Skąd na czole pojawiają się pryszcze?

Piąty sposób – maseczki na pryszcze na czole

Możesz wykonać je nawet z produktów dostępnych w lodówce. Polecam np. maseczki drożdżowe . Maseczki działają bardziej kompleksowo i głębiej (intensywniej) niż inne kosmetyki. Robiąc je regularnie możesz doprowadzić do szybkiej likwidacji pryszczy na czole. Co więcej – weź pod uwagę i to, że nałożenie maseczki na czoło jest naprawdę banalnie proste – wystarczy odgarnąć włosy z twarzy, zabezpieczyć je spinką lub opaską i voila – pole do nakładania maski gotowe.

Nie mam tu na myśli wyciskania pryszczy – nieumiejętne wyciskanie może doprowadzić do zrujnowania skóry, bo może powodować wtórne zakażenia i trwale uszkadzać jej strukturę (pozostawiać blizny). Radziłabym raczej sięgnięcie po peelingi. Najlepiej peelingi enzymatyczne, które moim zdaniem działają dużo lepiej od mechanicznych (enzymy docierają nieco głębiej i mają szersze pole działania od substancji ściernych). To sposób prosty, bo podstawowe peelingi można wykonać samodzielnie we własnym domu. Osobom z bardziej zaawansowanym trądzikiem polecałabym natomiast udanie się po pomoc do kosmetyczki na peeling kwasami AHA lub dowolny peeling chemiczny wskazany dla “trądzikowców”. Profesjonalne peelingi działają intensywnie, wyraźnie redukując rozmiar pryszczy nawet już po jednym zabiegu.

Co pomaga na wypryski na czole?

Idealnie byłoby rozpoznać, jakie są przyczyny pojawiania się wyprysków na czole i ich eliminacja. Nie zawsze jednak jest to takie proste, dlatego na początek możesz spróbować wprowadzić w życie uniwersalne rady:

  1. Jeśli zmagasz się z trądzikiem i wiesz, że to on jest odpowiedzialny za pojawienie się wyprysków na czole – konieczne wprowadź leczenie. Nie zapominajmy, że trądzik jest chorobą, a konsultacja dermatologiczna z pewnością nie zaszkodzi.
  2. Nie maskuj wyprysków na czole – czy to grzywką, czy to podkładem. Skóra nie będzie mogła oddychać, co sprawi, że pryszczy może pojawić się jeszcze więcej.
  3. Unikaj kosmetyków z alkoholem – mogą dodatkowo podrażnić stany zapalne
  4. Nie wyciskaj wyprysków – pozbędziesz się problemu tylko na chwilę. Niehigieniczne wyciśnięcie krostek sprawi, że bakterie się rozniosą, a wyprysków będzie jeszcze więcej. Co więcej, po wyciskaniu łatwiej o blizny.
  5. Odpowiednia pielęgnacja – możesz dzięki niej wesprzeć działanie leków na trądzik. Dobieraj nowe kosmetyki ostrożnie, pamiętając, że skóra trądzikowa ma większe potrzeby.
  6. Zabiegi medycyny estetycznej – spróbuj zabiegu mikrodermabrazji, leczenia laserem lub peelingu kawitacyjnego. Profesjonalna kosmetolożka dopasuje zabieg do potrzeb twojej skóry.

Na sporadycznie pojawiające się wypryski możesz używać maści czy past, które sprawiają, że krostki szybciej znikną i łatwiej się zagoją. Zwróć uwagę na:

  • maść ichtiolowa – dzięki działaniu udrażniającym ropa szybciej zostaje odprowadzona z pryszczy, co przyspiesza proces gojenia.
  • pasta cynkowa – działa przeciwzapalnie i wysuszająco, dzięki czemu łatwiej zahamować rozwój kolejnych wyprysków.
  • kosmetyki myjące - zamiast perfumowanego żelu możesz spróbować organicznych kostek myjących, normalizujących skórę
  • kosmetyki punktowe - świetnie radzą sobie zaaplikowane na noc tylko na niedoskonałości

Sposób na pryszcze na czole nr 2: zwróć uwagę na włosy i zadbaj o nie!

Ten punkt w zasadzie możesz pominąć jeśli ścinasz się na jeżyka, ale jeżeli przy tym używasz jakichś środkó do stylizacji włosów to może lepiej czytaj dalej. O co chodzi z tymi włosami?

Sprawa jest prosta: wszystko co masz na włosach może łatwo przedostać się na czoło i rozprzestrzenić po nim i to nawet wtedy, gdy nie masz szczególnie długiej grzywki. Po prostu włosy są ciągłym ruchu i cząstki kosmetyków, zanieczyszczeń czy tłuszczu (sebum) mogą przedostawać się z nich na czoło i to bez żadnego specjalnego wysiłku.

Jeśli twoje włosy się przetłuszczają – myj je jak najczęściej. Stosowanie kosmetyków stylizacyjnych ogranicz do minimum, a nawet spróbuj z nich całkowicie zrezygnować (przynajmniej na moment). Szybko zauważysz, że odetchną i twoje włosy i .. pryszcze na czole. Tzn. te ostatnie właściwie zmniejszą się albo i całkowicie znikną.

Rodzaje wyprysków na czole

Krostki, które pojawiają się na czole, mogą być wynikiem:

  • trądziku zaskórnikowego,
  • trądziku krostkowego,
  • trądziku grudkowo-krostkowego.

W zależności od przyczyny, wypryski różnią się między sobą – na przykład sposobem powstawania i gojenia.

  • niewielkie, ciemne lub czarne kropki, występujące zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda) – to przykład wyprysków zwykle występujących przy trądziku zaskórnikowym
  • zaczerwienione wypełnione ropą krostki, które długo się goją i mogą pozostawiać po sobie blizny – tak charakteryzują się wykwity typowe dla trądziku krostkowego
  • twarde guzki występujące razem z krostkami, które nie pozostawiają blizn, są wypełnione łojem – tym cechują się zmiany towarzyszące trądzikowi grudkowo-krostkowemu

Poza tymi typowo trądzikowymi wypryskami na czole mogą pojawić się podskórne, bardzo drobne krosteczki. Najczęściej są białe i występują w większych skupiskach. Kaszka na czole, bo o niej mowa, powstaje w wyniku alergii, zmian hormonalnych lub źle dopasowanej pielęgnacji.

W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym czynnikom, które mogą stanowić przeciwwskazania do depilacji laserowej, aby zapewnić pełną świadomość i bezpieczeństwo pacjentom decydującym się na ten zabieg.

Czytaj dalej...

Na szczęście rynek beauty oferuje naprawdę mnóstwo rewelacyjnych preparatów, choć oczywiście w ciężkim przebiegu trądziku, należy zwrócić się do lekarza-specjalisty, który być może włączy leczenie farmakologiczne.

Czytaj dalej...

Dlatego przy zakupie odpowiedniego dla siebie kosmetyku trzeba wziąć pod uwagę odcień kremu - powinien być dopasowany do kolorytu skóry - oraz to, czy nasze potrzeby zaspokoi zwykły krem drogeryjny, czy też potrzebujemy specjalistycznego kosmetyku, czyli tzw.

Czytaj dalej...

Jeśli trądzik jest nasilony, zazwyczaj zalecane są te same doustne leki na trądzik, jakie przepisywane są w przypadku trądziku pospolitego antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina czy erytromycyna, a także, trudniejsze do nakładania, antybiotyki do stosowania miejscowego.

Czytaj dalej...