Skąd się biorą pryszcze na brodzie?
Wypryski na brodzie u młodzieży - skąd się biorą?
Wypryski na brodzie u osób w wieku nastoletnim (11-18 lat) z dużą dozą prawdopodobieństwa są manifestacją schorzenia znanego jako trądzik młodzieńczy (Acne juvenilis). Jest to przewlekła choroba gruczołów łojowych oraz ujść mieszków włosowych, powodująca nadprodukcję sebum.
Bezpośrednią jej przyczyną jest:
- nadmierne stężenie androgenów w okresie dojrzewania płciowego, zwłaszcza u chłopców,
- przyspieszone rogowacenie ujść gruczołów łojowych,
- nadkażenia bakteryjne, zwłaszcza ze strony szczepu Propionibacterium acnesi.
W zależności od charakteru objawów przypadłość ta występuje w kilku odmianach, wśród których wyróżnić można:
- trądzik zaskórnikowy – podstawowym wykwitem są tak zwane wągry (zaskórniki), otwarte lub zamknięte. Mają one średnicę od 1 do 3 milimetrów. Są efektem zatkania gruczołów łojowych,
- trądzik krostkowy – na twarzy, w tym w szczególności w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), pojawiają się wypełnione ropą, żółtawe krosty, zaś skóra objęta zostaje stanem zapalnym. Pryszcze te są miękkie, ale nie powinny być wyciskane, a to z uwagi na ryzyko dalszego rozprzestrzenienia choroby. Po ustąpieniu pryszczy z twarzy, do końca życia mogą po nich pozostać blizny,
- trądzik grudkowy lub grudkowo-krostkowy – oprócz ropnych krost, na brodzie pojawić się mogą twarde, zbite, czerwone grudki.
Przyczyny powstawania i sposoby usuwania krost na czole
Krosty na czole to rodzaj niedoskonałości skóry, który najczęściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania, ale także wiele osób dorosłych boryka się z tym problemem. Ta wypukłość, inaczej nazywana pustulą, powstaje z różnych przyczyn, niekiedy prostych do wyeliminowania. Przeczytaj, jakie są metody walki z krostami na czole.
- Krosty na czole to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Ze zmianami na skórze borykają się nie tylko dzieci i młodzież, u których występuje zwiększona produkcja łoju. Także osoby dorosłe walczą z pryszczami, zwłaszcza te, które posiadają tłustą cerę i stosują nieodpowiednią higienę twarzy.
- Pozbycie krost na czole wymaga znajomości przyczyn ich powstawania. Duże znaczenia ma dieta i zdrowy tryb życia. Wyeliminowanie przyczyn jest pierwszym etapem w likwidacji zaskórników na czole.
- Leczenia wskazane przez dermatologa można uzupełniać domowymi sposobami. Ich stosowanie wymaga systematyczności i czasu, aby zobaczyć pierwsze rezultaty.
Przyczyny krost na czole
Krostki na czole mogą pojawiać się sporadycznie lub przyjmować postać bardziej nasiloną. W tym drugim przypadku występują w postaci trądziku. Wiele tego typu zmian świadczy o zaniedbaniu higienicznym, czyli niedokładnie umytej twarzy lub niewłaściwie zmytym makijażu.
Resztki makijażu, pozostawione na twarzy (także na czole) ulegają rozkładowi i drażnią skórę. Jeśli czoło jest dodatkowo przykryte grzywką to jest to prosta droga do pojawienia tego rodzaju zaskórników.
Przyczyny pojawiania się pryszczy na czole tkwią w nieprawidłowościach, które zachodzą w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczane są:
- skłonności skóry do nadmiernego wydzielania sebum czyli łoju skórnego wytwarzanego przez gruczoły łojowe w celu ochrony skóry,
- zbyt silne rogowacenie komórek przewodów, które wyprowadzają sebum na powierzchnię skóry,
- aktywność bakterii, które odpowiadają także za powstawaniem podskórnych krost na czole (propionibacterium acnes),
- niedobór witamin w organizmie (typu A, B) lub żelaza,
- zmiany hormonalne, które skutkują większą produkcją łoju,
- nieodpowiednia dieta, zawierająca w codziennym jadłospisie słodzone napoje, zbyt dużą ilość soli, ostre przyprawy czy nadmierną ilość słodyczy,
- niedostateczne nawodnienie organizmu, które powoduje zatrzymywanie w organizmie toksyn i innych szkodliwych produktów metabolizmu,
- alergia pokarmowa,
- alergia skórna, powodująca powstawanie wodnych krostek na twarzy, także na czole,
- przewlekłe choroby, najczęściej związane z nieprawidłowym działaniem wątroby,
- nadużywanie alkoholu i papierosów,
- stres,
- uwarunkowania genetyczne, które głównie mają wpływ na pojawianie się większych zmian skórnych na czole.
Pojawienie się krost na czole może świadczyć o skłonności skóry do powstawania zmian trądzikowych w obrębie twarzy. Cera twarzy skłonna do przetłuszczania jest także idealną bazą do rozwoju pryszczy.
Pryszcze na brodzie - jakie przyczyny?
Trądzik na brodzie jest problemem dermatologicznym dotykającym wiele osób bez względu na wiek czy płeć. Chociaż często kojarzony z okresem dojrzewania, może on występować również w dorosłym życiu, co stanowi dla wielu powód do niepokoju i dyskomfortu. Przyczyny pojawiania się pryszczy na brodzie są różnorodne i mogą obejmować czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Według badań, trądzik, w tym trądzik na brodzie, jest je dnym z najczęstszych schorzeń skóry na świecie. Dotyka on nie tylko nastolatków, ale również dorosłych, szczególnie kobiet w wieku 20-40 lat. Pryszcze, wypryski i krosty na brodzie mogą mieć znaczący wpływ na samopoczucie i pewność siebie osób dotkniętych tym problemem. Zrozumienie przyczyn pojawiania się wyprysków na brodzie jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania ich powrotowi.
Trądzik na brodzie - dlaczego się pojawia i jak się go pozbyć?
Trądzik może przybierać wiele postaci – to schorzenie dermatologiczne, które występuje na nie tylko na twarzy, lecz także na ciele: w dodatku z różną intensywnością. Szczególnie częsty i problematyczny jest trądzik na brodzie. Jakie mogą być przyczyny trądziku na brodzie? Co warto stosować, aby skutecznie go zwalczyć? Na co uważać i czego unikać? Przekonajmy się!
RADA EKSPERTA
Konkretne umiejscowienie zmian zapalnych na twarzy często może sugerować przyczynę pojawienia się niedoskonałości. Trądzik w okolicy brody i żuchwy bardzo często związany jest z zaburzeniami hormonalnymi, warto zwrócić uwagę na m.in.: dihydrotestosteron, prolaktynę, progesteron, kortyzol, hormon wzrostu, insulinę, hormony tarczycy. Zmiany trądzikowe występujące na dolnej części twarzy często są również konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji i diety (pozbawiona składników odżywczych, bogata w produkty przetworzone i cukry proste). Broda należy do strefy T, a więc do obszaru o dużej koncentracji gruczołów łojowych. Aby skutecznie zniwelować zmiany skórne zawsze należy znaleźć przyczynę, z pomocą specjalisty, następnie odpowiednio wdrożone leczenie i/lub terapia gabinetowa połączona z pielęgnacją domową przyniosą oczekiwane efekty
- radzi kosmetolog, Aleksandra Cybruch.