Ostre zapalenie mieszków włosowych - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Mieszkowe zapalenie skóry – co to takiego?

Zapalenie mieszków włosowych to problem, który może pojawić się bez względu na wiek i płeć, choć najczęściej dotyczy dorosłych mężczyzn. Zmiany skórne mogą obejmować zarówno owłosioną skórę głowy czy twarz, jak i inne części ciała. Szczególnie częste jest zapalenie mieszka włosowego pod pachą lub zapalenie mieszka włosowego na nogach, co najczęściej ma związek z nieprawidłową depilacją. Zapalenie mieszków włosowych pod pachą lub tzw. ropień w pachwinie może być szczególnie bolesny, ponieważ w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego powiększeniu mogą ulegać także węzły chłonne.

Przymieszkowe zapalenie skóry – przyczyny

Dlaczego tak naprawdę dochodzi do zapalenia mieszków włosowych? Przyczyny obecności tej dermatozy mogą mieć zarówno charakter infekcyjny, jak i nieinfekcyjny. Zmiany zapalne nieinfekcyjne mogą mieć miejsce w sytuacji, gdy nie dochodzi do wniknięcia czynnika patogennego. Może to być wynik przyjmowania niektórych leków, na przykład glikokortykosteroidów.

Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęstszą przyczyną stanu zapalnego mieszka włosowego jest infekcja, wywołana najczęściej przez bakterie gronkowca złocistego. Przyczyny wystąpienia tej choroby mogą się wydawać bardzo prozaiczne – do zakażenia dochodzi najczęściej podczas golenia lub depilacji, kiedy mieszek włosowy lub obszar otaczającej go skóry uległ uszkodzeniu. Inną równie częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych na udach bądź swędzących pachwin jest ciągłe drażnienie skóry i noszenie zbyt obcisłych ubrań lub bielizny, które dodatkowo wykonane są ze sztucznych, nieoddychających materiałów. Zapalenie mieszków włosowych na twarzy może także zostać wywołane przez podrażnienie skóry substancją chemiczną, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych.

Warto mieć także na uwadze, że istnieją inne, mniej oczywiste przyczyny pojawiania się zapalenia mieszka włosowego na twarzy i innych częściach ciała. Są to:

Leczenie zapalenia mieszków włosowych: leki, kremy i mieszanki ziołowe w walce z problemem

W większości przypadków, w których występuje zapalenie mieszków włosowych, leczenie domowe jest w zupełności wystarczające. Jakiego rodzaju kroki należy wówczas podjąć? Co na zapalenie mieszków włosowych okaże się najskuteczniejsze? Kremy, mieszanki ziołowe czy maść antybiotykowa to najbardziej popularny lek na zapalenie mieszków włosowych. Okłady wykonane z odwarów ziół takich jak rumianek czy szałwia z pewnością przyspieszą gojenie się stanu zapalnego. Aloes na zapalenie mieszków włosowych jest skuteczną metodą łagodzenia podrażnienia. Aplikowany bezpośrednio na zmienione miejsca w postaci żelu doskonale ukoi wyprysk i zmniejszy zaczerwienienie skóry. Preparaty zawierające w swoim składzie aloes są polecane także do stosowania po każdorazowym procesie depilacji. Łagodząc podrażnienia, skutecznie zapobiegają wystąpieniu zapalenia mieszków włosowych.

W przypadku większych skupisk krostek doskonale spisze się krem na zapalenie mieszków włosowych do stosowania miejscowego lub też maść typu tribiotic. Jeśli jednak zastosowane przez nas metody nie przynoszą poprawy lub stan zapalny ulega powiększeniu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Typową zmianą skórną w zapaleniu mieszków włosowych, niezależnie od etiologii, jest drobna krosta koloru żółtego, często przebita włosem i otoczona niewielką rumieniową obwódką.

Zmiany skórne mogą być pojedyncze lub mnogie. W przypadku zmian powierzchownych dolegliwości nie występują. Świąd i bolesność mogą pojawić się w przypadku zmian głębszych (tzw. zwykłe zapalenie mieszków włosowych), które często pokrywa się z występowaniem czyraków lub czyraków mnogich. W przypadku figówki zmiany skórne są bardziej nasilone i przybierają postać wykwitów grudkowych, krostkowych, a nawet guzów skórnych. Zmiany tego typu mogą goić się z pozostawieniem blizny.

W razie pojawienia się zmian skórnych wskazujących na zapalenie mieszków włosowych należy zgłosić się do dermatologa.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Mieszki włosowe to zagłębienia w skórze, z których wyrastają włosy. Stan zapalny może objąć powierzchniową część mieszka lub część umieszczoną głębiej w skórze . Zazwyczaj przyczyną zapalenia jest zakażenie bakteryjne, jednak infekcja może mieć charakter wirusowy, grzybiczy lub w niektórych przypadkach niezakaźny. Ze względu na czynnik wywołujący wyróżniamy zapalenie mieszków włosowych:

  • bakteryjne – najczęściej zapalenie wywoływane jest przez bakterie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego). Na ciele pojawiają się krostki, którym nie towarzyszą inne objawy. Inną bakterią wywołującą zapalenie mieszków włosowych jest Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). Pojawia się najczęściej po kąpieli w skażonej bakterią wodzie, najczęściej nieuzdatnionej w basenach czy wannach z hydromasażem. Chorobę tę mogą wywołać także bakterie Gram-ujemne z rodzajów Klebsiella i Enterobacter,
  • drożdżakowe – wywoływane przez drożdżaki z rodzaju Malassezia . Występuje u młodych osób. Zmiany obejmują najczęściej okolicę ramion, pleców i szyi,
  • grzybicze – pojawia się najczęściej na skórze głowy, powodując jej łuszczenie oraz wypadanie włosów,
  • wirusowe – powoduje je wirus opryszczki. Często dotyka mężczyzn chorujących na opryszczkę wargową, którzy nie zachowują ostrożności podczas golenia twarzy, gdy na wardze pojawi się wykwit,
  • pasożytnicze – spowodowane zakażeniem roztoczami z rodzaju Demodex . W wyglądzie przypomina trądzik różowaty, może pojawić się u osób z upośledzoną odpornością,
  • środowiskowe – częstą przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest mechaniczne tarcie skóry, zwłaszcza w kierunku pod włos. Często powstaje w trakcie golenia, ale może pojawić się w wyniku noszenia zbyt ciasnej odzieży lub obcierania skóry, np. w przypadku osób otyłych. Inną przyczyną środowiskową jest stosowanie kosmetyków, które mają właściwości komedogenne. Zatykają one ujścia mieszków włosowych, co prowadzi do indukcji stanu zapalnego. Niedrożność mieszków włosowych może być spowodowana także przez stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów [1,2].

Zapalenie mieszków włosowych – czym jest?

Zapalenie mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne , które obejmuje zakażenie mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Zazwyczaj ma łagodny przebieg. Poddane leczeniu szybko ustępuje, jednak nieleczone może prowadzić do poważniejszych konsekwencji dermatologicznych.

Zapalenie mieszków włosowych powstaje zazwyczaj na obszarach podrażnionej skóry . Podrażnienie może być wywołane depilacją, tarciem skóry o skórę (np. w przypadku skóry na udach) lub tarcia skóry o ubranie . Czynnikiem wywołującym tę chorobę może być także długotrwałe noszenie opatrunków, plastrów i bandaży . Zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj wywoływane jest przez drobnoustroje , które bytują na skórze.

Jednorazowe maszynki do golenia i preparaty do dezynfekcji

Schorzenie może wystąpić niezależnie od płci czy wieku. Najbardziej predysponowane są osoby:

  • chore na cukrzycę,
  • z osłabionym układem immunologicznym, np. w przebiegu zakażenia wirusem HIV, leczone transplantologicznie lub chorujące na nowotwór,
  • chorujące na schorzenia dermatologiczne, takie jak np. trądzik, egzema, liszaj płaski,
  • cierpiące na otyłość,
  • często depilujące swoje ciało,
  • spędzające wiele godzin w pozycji siedzącej (zmiany występują na pośladkach i tylnej stronie ud) [1,3].

Palma Sabałowa Serenoa repens - Wykazano że Palma Sabałowa znacznie obniża poziom 5α reduktazy dzięki czemu jest zmniejszona transformacja testosteronu do dihydrotestosteronu w konsekwencji czego zapobiegamy miniaturyzacji mieszków i osłabiania włosów.

Czytaj dalej...

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...