Objawy i leczenie alergicznego odczynu na twarzy
Opuchnięcie twarzy - przyczyny i sposoby na opuchliznę
Opuchnięta twarz może być objawem odczynów alergicznych, problemów hormonalnych, infekcji bakteryjnych, ale też skutkiem niewłaściwego odżywiania, nadużywania alkoholu oraz stosowania leków. Zobacz, jakie są potencjalne przyczyny opuchlizny na twarzy. Dowiedz się, co robić w przypadku wystąpienia obrzęku.
- Istnieje wiele potencjalnych powodów obrzęku twarzy - od reakcji alergicznej i stosowania leków, przez manifestację chorób o różnym podłożu, po nadużywanie alkoholu i niezdrowy tryb życia.
- W przypadku opuchnięcia jednej strony twarzy, warto szukać przyczyny w jamie ustnej i zębach.
- Ze względu na złożoność problemu opuchlizny twarzy, gdy domowe sposoby na opuchliznę nie przynoszą efektu, najlepiej możliwie szybko skonsultować się ze specjalistą.
- O czym może świadczyć opuchnięcie twarzy?
- Przyczyny opuchniętej twarzy. Skąd się bierze obrzęk twarzy?
- Opuchnięta twarz z jednej strony? To może być opuchlizna od zęba!
- Opuchnięcie twarz rano - czy jest się czym martwić?
- Opuchlizna twarzy po alkoholu - dlaczego się pojawia?
- Opuchnięta twarz po sterydach
- Co robić, żeby nie mieć opuchniętej twarzy? Sposoby na opuchliznę
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące alergii skórnych.
Jak wygląda uczulenie na skórze?
Alergie skórne objawiają się głównie w postaci czerwonych plam na skórze, krostek, miejscowego przesuszenia, stanu zapalnego oraz świądu. Często pojawia się też alergiczny wyprysk na twarzy, obejmujący m.in. policzki oraz brodę.
Czy uczulenie swędzi?
Reakcja alergiczna powoduje przeważnie delikatne zaczerwienienie, któremu towarzyszy swędząca wysypka alergiczna. W niektórych przypadkach wymaga ona natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii?
Pielęgnacja swędzącej skóry wymaga przede wszystkim nawilżenia głębszych warstw skóry, np. w formie balsamów, kremów i maści. Ważne jest, aby były to produkty hipoalergiczne, które zawierają emolienty - składniki głęboko natłuszczające skórę.
Uczulenie na rękach - czym smarować?
W przypadku uczulenia na rękach pomocne będą preparaty miejscowe, które łagodzą objawy alergii, np. kremy intensywnie nawilżające, maść z hydrokortyzonem oraz naturalne oleje, np. kokosowy lub migdałowy.
Uczulenie na proszek do prania - jak leczyć?
Leczenie alergii skórnej na proszek do prania należy poprzedzić postawieniem odpowiedniej diagnozy. Kluczową rolę odgrywają tu leki przeciwhistaminowe, a także stosowane miejscowo kremy i maści, które zawierają glikokortykosteroidy.
Uczulenie na płyn do płukania - jak leczyć?
Wsparciem w leczeniu uczulenia na płyn do płukania będą leki przeciwhistaminowe, np. z desloratadyną, cetyryzyną lub loratadyną. Należy je przyjmować doraźnie, w momencie pojawienia się objawów alergii.
Alergia skórna u dziecka - co podać?
Jeżeli nie znamy powodu wystąpienia wysypki, konieczny jest kontakt z lekarzem, który pomoże w identyfikacji alergenu. Starszemu dziecku można podać rozpuszczalne wapno do picia, które chwilowo złagodzi świąd i dyskomfort związany z wysypką. Jeżeli dziecko może przyjmować łagodne leki przeciwhistaminowe, również warto je włączyć do leczenia.

Przyczyny alergii skórnych
Występowanie objawów alergii skórnej może być rezultatem kontaktu z alergenem różnej postaci. Wśród najbardziej rozpowszechnionych alergenów znajdują się:
- alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego czy zarodniki pleśni,
- alergeny pokarmowe, w tym białka mleka krowiego, jaja, orzechy, owoce morza, gluten, soja, truskawki, seler,
- wybrane grupy leków, w tym penicylina, neomycyna czy aspiryna,
- dodatki stosowane w przemyśle spożywczym, np. glutaminian sodu czy barwniki,
- jad owadów, np. pszczół i os,
- składniki zawarte w kosmetykach, w tym barwniki, substancje zapachowe oraz konserwanty,
- metale, takie jak nikiel, chrom, pallad czy kobalt,
- środki czystości, w tym SLS i SLES,
- olejki eteryczne,
- lateks.