebum i w efekcie blokują pory. Taka sytuacja jest najbardziej prawdopodobna w okresie dojrzewania, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają w tym czasie więcej sebum.
Infekcja bakteryjna
W miejscach, w których gromadzą się martwe komórki oraz sebum, gdzie następuje zablokowanie porów, mogą pojawić się niepożądane bakterie, w tym bakteria związana z trądzikiem - Propionibacterium acnes. Generalnie, żyje sobie ona na naszej skórze i nie jest groźna. Jednak gdy na skórze pojawią się dla niej odpowiednie warunki, wówczas szybciej się rozmnaża, a to już stwarza problem. Żywi się łojem i wytwarza substancję, która wywołuje odpowiedź immunologiczną. Prowadzi to do stanu zapalnego skóry i wyprysków.
Tak powstaje pryszcz
Bakterie uwalniają enzymy (lipazy) rozkładające obojętne tłuszcze łoju na mniejsze cząstki (wolne kwasy tłuszczowe). Właśnie te kwasy tłuszczowe powodują powstawanie stanów zapalnych. Wzrasta liczba zakażonych komórek i wydzieliny wypełnającej woreczek. Jest tam coraz mniej miejsca, przez co nasila się nacisk na ścianki mieszka włosowego zablokowanego czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.
Trądzik pospolity może mieć różne etapy. Pierwsza odmiana trądziku charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie ma on nic wspólnego z brudem, jak się powszechnie uważa. Czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Kolejnym etapem trądziku jest jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę. Jeśli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzaska forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropne, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe i wypukłe.
Leczenie trądziku
Leczenie trądziku oraz towarzyszących mu ropnych pryszczy na twarzy nie jest łatwym zadaniem. Na początku należy udać się na konsultację z lekarzem dermatologiem, który obejrzy zmiany i dobierze do nich odpowiednią kurację. Zwykle na początku wdraża się antybiotyki lub retinoidy do stosowania miejscowego sprzedawane na receptę w aptekach. Lecznicze maści i kremy działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a w dodatku pobudzają mechanizmy obronne skóry oraz przyspieszają jej regenerację.
Jeśli kuracja przy ich pomocy jest nieefektywna, zazwyczaj wdraża się także leczenie antybiotykami przyjmowanymi doustnie. Jest ono znacznie skuteczniejsze, jednak mocno obciąża organizm, w związku z czym należy przyjmować również preparaty działające osłonowo.
Krosty na skroniach
Wypryski na skroniach mają przede wszystkim swoje podłoże w zmianach, pojawiających się w cerze. Bakterie, martwy naskórek lub pot (często pojawiający się na skroniach) zatykają pory, czyli ujścia gruczołów łojowych w postaci „dziurek” na skórze twarzy. Dzięki porom skóra pozbywa się nadmiaru serum, a zatkane pory to uniemożliwiają i przyczyniają się do tworzenia niedoskonałości na skórze, tym samym sprzyjają pojawianiu się krost na skroniach.
Co jeszcze powoduje takie zmiany? Główne przyczyny to nadmierne wytwarzanie sebum, nieodpowiednia dieta, zmiany hormonalne czy aktywność bakterii odpowiadających za tego typu zmiany. Częstą przyczyną jest także alergia.
Jak można zapobiec tym nieestetycznym zmianom? Przede wszystkim należy zachowywać odpowiednią higienę całej twarzy. Kobiety powinni dokładnie zmywać makijaż, nie omijając tej części twarzy. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne.