Przyczyny wypadania włosów - Wszystko, co musisz wiedzieć
3 główne przyczyny wypadania włosów
Niedożywienie | Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je |
Niedotlenienie | Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów |
Wypadanie | Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów |
Wypadanie włosów do pewnego stopnia jest naturalnym stanem – do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. U zdrowej osoby ok. 90% włosów jest w fazie wzrostu, a tylko 10% w fazie spoczynku, które zbliżają się do kresu żywotności.
Aby ten proces przyspieszyć, można zastosować kosmetyki na porost włosów, które posiadają właściwości stymulujące cebulki włosów
Problem natomiast zaczyna się, gdy proporcje te zostają zaburzone. Pierwszym, niepokojącym objawem wypadania włosów jest ich nadmiar na poduszce. Słabe włosy wypadają również podczas czesania i można je zauważyć na szczotce lub grzebieniu. W celu sprawdzenia stanu włosów, można również przeczesać je palcami. Jeżeli między nimi znajdzie się znaczna ilość, to należy podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować łysienie. Warto dowiedzieć się,dlaczego wypadają włosy, bo dzięki temu można usunąć przyczynę, np. wyrównać poziom hormonów w organizmie. Natomiast pomocne we wzmacnianiu i przyspieszaniu porostu włosów są domowe zabiegi.
Kiedy wypadanie włosów jest normą, a kiedy należy się tym martwić?
Wiesz już, że dziennie tracisz około 100-200 włosów. Jeżeli wypada ich więcej, to znaczy, że coś jest nie tak. Nie chodzi o to, by liczyć wszystkie włosy, które zostają codziennie na szczotce. Znasz swój organizm i na pewno wiesz, ile mniej więcej tracisz włosów podczas rutynowej pielęgnacji. Niemniej jednak, warto pamiętać o zdrowej diecie i unikaniu stresu.
Co zrobić, gdy włosy wypadają w nadmiarze i dość często? Odpowiedź jest jedna – należy udać się do lekarza. Można od razu odwiedzić dermatologa, a najlepiej trychologa (lekarz od zmian na skórze głowy i nadmiernego wypadania włosów). Skierowanie do tych specjalistów otrzymasz od lekarza ogólnego. Lekarz zleci odpowiednie badania, na podstawie ich wyników sformułuje diagnozę i dostosuje leczenie.
Kiedy wypadają włosy? Fazy wzrostu włosa
Włosy podlegają cyklowi życiowemu, który dzielimy na trzy fazy:
Warto pamiętać, że włosy nie wypadają z dnia na dzień. Jeżeli już zaczęły wychodzić, to tego procesu nie da się zatrzymać. Niestety żadne kosmetyki i zabiegi nie cofną wypadania. Włosy, które mają wypaść – po prostu wypadną.
Osoby, które zmagają się z problemem wypadających włosów, dostrzegają u siebie zjawisko tzw. wypadania sezonowego. Pojawia się ono, gdy włosom nie dostarcza się odpowiednich składników odżywczych. Dzieje się tak np. zimą, gdy włosom brakuje słońca i uzyskiwanej z niego witaminy D. Dlatego okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym należy szczególnie zadbać o kondycję swoich włosów.
Znając poszczególne fazy wzrostu włosa, warto zadać sobie pytanie: kiedy zdecydować się na depilację? Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu depilacji laserowej jest faza wzrostu – anagen. Wówczas melanina, która stanowi przewodnik dla wiązki lasera, transportuje energię bezpośrednio do brodawki włosowej, następnie ogrzewa ją i niszczy. Łodyga włosa ulega spaleniu i po około 2-3 tygodnia wykrusza się i wypada. Dlatego dokonując depilacji laserowej w anagenie, można mieć pewność, że włos już nigdy nie odrośnie.
Jak dbać o skórę ze zmianami trądzikowymi latem?
Ogromnie ważną częścią leczenia trądziku jest odpowiednia pielęgnacja skóry – codzienna higiena, stosowanie odpowiednich kremów oraz ochrony przeciwsłonecznej. Swój każdy dzień zaczynaj i kończ myciem twarzy ciepłą (niegorącą) wodą z użyciem delikatnego, niezawierającego mydła środka do oczyszczania skóry twarzy – zdecydowanie złym wyborem będą silnie wysuszające preparaty na bazie alkoholu etylowego. Polecamy myć skórę dłońmi bez gąbek czy myjek, które mogą uszkodzić naskórek i pogorszyć trądzik.
Czy posiadacze cery trądzikowej powinni używać kremów i innych kosmetyków o działaniu nawilżającym? Jest to wręcz konieczność! Skóra trądzikowa, mimo iż zwykle jest przetłuszczona, często bywa także odwodniona (również na skutek leczenia miejscowego i ogólnego), co może dodatkowo nasilać produkcję sebum. Wybieraj delikatne produkty bez wazeliny, olejów roślinnych, lanoliny, dodatków zapachowych, składników komedogennych, substancji drażniących i emulgatorów. [4]

DELPOS
SKUTECZNE ROZWIĄZANIE DLA WYPADAJĄCYCH WŁOSÓW WIĘCEJ
Wypadanie włosów można zredukować, stosując wcierki na wypadanie włosów. Preparaty te zawierają substancje odżywcze, które regenerują zniszczone włosy, nadają im objętości i sprężystości, a także odżywiają cebulki. Można je stosować codziennie w okresie intensywnego wypadania, tuż po umyciu głowy. Wcierki na porost włosów warto nakładać na skórę głowy profilaktycznie, kilka razy w tygodniu. Należy zadbać o odpowiedni szampon na wypadanie włosów, z naturalnymi składnikami, który oczyszcza, odżywia skórę głowy oraz cebulki włosowe.
Kosmetyki na wypadanie włosów powinny zawierać naturalny skład, bo takie są bezpieczne dla zdrowia. Ponadto należy używać ich systematycznie, bo tylko dzięki temu można zregenerować włosy zniszczone oraz przyspieszyć porost nowych – mówi Milena Nalbandian, kosmetolog z Clinica Cosmetologica
Warto dowiedzieć się, dlatego wypadają włosy, aby zlikwidować przyczynę. Jednak na co dzień, dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kuracji przeciw wypadaniu włosów, aby je wzmocnić i wydłużyć okres życia. Ważne jest też stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.
Bibliografia
1. Siemiątkowska JM., Zarys Trychologii Kosmetycznej: Insytut Kosmetologii Fryzjerskiej Trichomed, Stargard, 2016
2. Kozłowska U., Łysienie i problemy pielęgnacyjne włosów: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa, 2010, wydanie I
3. Weller R., Hunter J., Savin J., Dahl M.: Dermatologia kliniczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2011